Środa, 16 października 2019

Pierwsza Dama wręczyła dyplomy polskim maturzystom z Francji

W najlepszych, elitarnych placówkach oświatowych w Paryżu i innych miastach funkcjonują sekcje międzynarodowe, w których uczniowie nie pochodzący z Francji mają okazję zdobywać dodatkowe wykształcenie w swoim języku narodowym. W Ambasadzie RP w Paryżu Małżonka Prezydenta wzięła udział w ceremonii wręczenia dyplomów maturalnych absolwentom Sekcji Polskich we Francji.

 

 

– Jestem dumna, jako Małżonka Prezydenta, ale przede wszystkim jako pedagog, że jest wśród nas ambitna młodzież, która chce uczyć się języka polskiego, zachować tożsamość narodową i poznawać historię naszej Ojczyzny – mówiła Agata Kornhauser-Duda podczas uroczystości. 

 

Sekcje są formą kształcenia finansowaną z budżetu państwa polskiego, która polega na wprowadzeniu zajęć z języka polskiego oraz historii i geografii Polski do szkół we francuskim systemie oświaty. Egzamin maturalny obejmuje przedmioty w języku francuskim wspólne dla wszystkich licealistów i dodatkowo przedmioty w języku polskim, stanowiąc uhonorowanie edukacji szkolnej uczniów dwujęzycznych.

 

 

 

Pierwsza Dama wręczyła absolwentom dyplomy, które - jak podkreśliła - są wyrazem uznania dla ciężkiej pracy licealistów, ich determinacji i wytrwałości. Zachęcała też maturzystów do skorzystania z ofert polskich uczelni wyższych. – Jesteście wspaniałymi ambasadorami Polski we Francji, a swoją motywacją i zaangażowaniem dajecie piękny przykład postaw patriotycznych – mówiła Małżonka Prezydenta. Dodała, że sukces młodych ludzi jest również wynikiem starań ich rodziców, którzy w domach rodzinnych pielęgnują polskość, a także Zobacz także: Wizyta Pierwszej Damy w polskiej szkole w Atenach pedagogów podejmujących się ogromnego wyzwania, jakim jest nauczanie za granicą. Zdaniem Pierwszej Damy praca ta „prócz głębokiej wiedzy i wszechstronnych umiejętności” wymaga od nauczycieli również szczególnych predyspozycji, ponieważ prowadzona jest wśród uczniów często urodzonych i wychowanych poza granicami Polski. – To jest również bardzo specyficzna umiejętność wychowywania młodzieży w szacunku do tradycji kraju zamieszkania i kraju pochodzenia, co Państwu bardzo dobrze się udaje – podkreśliła Pierwsza Dama, zwracając się do pedagogów. 

 

 

Małżonka Prezydenta podziękowała władzom francuskim i dyrektorom szkół, w których działają sekcje za umożliwianie uczniom nauki przedmiotów w języku polskim, a przedstawicielom Polonii francuskiej za „wkład w wychowanie młodzieży oraz działania na rzecz budowania wspólnoty narodowej za granicą”. – Dziękuję, że kultywują Państwo polskość, wspierają polską edukację we Francji i opiekują się miejscami pamięci – dodała Agata Kornhauser-Duda. 

 

W trakcie uroczystości w Paryżu Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski wręczył Medale Komisji Edukacji Narodowej. Oficjalną część ceremonii uświetnił koncert w wykonaniu uczniów i absolwentów Sekcji Polskich we Francji.

 

 

Tylko w paryskim okręgu konsularnym funkcjonuje 16 polskich placówek szkolnych, w tym 4 Szkoły Polskie przy Ambasadzie RP, 3 sekcje polskie i 9 szkół społecznych, w których zdobywa edukację łącznie 2 807 uczniów.  (KS)

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.