Piątek, 7 czerwca 2019

Pierwsza Dama na Ukrainie: Przyjeżdżamy do Was w ramach wdzięczności za Wasze trwanie w polskości

Podczas trwającej wizyty na Ukrainie Małżonka Prezydenta udała się do Złoczowa, gdzie w Domu Polskim spotkała się z przedstawicielami lokalnego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Pierwsza Dama rozmawiała również z uczniami polskiej szkoły, a następnie poznała członków dwóch rodzin, które odwiedziła w ich domach.

 

W piątek, w malowniczej miejscowości oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Ukrainy, Pierwsza Dama spotkała się z członkami złoczowskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. W budynku znajduje się również Sobotnia Szkoła Polskiej Mniejszości Narodowej, której uczniowie przygotowali wspaniały występ artystyczny.

 

 

Działalność towarzystwa opiera się na silnych więziach społeczności lokalnej polskiego pochodzenia. Przy organizacji skupiającej obecnie 385 członków rozwija się sobotnia szkoła, w której dzieci polskiego pochodzenia otrzymują niepowtarzalną możliwość podtrzymywania relacji z krajem swoich przodków, uczenia się języka ojczystego, polskiej historii, kultury i tradycji. – Dziękuję wszystkim Państwu za wysiłek organizacyjny i społeczną aktywność oraz za budowę wspólnoty Rodaków – mówiła w Złoczowie Pierwsza Dama. Podkreśliła ogromną wartość inicjatyw dbających o krzewienie mowy ojczystej i upowszechnianie wiedzy o historii, a także kształtujących w młodym pokoleniu pozytywny wizerunek Polski. Agata Kornhauser-Duda wyraziła wdzięczność wobec prezesów organizacji polskich oraz duchowieństwa i sióstr zakonnych, „którzy swoją pracą łączą polską społeczność wszędzie tam, gdzie biją polskie serca”. – Słowa podziękowania należą się również nauczycielom i wychowawcom za wzorowe wypełnianie najważniejszego z zadań - wychowania dzieci i młodzieży tu urodzonych w duchu patriotycznym oraz w poszanowaniu obu narodowych tradycji i kultur – powiedziała Pierwsza Dama. Dodała, że praca nauczyciela w polskiej szkole za granicą jest szczególną misją i wyzwaniem, a wyrazy uznania skierowała także do najmłodszych Rodaków mieszkających na Ukrainie. – Zdaję sobie sprawę z tego, jakim wyzwaniem jest dla Was uczenie się języka polskiego, historii, geografii w czasie wolnym, który poświęcacie na zdobywanie dodatkowej wiedzy – zauważyła. – Wykazujecie się niezwykłą motywacją i samozaparciem, a jak mogłam się przekonać angażujecie się także na polu artystycznym oraz zdobywacie nagrody w konkursach – dodała Pierwsza Dama. Wyraziła jednocześnie przekonanie, że młodzi ludzie swoją pracą i zaangażowaniem dają piękny przykład postaw patriotycznych, które mogą być inspiracją dla ich rówieśników w kraju.

 

 

 

Zobacz także: Finał III edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” Małżonka Prezydenta nawiązała do jednego z głównych celów swojej wizyty na Ukrainie - Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie, która odbywa się już po raz czwarty pod patronatem Pary Prezydenckiej. W 2018 roku Kancelaria Prezydenta RP zorganizowała 6 wyjazdów z darami dla Rodaków mieszkających na Ukrainie, Białorusi, w Mołdawii i Kazachstanie. – W ramach tego projektu delegacja KPRP odwiedziła wiele polskich miejscowości na Wschodzie. W każdym z odwiedzanych miejsc przekazujemy pomoc materialną najbardziej potrzebującym polskim rodzinom. Przyjeżdżamy do Was w ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie, choć tak naprawdę w ramach wdzięczności za Wasze trwanie w polskości pomimo wielu trudności – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. – Dziś jesteśmy tu, aby przekazać Wam tę formę wdzięczności, solidarności i jedności Rodaków mieszkających w kraju z Polakami mieszkającymi w Złoczowie – powiedziała Małżonka Prezydenta.

 

 

 

Szczególnie wzruszającymi spotkaniami były wizyty Pierwszej Damy u dwóch polskich rodzin w Złoczowie oraz nieodległej miejscowości Woroniaki. W obu domach ich mieszkańcy używają polskiego języka oraz starają się podtrzymywać i umacniać polskie zwyczaje i tradycje. W trakcie spotkań padło wiele ciepłych słów nt. patriotyzmu i dumy z polskiego pochodzenia. Pierwsza Dama rozmawiała z gospodarzami o kultywowanych wzorach i obrzędach, wielopokoleniowej pamięci o Ojczyźnie i wyobrażeniach o naszym kraju oddziałujących na lokalne społeczności. Jednak współczesność, rozwój kulturalny i technologiczny pozwalają na dużo łatwiejszy w realizacji kontakt z Polską, niż dawniej. Dlatego nasi Rodacy zza wschodniej granicy podejmują pracę w Polsce, a ich dzieci korzystają z możliwości oświatowych naszego kraju. Przedstawiciele młodszego pokolenia opowiedzieli Pierwszej Damie o studiach w Polsce, swoich planach i nadziejach na przyszłość, często związanych z naszym krajem. (KS)

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.