Wtorek, 8 października 2019

Pierwsza Dama z wizytą w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym

We wtorek Agata Kornhauser-Duda gościła w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym im. Matki Teresy Potockiej we Wrocławiu. Spotkała się z przebywającymi w placówce nastolatkami, z którymi rozmawiała o ich codzienności oraz o obowiązkach wynikających z pełnienia roli Pierwszej Damy.

 

Dziewczęta przygotowały krótkie występy artystyczne, a następnie rozmawiały z Małżonką Prezydenta nt. przebiegu resocjalizacji, napotkanych trudnościach i pozytywnych zmianach. Przyznały, że ośrodek pozwala im przemyśleć własne zachowania, uczy rozpoznawania wartościowych ludzi i okoliczności, pomaga odkrywać talenty i przygotowuje do pracy zawodowej. Zobacz także: Małżonka Prezydenta z wizytą w lubelskim Domu Pomocy Społecznej Wspólne święto mam i dzieci w Otwocku W ośrodku przebywają skierowane do niego przez Sąd dziewczęta w wieku 12-18 lat z całej Polski. Ich resocjalizacja dotyczy najczęściej problemu nierealizowania obowiązku szkolnego, ucieczek z domu, spożywania alkoholu i zażywania środków uzależniających czy dokonywania drobnych przestępstw. Nastolatki wymagają często terapii leczącej zachowania agresywne i autoagresywne, uczą się też przestrzegania powszechnie akceptowanych norm zachowań.

 

 

 

Prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia praca wychowawcza pomaga młodym kobietom odkrywać wartość i sens życia, umacniać więzi międzyludzkie i zrozumieć zasady życia społecznego. Podejmowanie trudnych pytań i wspólne poszukiwanie właściwych odpowiedzi porządkuje rozchwiany system wartości podopiecznych, eliminując przyczyny i przejawy niedostosowania społecznego. Poprzez różne działania nastolatki przygotowują się do samodzielnego życia w społeczeństwie i dla społeczeństwa, zgodnie z normami prawnymi i moralnymi. Trzy lata temu Agata Kornhauser-Duda, przy okazji wizyty w Domu Pomocy Społecznej dla Kobiet kierowanego przez zgromadzenie, poznała ówczesne podopieczne ośrodka wychowawczego. czytaj więcej >>>

 

– Chciałabym, żebyście nigdy nie myślały o sobie źle i nie zakładały, że inni myślą tylko źle o Was – powiedziała nastolatkom Pierwsza Dama. – Uważam, że pomoc innych jest bardzo ważna, ale to Wy musicie chcieć stanąć na nogi – dodała Małżonka Prezydenta, tłumacząc, że powodzenie resocjalizacji zależy od zaangażowania samych podopiecznych ośrodka. –  Ja naprawdę w Was wierzę – zapewniła.

 

 

Nastolatki były ciekawe czego można nauczyć się podczas pełnienia roli Pierwszej Damy, jakie interesujące osoby i miejsca poznała Małżonka Prezydenta w czasie kadencji oraz czy nie przeszkadza jej obecność funkcjonariuszy SOP. Agata Kornhauser-Duda chętnie odpowiadała na pytania, mówiła też o inicjatywach edukacyjnych, którym patronuje, a miłośniczkom literatury poleciła swoje ulubione książki. Pierwsza Dama przybliżyła dziewczętom tajniki protokołu dyplomatycznego i kulisy zagranicznych wizyt, zarówno indywidualnych, jak i realizowanych w towarzystwie męża. Nastolatki zaprosiły swojego gościa do zwiedzenia ośrodka, wizyty w klasach i pokojach mieszkalnych, pokazały swoje zwierzęta i pochwaliły się osiągnięciami w nauce.

 

 

 

Następnie Małżonka Prezydenta odbyła spotkanie z siostrami zakonnymi, którym podziękowała za realizowaną misję i pogratulowała efektów działalności. Pierwsza Dama, jako wieloletnia nauczycielka, wyraziła zrozumienie specyfiki prowadzonej w ośrodku pracy pedagogicznej oraz życzyła powodzenia w dalszej pracy. Odwiedziła także emerytowaną siostrę zakonną, która całe życie pracowała na rzecz innych. (KS)

 

 

 

 

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.