Środa, 3 lutego 2021

Wirtualne spotkanie z dyrekcją Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie

W ubiegłym roku Agata Kornhauser-Duda odwiedziła placówki należące do Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. Kolejne spotkanie uniemożliwiła pandemia, ale dziś Pierwsza Dama rozmawiała z kierownictwem zespołu w formie wideokonferencji.

 

PZKS w Wejherowie tworzą: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Przedszkole Specjalne oraz Szkoła Podstawowa Specjalna i Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Rumi. Opiekę, edukację i rehabilitację znajdują tu dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu. To największa placówka tego typu w województwie pomorskim i jedna z największych w kraju.

 

– Jestem ogromnie wdzięczna, że zechcieliście Państwo podzielić się ze mną swoją niezwykłą działalnością. Jestem pod wrażeniem przede wszystkim kompleksowości wsparcia, jakiego Państwo udzielają dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami – mówiła Małżonka Prezydenta w lutym zeszłego roku podczas spotkania ze społecznością ośrodka.

 

Dziś z Panią Małgorzatą Woźniak, Dyrektorem Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie, oraz przedstawicielkami kierownictwa Pierwsza Dama rozmawiała o planowanych tu inwestycjach i organizacji edukacji i opieki nad podopiecznymi w czasie pandemii. Nowa rzeczywistość to wyzwania organizacyjne – edukacja zdalna, która wymaga wiele wysiłku, zarówno pedagogicznego, jak i logistycznego, od nauczycieli, uczniów i rodziców; uczenie dzieci odnajdywania się w warunkach pandemicznych, ale także nieustająca troska o bezpieczeństwo i rozwój podopiecznych i stworzenie im jak najlepszych warunków nie tylko nauki, ale także rehabilitacji i zabawy.

 

Komfortowi kompleksowego wsparcia dzieci i młodzieży ma służyć powstająca inwestycja, nowy budynek dla podopiecznych, nad którym prace projektowe już trwają. 

 

W czasie pandemii placówka zaangażowała się także w szycie maseczek, które trafiły do różnych instytucji. Agata Kornhauser-Duda wspomniała o produkcji przyłbic w Pałacu Prezydenckim, które przekazano do domów pomocy społecznej, hospicjów i szpitali – pandemia wyzwoliła w nas wszystkich postawy pełne społecznej solidarności – podkreślała.  

 

– Bardzo się cieszę, że tyle dobrego się dzieje, bardzo mocno trzymam kciuki za nową inwestycję. Liczę na to, że wkrótce uda się rozpocząć budowę – mówiła Pierwsza Dama, dziękując Paniom za rozmowę.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.