Czwartek, 16 stycznia 2020

Wizyta Małżonki Prezydenta w Fundacji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną

– Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie i przepiękne, niezwykle wzruszające jasełka – mówiła w czwartek Pierwsza Dama, która odwiedziła siedzibę Fundacji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną „Dom”.

 

 

Występ podopiecznych fundacji Małżonka Prezydenta obejrzała razem z uczniami siódmej klasy Szkoły Podstawowej nr 263 w Warszawie. – Bardzo lubię jasełkową tradycję i cieszę się, że jest ona tak chętnie w Polsce pielęgnowana – dodała Pierwsza Dama, przypominając, że za twórcę zwyczaju uważany jest św. Franciszek z Asyżu, którego jasełka zostały wystawione w 1223 roku. – Do Polski tradycja przywędrowała z Włoch nieco później, bo na przełomie XIV i XV wieku. Najczęściej jasełka były anonimowe – kontynuowała Pierwsza Dama. Wspomniała jednak znany utwór Lucjana Rydla pt. „Betlejem Polskie”, którego interpretację w wykonaniu artystów Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” można było podziwiać w Teatrze Operze Narodowej. Czytaj więcej o „Betlejem Polskie” w Teatrze Wielkim >>>

 

 

Gratulując występu aktorom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania spektaklu Agata Kornhauser-Duda złożyła najszczersze noworoczne życzenia. Wyraziła nadzieję, że Zobacz także: Pierwsze Damy Polski i Litwy u osób z niepełnosprawnością intelektualną osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą miały „jak najwięcej okazji do realizacji swoich pasji, zainteresowań i talentów”, także podczas wielu aktywności organizowanych przez ośrodek. Niektóre z zajęć Pierwsza Dama miała okazję obserwować wspólnie z Małżonką Prezydenta Litwy, z którą w lipcu ubiegłego roku odwiedziła uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Ponieważ fundacja ściśle współpracuje z Olimpiadami Specjalnymi Polska Pierwsze Damy przyjrzały się również treningowi gry w tenisa stołowego i bocce.

 

 

Dzisiaj Agata Kornhauser-Duda zwiedziła pracownie terapeutyczne, w których uczestnicy ćwiczeń opowiedzieli o efektach swojej pracy, inspiracjach, specjalizacjach i technikach artystycznych. Prowadzona przez fundację placówka organizuje dla podopiecznych zajęcia w trzech pionach rehabilitacji wspierających nie tylko rozwój ogólny chorych, ale poprawiających ich sprawności niezbędne do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę indywidualnych potrzeb.  

 

 

Podczas zajęć zawodowych podopieczni fundacji zdobywają kompetencje z zakresu m.in. tkactwa ręcznego, ceramiki, plastyki i prostych technik stolarskich. Agata Kornhauser-Duda uczyła się dziś wykonywania glinianych naczyń, poznała proces powstawania haftowanych toreb czy drewnianego rękodzieła. Umiejętności i wiedza zdobyte w ramach prowadzonych warsztatów pozwolą w przyszłości podjąć osobom niepełnosprawnym pracę zarobkową, zorganizować swój wolny czas, rozwijać zainteresowania oraz korzystać z indywidualnych uzdolnień i predyspozycji. Wspólne zajęcia wspierają także kompetencje poznawcze i społeczne podopiecznych fundacji „Dom”. (KS)

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.