Czwartek, 25 marca 2021

O profilaktyce chorób nowotworowych

W czwartek odbyło się zdalne spotkanie Małżonki Prezydenta z przedstawicielami środowiska Amazonek. W rozmowie dotyczącej projektu wolontariatu w czasie pandemii, wsparcia pacjentek onkologicznych i profilaktyki raka piersi uczestniczyli Krystyna Wechmann - prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, Katarzyna Cieślak - psycholog, dr Dariusz Godlewski - lekarz onkolog oraz Joanna Straburzyńska - dyrektor Biura Federacji Amazonek.

 

 

Już na początku pandemii, ze względu na bezpieczeństwo pacjentów onkologicznych, szczególnie narażonych na dodatkowe infekcje, wprowadzono w szpitalach zakaz odwiedzin. Z psychologicznego punktu widzenia wsparcie najbliższych i możliwość bezpośredniego kontaktu z innymi są nie do przecenienia. Dlatego Federacja Stowarzyszeń Amazonki pracuje nad Zobacz także: Spotkanie Pierwszej Damy z Ministrem Edukacji i Nauki przeniesieniem dotychczasowego wolontariatu bezpośredniego do sieci. Często oswojenie się z diagnozą i uwierzenie w możliwość wyleczenia i powrotu do dawnego stylu życia znacznie ułatwia rozmowa z osobą, która przeszła przez takie samo doświadczenie. Pacjentki onkologiczne, przebywające na oddziałach chirurgii i chemioterapii, miałyby możliwość zdalnego kontaktu z ochotniczkami Amazonkami, które przed wybuchem pandemii wspierały inne kobiety swoim doświadczeniem, wiedzą, zrozumieniem trudnej sytuacji, w której same wcześniej się znalazły, przy łóżkach chorych.

 

 

Tematem dyskusji były też założenia programu profilaktyki chorób nowotworowych, dostępność i jakość udzielanych świadczeń w leczeniu onkologicznym oraz budzący niepokój spadek liczby badań profilaktycznych w ostatnim roku. Pierwsza Dama rozmawiała z ekspertami o idei wprowadzenia do szkół lekcji o zdrowiu, gdyż szacuje się, że 30-40 proc. zachorowań na choroby nowotworowe jest konsekwencją niezdrowego stylu życia i nieodpowiedniej diety. Wydaje się, że budowanie świadomości jakości zdrowia i roli profilaktyki już od najmłodszych lat może być najlepszym sposobem na podniesienie jakości życia społeczeństwa w przyszłości. Podjęto też wątek nierównej dostępności do leczenia w kraju oraz konieczności podniesienia poziomu  kontroli badań radiologicznych. 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.