Sobota, 9 kwietnia 2016

Spotkanie z Wandą Półtawską

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Wandę Półtawską i jej męża – Andrzeja Półtawskiego, w ich mieszkaniu Krakowie. Spotkanie odbyło się w związku ze zbliżającą się 71. Rocznicą wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück, w którym Pani Półtawska była więziona przez trzy i pół roku oraz wraz z 73 innymi Polkami poddawana eksperymentom medycznym.

 

Wanda Półtawska opowiadała prezydentowej o obozowych doświadczeniach. Podkreślała, że przywoływanie bolesnych wspomnień ma przede wszystkim służyć ocaleniu od zapomnienia pamięci o cierpieniu, które zadawano w obozach niewinnym ludziom.

 

Spotkanie było również okazją do rozmowy o systemie edukacji i dbałości o zaangażowanie patriotyczne młodzieży.

 

Agata Kornhauser-Duda objęła honorowym patronatem ogólnopolski projekt edukacyjny „O tym nie można zapomnieć… - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”. Projekt realizowany przez Instytut Pamięci Narodowej skierowany jest do gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

 

Wanda Wiktoria Półtawska, ur. 2 listopada 1921 w Lublinie, doktor nauk medycznych, specjalista w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, więziona w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.