Środa, 16 października 2019

Małżonka Prezydenta z wizytą w szkole polskiej w Paryżu

–  Bardzo się cieszę, że mogę się dzisiaj z Państwem spotkać w miejscu szczególnym: najstarszej polskiej placówce oświatowej poza granicami Polski – mówiła w Paryżu Małżonka Prezydenta, która odwiedziła Szkołę Polską im. Adama Mickiewicza. Wzięła w niej udział we wspólnej lekturze „Katarynki” Bolesława Prusa, będącej jedną z nowel należących do zbioru dzieł tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

 

 

Pierwsza Dama oddaje się promocji czytelnictwa, podkreślając, że w książkach leży moc poznawania świata, nieograniczone możliwości nauki, samorozwoju i rozrywki. W Paryżu, razem z uczniami przeczytała fragmenty noweli „Katarynka” o bezinteresowności, wielkoduszności i altruizmie. Agata Kornhauser-Duda przypomniała, że Narodowe Czytanie zostało zapoczątkowane przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego z Małżonką i cieszy się wśród Polaków wielkim zainteresowaniem, skupiając coraz więcej czytelników na całym świecie.

 

 

 

Podczas wizyty Pierwsza Dama zapoznała się z działalnością placówki, której początki pracy sięgają połowy XIX wieku. Obecnie w edukacji wczesnoszkolnej, lekcjach języka polskiego, historii, geografii i wiedzy o Polsce uczestniczy rekordowa liczba blisko 1300 uczniów. – Podjęliście trudne wyzwanie, ale budujecie w ten sposób kapitał na przyszłość – mówiła Małżonka Prezydenta, dziękując uczniom za poświęcanie wolnego czasu na zdobywanie dodatkowej wiedzy o kraju ich przodków. 

 

Zobacz także: Pierwsza Dama odwiedziła dzieci w ośrodku preadopcyjnym Pierwsza Dama uczestniczyła również w lekcji języka polskiego, podczas której rozmawiała z młodzieżą o Polsce, literaturze i poetyckich wyobrażeniach, a podstawę rozważań stanowiły fragmenty „Pana Tadeusza”. Małżonka Prezydenta pytała młodych ludzi o ich plany na przyszłość, mówili też o kontaktach z Polską i francuskiej rzeczywistości. Uczniowie szkoły polskiej chętnie angażują się w aktywności pozaszkolne, uczestniczą w obchodach świąt państwowych i dbają o polskie miejsca pamięci.

 

 

 

Szczególne słowa uznania Agata Kornhauser-Duda skierowała do kierownika placówki i pedagogów, podkreślając, że ich ciężka praca przyczynia się do budowania w dzieciach i młodzieży poczucia tożsamości narodowej. – Jako absolwentka liceum, które liczy ponad 400 lat oraz nauczycielki w szkole o więcej, niż 130-letniej tradycji wiem, że zarówno nauka jak i praca w tak renomowanym ośrodku jest nie tylko nobilitująca, ale z wiąże się również ze specyficznym zobowiązaniem wobec tych, którzy tworzyli dobre imię i renomę szkoły – stwierdziła Pierwsza Dama. – Nie mam żadnych wątpliwości, że Państwo to zobowiązanie wypełniają wzorowo, a prócz tego umiejętnie budują Państwo poczucie tożsamości narodowej wśród pokolenia urodzonego poza Polską – powiedziała. Wyrazem uznania dla dokonań nauczycieli jest Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, którą Andrzej Duda przekazał na ręce kierownika szkoły podczas ubiegłorocznych uroczystych obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi. Czytaj więcej >>>

 

 

 – Dwa lata temu obchodziliście Państwo piękny jubileusz 175. rocznicy istnienia placówki. Jestem dumna, że po upływie tylu lat, szkoła polska w Paryżu nieustannie się rozwija, cieszy się wysokim poziomem nauczania oraz ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. To jest Państwa ogromna zasługa – zapewniła Pierwsza Dama. Na zakończenie wizyty Małżonka Prezydenta została zaproszona do udziału w rozmowie z nauczycielami. Agata Kornhauser-Duda „z całego serca” podziękowała „wszystkim nauczycielkom i nauczycielom pracującym na rzecz Polonii i Polaków we Francji za oddanie swoim obowiązkom oraz za krzewienie polskości”. Z okazji niedawnego Dnia Edukacji Narodowej Pierwsza Dama złożyła uczestnikom spotkania życzenia „wielu sukcesów, pomyślności oraz satysfakcji płynącej z pracy oświatowej i wychowawczej”. – Życzę też, by nasz zawód cieszył się zasłużonym szacunkiem – dodała. Małżonce Prezydenta towarzyszył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Adam Kwiatkowski. 

 

 


 

Ze szkołą polską w Paryżu związanych było wielu wybitnych Polaków, jak Adam Mickiewicz, Joachim Lelewel, gen. Józef Dwernicki, Józef Ignacy Kraszewski czy Ludwik Mierosławski. Placówka podlega Ministerstwu Edukacji Narodowej i realizuje uzupełniający program nauczania z poszczególnych przedmiotów w oparciu o podstawę programową dla uczniów polskich uczących się za granicą. Do 1 września br., przez 25 lat, w skład Szkoły Polskiej im. Adama Mickiewicza wchodziła Szkoła Polska przy Parafii św. Genowefy, która obecnie jest oddzielną szkołą podstawową, w której uczy się 360 uczniów. (KS)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.