Poniedziałek, 20 stycznia 2020

Pierwsza Dama z wizytą w Więckowicach

W poniedziałek Małżonka Prezydenta odwiedziła Więckowice w województwie małopolskim, gdzie Fundacja Wspólnota Nadziei prowadzi Farmę Życia dla dorosłych z autyzmem. – Jestem pod ogromnym wrażeniem, wykazujecie się Państwo nie tylko profesjonalizmem, ale przede wszystkim empatią i wyczuleniem na specyficzne potrzeby podopiecznych – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Pierwsza Dama zwiedziła ośrodek, który od 2005 roku udziela kompleksowej pomocy osobom ze spektrum  autyzmu oraz ich rodzinom. Placówka jako jedyna w Polsce - dorosłym, niesamodzielnym autystom - zapewnia nie tylko usługi rehabilitacyjne w trybie dziennym, ale także opiekę całodobową. Podopieczni fundacji cierpią na schorzenia związane ze spektrum autyzmu, często występuje u nich znaczny stopień niepełnosprawności intelektualnej wpływający na kompetencje społeczne i samodzielność, dotknięci są schorzeniami neurologiczno-psychiatrycznymi, wykazują trudne zachowania i wiele braków w obszarze funkcjonowania, zatem ich stała terapia jest konieczna także w wieku dorosłym.

 

 

W warunkach zbliżonych do domowych mieszkańcy Farmy uczestniczą w warsztatach, zajęciach i rozrywkach, dzielą się też codziennymi obowiązkami. Małżonka Prezydenta miała okazję obejrzeć pracownie i pokoje mieszkalne, dowiedziała się o ulubionych zajęciach mieszkańców i ich sposobach spędzania czasu wolnego. W ramach terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej powstały sad, jagodnik i warzywnik, ośrodek posiada także teren rekreacyjny. Pod kierunkiem opiekunów osoby z autyzmem wykonują drobne prace polowe, biorą udział w zbiorach owoców i warzyw, przygotowują przetwory. Uczestnicy zajęć korzystają z terenu gospodarstwa ekologicznego i siedmiu Pracowni Terapii Zajęciowej, gdzie m.in. odbywają rehabilitację, uczą się wykonywania rękodzieła i sztuki użytkowej.

 

 

 

Podczas spotkania z Pierwszą Damą pracownicy Farmy Życia oraz rodzice podopiecznych zwracali uwagę na ograniczenia finansowo-kadrowe placówki, które znacznie wpływają na jej funkcjonowanie. Ośrodek wzorowany na Dunfirth Community Farm w Irlandii miał składać się z 5 budynków mieszkalnych, Centrum Rehabilitacyjnego oraz gospodarstwa Zobacz także: Wizyta Małżonki Prezydenta w Fundacji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną ekologicznego, świadcząc kompleksową pomoc kilkudziesięciu osobom z autyzmem, potrzebującym opieki całodobowej i zajęć dziennych. Ośrodek powstał, działa jednak w bardzo ograniczonym stopniu. W ramach Farmy Życia funkcjonuje Dzienne Centrum Aktywności, gdzie z terapii korzystają obecnie trzydzieści dwie osoby zdolne do samodzielnego lub prawie samodzielnego funkcjonowania, a także ośrodek pełniący opiekę nad dziesięciorgiem podopiecznych wymagających całodobowego dozoru. Małżonka Prezydenta, która często Zobacz także: Wizyta Małżonki Prezydenta w Fundacji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną odwiedza placówki dla osób z niepełnosprawnościami i zna realia rodzin chorych wyraziła podziw dla założycieli fundacji - rodziców osób ze spektrum autyzmu. – Dla mnie jesteście Państwo bohaterami – zapewniła. Podziękowała także pracownikom i terapeutom za ich starania i okazywaną podopiecznym życzliwość i uważność. – Jestem pod ogromnym wrażeniem, wykazujecie się Państwo nie tylko profesjonalizmem, ale przede wszystkim empatią i wyczuleniem na specyficzne potrzeby podopiecznych – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Fundacja Wspólnota Nadziei zabiega o zmiany legislacyjne wyodrębniające osobne, specjalistyczne domy pomocy społecznej dla osób z autyzmem. Jest beneficjentem ostatniej edycji akcji charytatywnej Choinki Jedynki organizowanej przez Polskie Radio. Wydarzenie już po raz kolejny odbyło się pod patronatem honorowym Małżonki Prezydenta. Pierwsza Dama włączyła się w pomoc także wykonując ozdoby bożonarodzeniowe, które trafiły na dobroczynną licytację. (KS)

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.