Poniedziałek, 8 lutego 2021

Rozmowa Pierwszej Damy z podopiecznymi Sióstr Kapucynek

Siostry Kapucynki Najświętszego Serca Jezusa tworzą wspólnotę skupioną na modlitwie i niesieniu pomocy. Z ich radości życia i miłości do innych powstały placówki typu rodzinnego, w których najmłodsi otrzymują poczucie bezpieczeństwa, troskę, akceptację i atmosferę niezbędną do prawidłowego rozwoju. Dzisiaj Małżonka Prezydenta rozmawiała ze społecznością placówek opiekuńczych prowadzonych przez Siostry w Lublinie oraz w Siennicy.

 

Dom im. Matki Weroniki w Lublinie jest placówką opiekuńczo-wychowawczą typu rodzinnego, która w ubiegłym roku obchodziła 25-lecie istnienia. W tym czasie w jej murach schronienie znalazło 124 dzieci. Obecnie w domu mieszka 8 podopiecznych w wieku od 3 do 19 lat, którzy rozmawiali z Pierwszą Damą o podziale ról w przyszywanej rodzinie, codzienności, nauce i marzeniach. Młodsze dzieci pochwaliły się wyniesioną z przedszkola i zerówki znajomością alfabetu i umiejętnością liczenia, opowiadały o ulubionych zabawach i wyznaczonych im obowiązkach domowych. Z kolei nastolatki podzieliły się planami na dorosłe życie, mówiły o nauce zdalnej, praktykach branżowych i przygotowaniach do matury.

 

 

W przypadku każdego dziecka Siostry podejmują starania o jego powrót do domu rodzinnego lub, jeśli jest to niemożliwe, o jak najszybsze znalezienie rodziny adopcyjnej bądź zastępczej. Zobacz także: Rozmowa Małżonki Prezydenta z Siostrami Kapucynkami Podopiecznych, którzy pozostają w placówce do momentu usamodzielnienia siostry wspierają w rozwoju, zapewniając możliwie jak najbardziej serdeczną i rodzinną atmosferę, inspirują do odkrywania i rozwijania talentów, pomagają w nauce i szukaniu własnej życiowej drogi. – Mamy własny mikroklimat – śmiały się Siostry. – Nie zatrudniamy pracowników z zewnątrz, razem z dziećmi mieszkamy tu na stałe, dzięki czemu też nie odczuwamy skutków pandemii tak dotkliwie – mówiły.

 

W Domu Dziecka im. Matki Weroniki w Siennicy pierwsze dziecko zamieszkało w 1996 roku. Od tamtej pory ośrodek działa nieustannie, zapewniając opiekę głównie dziewczętom oraz chłopcom do 4 roku życia. Obecnie w placówce mieszka dwanaścioro dzieci: najmłodsze trafiło pod opiekę Sióstr dziesiątego dnia życia, dzisiaj ma trzy miesiące. – Nasze dziewczyny są cudowne i wspaniałe i bardzo kochane – zapewniają zakononnice, które wspierają podopieczne w terapiach i nauce. Wspólne spędzanie czasu pomaga dzieciom rozwijać talenty oraz buduje relacje pomiędzy wszystkimi członkami rodziny, dlatego Siostry razem z podopiecznymi oddają się pasjom i przyjemnościom: fotografii, gotowaniu, malowaniu paznokci czy oglądaniu filmów. 

 

Wychowanki opowiedziały Pierwszej Damie o ubiegłych wakacjach spędzonych na Roztoczu, balu sylwestrowym, grach planszowych i ostatnio przeczytanych książkach. Obiecały, że odwiedzą Pałac Prezydencki, gdy tylko sytuacja związana z pandemią na to pozwoli.

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.