Piątek, 26 marca 2021

Zdalna wizyta w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Orzycka”

W piątek Małżonka Prezydenta odwiedziła Warsztat Terapii Zajęciowej „Orzycka” w Warszawie. Podczas zdalnego zwiedzania placówki, przeznaczonej dla osób pełnoletnich, poznała podopiecznych oraz personel ośrodka.

 

Ponad połowa korzystających z zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Orzycka” to osoby dotknięte autyzmem. Pozostali uczestnicy terapii posiadają rozpoznane upośledzenia umysłowe różnego stopnia, głównie znacznego. Pierwsza Dama odwiedziła zdalnie niektóre pracownie, rozmawiała z terapeutami oraz uczestnikami zajęć.

 

W ramach placówki działają pracownie stolarska, ceramiczna, plastyczna, komputerowa i gospodarstwa domowego wyposażone w niezbędne materiały i sprzęt. Są one narzędziem do realizacji specyficznych celów rehabilitacyjnych i terapeutycznych, dotyczących indywidualnych podopiecznych oraz grup, w których podopieczni pracują z różną intensywnością. Uczestnicy WTZ pokazywali Małżonce Prezydenta efekty swojej pracy, mówili o ulubionych formach terapii i planach na wakacje.

 

 

Z personelem ośrodka Agata Kornhauser-Duda rozmawiała o rozwijaniu i podtrzymywaniu umiejętności praktycznych, niezbędnych do samodzielnego życia, ale także o grupowych Zobacz także: Wizyta Małżonki Prezydenta w Katowicach Wizyta Małżonki Prezydenta w ośrodkach Caritas w Sokołowie Podlaskim wyjazdach, wycieczkach czy wyjściach do sklepu oswajających osoby chore ze społeczeństwem, uczących wzajemnego szacunku, zrozumienia i akceptacji. – Doskonale znam specyfikę WTZ, ponieważ przez ponad pięć lat odwiedziłam bardzo wiele placówek tego typu w całej Polsce oraz za granicą. Wiem, że zajęcia przynoszą bardzo dobre efekty, mimo że ich osiągnięcie wymaga wiele czasu – mówiła Pierwsza Dama. Pytała też o wpływ przerw w dostępie do terapii, spowodowanych obostrzeniami związanymi z pandemią, na zdrowie i samopoczucie podopiecznych. Obiecała odwiedzić ich, gdy tylko warunki związane z walką z pandemią na to pozwolą.

_______________________________________________________

 

Warszawski Oddział Terenowy Krajowego Towarzystwa Autyzmu jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną od 1993 r. WOT KTA prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej uruchomiony we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w grudniu 1996 r. Zajęcia w WTZ w wymiarze tygodniowym odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.30

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.