Piątek, 16 kwietnia 2021

Spotkanie Pierwszej Damy z Elżbietą Markowską, Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie „Amazonki"

Agata Kornhauser-Duda, Ambasadorka Kobiet z Rakiem Piersi w Polsce, często rozmawia z przedstawicielami środowiska Amazonek, promuje wiedzę na temat nowotworów oraz profilaktykę. Dzisiaj spotkała się z Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie „Amazonki", Elżbietą Markowską.

 

Panie rozmawiały o szczególnie trudnym dla wszystkich chorych czasie pandemii oraz o możliwościach wspierania pacjentów onkologicznych. Ze względu na ich bezpieczeństwo, już ponad rok temu wprowadzono w szpitalach zakaz odwiedzin. Ochrona przed zarażeniem Covid-19 osób szczególnie narażonych na ostry przebieg choroby, negatywnie wpłynęła jednak na zdrowie psychiczne i nastrój pacjentek. Brak spotkań z najbliższymi oraz wolontariuszami wspierającymi kobiety w drodze do wyleczenia, środowisko Amazonek pragnie odbudować poprzez kontakt zdalny: pacjentki onkologiczne, przebywające na oddziałach chirurgii i chemioterapii, miałyby możliwość zdalnego kontaktu z ochotniczkami Amazonkami, które przed wybuchem pandemii wspierały inne kobiety swoim doświadczeniem, wiedzą, zrozumieniem trudnej sytuacji, w której same wcześniej się znalazły, przy łóżkach chorych.

 

 profilaktyka w szkołach

 

Wśród wielu tematów rozmowy znalazła się również inicjatywa Pierwszej Damy, wynikająca z wieloletniej współpracy m.in. z Amazonkami, nt. edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w ramach programu edukacji szkolnej. Podczas niedawnego spotkania z Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki Małżonka Prezydenta zaproponowała wprowadzenie do szkół modułu zajęć przeznaczonych na budowanie świadomości zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży. Lekcje tematyczne, dostosowane do wieku odbiorców, dotyczyłyby zdrowia fizycznego, psychicznego, profilaktyki, wspierania i zapobiegania chorobom i zaburzeniom, integracji etc.

 

Piątkowe spotkanie Pierwszej Damy z Elżbietą Markowską było okazją do rozmowy o projekcie oraz o dotychczasowych doświadczeniach Amazonek wynikających m.in. z prowadzonego przed wybuchem pandemii w częstochowskich szkołach, projektu zajęć nt. profilaktyki raka u kobiet i mężczyzn. Inną ciekawą inicjatywą stowarzyszenia są warsztaty malarskie on-line czy prowadzona przez Elżbietę Markowską cykliczna audycja radiowa „Trzy kwadranse dla siebie”, w której gospodyni porusza bieżące tematy społeczne i rozmawia z ekspertami z różnych dziedzin.

polityka senioralna

 

Pani Prezes przedstawiła też założenia i efekty prowadzonej w Częstochowie polityki senioralnej, mówiła o wsparciu, jakiego Amazonki udzielają osobom starszym: podopiecznym Domu Pomocy Społecznej oraz samotnym mieszkańcom miasta. Centrum Aktywności Seniorów jako pierwsza tego typu placówka w mieście powstała z myślą o osobach starszych, przed Zobacz także: O profilaktyce chorób nowotworowych wybuchem pandemii oferowała różne formy aktywności i odpoczynku. Seniorzy uczestniczyli w warsztatach, szkoleniach, wspólnych zabawach i spotkaniach. Obecnie wolontariusze starają się docierać do osób starszych za pomocą Internetu i telefonu, zapewniać, jeśli to konieczne, posiłki i pomoc w załatwianiu codziennych sprawunków, przestrzegać przed próbami kradzieży i wyłudzeń, zachęcać do podejmowania nowych aktywności on-line. – Wiem, jak dla seniorów jest ważne, żeby choć te kilkanaście minut z nimi porozmawiać, żeby wiedzieli, że nie są sami, że ktoś ich wysłucha, bardzo za to dziękuję – mówiła Pierwsza Dama, która jako wolontariuszka uczestniczyła w akcji rozwożenia posiłków dla kombatantów w ramach projektu „Obiady dla Bohaterów”.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.