Piątek, 19 marca 2021

21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa, którego ideą jest promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Z tej okazji Małżonka Prezydenta spotkała się zdalnie z pracownikami wrocławskiej kawiarni, w której rolę baristów i kelnerów pełnią osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Cafe Równik prowadzi stowarzyszenie zajmujące się terapią osób niepełnosprawnych intelektualnie, które w klubokawiarni kontynuują terapię mowy i myślenia przez pracę. Przed pandemią spotykały się tam osoby z podobnymi problemami, klubokawiarnię odwiedzali też ludzie związani z niepełnosprawnością rodzinnie lub zawodowo i goście, którzy, ceniąc niezwykłą atmosferę miejsca spędzali w nim wolny czas z przyjaciółmi.

 

 

W piątek pracownicy tego wyjątkowego lokalu podzielili się z Pierwszą Damą swoimi historiami i doświadczeniami, przybliżyli specyfikę pracy baristy, opowiedzieli o obsłudze klienta, pracy w kuchni i prowadzeniu dokumentacji. Cafe Równik jest też miejscem spotkań towarzyskich z przedstawicielami różnych środowisk, ludźmi kultury, osobami, które dzielą się Zobacz także: Pierwsza Dama: Zatrudnianie osób niepełnosprawnych to zawsze dobra decyzja chętnie swoimi osobistymi pasjami, tak by podopieczni Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji poczuli się pełnowartościowymi uczestnikami miejskiego życia oraz znaleźli przyjaciół wśród osób pełnosprawnych. Sami niepełnosprawni z kolei ofiarowują wiele ciepła, pogody ducha i zdobytej w zawodzie wiedzy swoim mentorom, pomocnikom i terapeutom, co podkreślali dzisiaj współpracujący z lokalem studenci.

 

Inicjatorką stworzenia kawiarni z tak niezwykłą załogą jest Małgorzata Młynarska - prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji. Wraz z dr hab. Tomaszem Smereką, opracowała autorską metodę terapeutyczną „Dyna-Lingua M.S.” pozwalającą na skuteczną pracę nad rozwijaniem mowy i prawidłowym myśleniem u dzieci, młodzieży oraz osób mających zaburzenia komunikacyjne. Obecni na zdalnym spotkaniu z Pierwszą Damą mówili o doświadczeniu wieloletniej pracy w ośrodkach terapeutycznych z osobami cierpiącymi na Zobacz także: Pierwsza Dama odwiedziła restaurację prowadzoną przez osoby niewidome Wizyta Pierwszej Damy w Kawiarni Dobroczynnej zaburzenia komunikacji oraz mowy i podjęciu inicjatywy dalszego rozwijania zdolności komunikacyjnych poprzez pracę, która miała być sprawdzianem zdolności społecznych oraz przygotowaniem osób z niepełnosprawnościami do dalszego życia. Tak powstała klubokawiarnia, dzięki której dorośli podopieczni stowarzyszenia mogą być pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, pracować i prowadzić życie towarzyskie, jak inni. – Ogromnie dziękuję za tę inicjatywę, za wspaniałą formę wykorzystania potencjału osób z niepełnosprawnościami i umożliwienie im pełnego uczestnictwa w życiu społecznym – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Czas pandemii jest trudnym doświadczeniem dla branży gastronomicznej, dlatego powstają już kolejne pomysły na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami. W piątek rozmawiano o jednym z nich, a także o zamiarze przeznaczenia otrzymanego niedawno grantu na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnością w aż sześciu specjalizacjach.

 

W 2019 r. Małgorzata Młynarska odebrała statuetkę z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy podczas gali finałowej IV edycji Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”. Cafe Równik zostało laureatem w kategorii Dzieło, przedsięwzięcie, projekt.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.