Środa, 27 stycznia 2021

Pierwsza kobieta generał w historii Straży Granicznej z wizytą u Pierwszej Damy

Pierwsza Dama przyjęła w Pałacu Prezydenckim gen. Wioletę Gorzkowską - pierwszą kobietę w historii Straży Granicznej, która otrzymała awans generalski i jedną z nielicznych w polskich służbach mundurowych, które znalazły się w korpusie generalskim.

 

W Straży Granicznej służy 14,5 tysiąca funkcjonariuszy, ponad 4 tysiące z nich to kobiety. – Panie są aktywne we wszystkich obszarach naszej działalności – mówiła generał Gorzkowska. – Pracują m.in. w kontroli ruchu granicznego, w pionie operacyjno-śledczym, służą na jednostkach pływających, są pirotechnikami i przewodnikami psów – stwierdziła. Dzisiejsza Zobacz także: Mundurowy Dzień Kobiet w Pałacu Prezydenckim Dzień Kobiet w Komendzie Głównej Policji rozmowa dotyczyła udziału kobiet w służbach i formacjach mundurowych, szczególnie w Straży Granicznej. – Bardzo cieszę się, że coraz więcej pań decyduje się na założenie munduru. Kobiety cechuje gotowość do poświęceń, cierpliwość, sumienność, umiejętność podejmowania szybkich decyzji, wysoki profesjonalizm oraz mająca wielkie znaczenie empatia – wyliczała Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Codzienna trudna praca funkcjonariuszy często nie jest widoczna dla obywateli, choć to Straż Graniczna nadzoruje polskie obszary morskie i naszą przestrzeń powietrzną, wykrywa przestępstwa oraz ściga sprawców, przeciwdziała nielegalnej migracji. Funkcjonariusze zapewniają bezpieczeństwo w komunikacji międzynarodowej i porządek publiczny w zasięgu terytorialnym przejścia granicznego, wydają zezwolenia na przekraczanie granicy.

 

Zobacz także: Pierwsza Dama w Polskim Kontyngencie Wojskowym na Sycylii Agata Kornhauser-Duda i Wioleta Gorzkowska rozmawiały o codziennej służbie funkcjonariuszy, drodze do awansu generalskiego, programie modernizacji SG, współpracy z Unią Europejską, wparciu kierowanym do funkcjonariuszy poszkodowanych w czasie pełnienia obowiązków oraz ich rodzin czy o kolejnych wyzwaniach stojących przed formacją.

 

______________________________________

 

Pierwszą kobietą-generałem w służbie czynnej była nadinspektor Służby Celnej Lidia Mołodecka, która otrzymała awans w 2014 roku. W 2015 r. nominację generalską odebrała nadinsp. Irena Doroszkiewicz, ówczesna komendant wojewódzka policji w Opolu. Drugi awans generalski w historii policji miał miejsce w 2016 roku, kiedy na stopień nadinspektora awansowana została wiceszefowa KGP Helena Michalak.

Dwukrotnie awanse generalskie dla kobiet były wręczane w Wojsku Polskim. Dotyczyły jednak oficerów w stanie spoczynku, a nie w służbie czynnej. Otrzymały je komendantka Wojskowej Służby Kobiet Maria Wittek oraz cichociemna Elżbieta Zawacka pseud. Zo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.