Czwartek, 8 kwietnia 2021

Spotkanie z podopiecznymi Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego w Ustroniu

W czwartek Agata Kornhauser-Duda spotkała się z uczniami Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego w Ustroniu. Dzieci opowiedziały o tym, jak spędziły Wielkanoc, wytłumaczyły które oznaki wiosny spotkały podczas ostatniej wycieczki oraz zaprezentowały zdobyte w szkole umiejętności.

 

W styczniu tego roku, z okazji 30-lecia istnienia placówki, Pierwsza Dama spotkała się zdalnie ze starszymi wychowankami oraz kierownictwem ośrodka. Aktualnie uczy się w nim 84 uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, a wsparciem w ramach wczesnego wspomagania rozwoju objętych jest ponad 470 dzieci. Ważnym celem działalności ośrodka jest uczenie podopiecznych samodzielności, sprawczości i podejmowania decyzji, tak by osoby z niepełnosprawnościami potrafiły mówić o swoich potrzebach i były rozumiane przez innych. Zobacz także: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu Dzisiaj Pierwsza Dama spotkała się z grupą podopiecznych w wieku osiem-dwanaście lat, którzy realizują w placówce obowiązek szkolny w zakresie kształcenia specjalnego. Dzieci przygotowały dla swojego gościa zgadywanki, opowiedziały o swoich zainteresowaniach, Wielkanocy i śmigusie dyngusie. Zaśpiewały piosenkę i wyrecytowały rymowankę, pochwaliły się znajomością alfabetu i cyfr, a zachęcone przez Pierwszą Damę wspólnie z nią uczyły się wierszyka o zwierzętach.

 

Przed wybuchem pandemii do ośrodka przyjeżdżali goście, którzy opowiadali o swoich zawodach i codziennej pracy. Dzieci obiecały, że gdy tylko warunki na to pozwolą, przyjadą razem z opiekunami do Warszawy i odwiedzą Pałac Prezydencki, gdzie dowiedzą się, na czym polega praca głowy państwa. W placówce prowadzona jest edukacja, rehabilitacja oraz terapia dzieci, młodzieży i dorosłych. Najmłodszymi podopiecznymi są niemowlęta, których rozwój przebiega nieharmonijnie, a najstarsi, dorośli wychowankowie, często absolwenci placówki, którzy nie są w stanie podjąć pracy zarobkowej i funkcjonować samodzielnie, spędzają czas w Środowiskowym Domu Samopomocy.

_________________________________________________________

 

Ośrodek Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Ustroniu jest niepubliczną placówką edukacyjną, prowadzoną przez lokalne stowarzyszenie TONN (Towarzystwo Opieki nad Niepełnosprawnymi). W specjalistycznych placówkach i w ramach projektów realizowane są cele edukacyjno-rehabilitacyjno-terapeutyczne na miarę indywidualnych możliwości podopiecznych.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.