Czwartek, 21 lutego 2019

Małżonka Prezydenta uczciła Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 356 im. R. Kaczorowskiego w Warszawie wystawili przedstawienie o polskiej mowie. Na widowni zasiadła Pierwsza Dama, która dziękując uczniom, nauczycielom i rodzicom za imponujące zaangażowanie i kreatywność podkreśliła ogromne znaczenie podobnych inicjatyw. - Język jest wartością, naszym dorobkiem i wspólnie musimy o niego dbać - mówiła. Wcześniej, z uczniami najmłodszych klas, wzięła udział we wspólnym czytaniu „łamańców językowych”, czyli trudnych do wypowiedzenia wierszyków.

 

 

 

Czwartkowe wydarzenie zakończyło szkolny Tydzień Kultury Języka Polskiego składający się z wystaw, konkursów, zajęć edukacyjnych i innych działań podkreślających znaczenie różnorodności językowej i kulturowej. - W dobie tak ekspansywnie rozwijających się mediów społecznościowych szczególnie powinnyśmy zwracać uwagę na poprawność językową - akcentowała Agata Kornhauser-Duda. Wyjaśniła, że  - obok niewątpliwych zalet - interaktywne media cyfrowe mają również negatywny wpływ na język. - Każdy z nas popełnia błędy, jednak niepoprawne używanie ortografii i gramatyki w Internecie otwiera błędom drogę do upowszechniania się - powiedziała. Pierwsza Dama przestrzegała przed negatywnymi konsekwencjami niepoprawnych wpisów w sieci oraz odniosła się do ich ogromnego zasięgu.

 

 

- Wiele osób nie szanuje języka, używając wulgaryzmów, słów kłamliwych i obraźliwych. Tymczasem język jest nieodzownym elementem życia, najlepszym przewodnikiem w kontaktach międzyludzkich, a przede wszystkim podstawowym narzędziem wyrażania myśli - kontynuowała Małżonka Prezydenta. Powiedziała, że językowi należy się szacunek „przede wszystkim dlatego, że dzięki niemu stanowimy wspólnotę, istniejemy jako naród i przetrwaliśmy w najtrudniejszych dla naszej ojczyzny czasach: podczas zaborów i wojen”.  Przypomniała, że dzięki odważnym Polakom: pisarzom, którzy tworzyli w ojczystym języku oraz nauczycielom prowadzącym tajne komplety język polski przetrwał w latach, gdy był zabroniony.

Zgromadzonym w sali gimnastycznej uczniom Pierwsza Dama przeczytała fragmenty „Latarnika” Henryka Sienkiewicza, a szkole przekazała egzemplarz noweli wydany w 1966 roku.

 

 

Agata Kornhauser-Duda apelowała o pielęgnowanie języka polskiego także poprzez kształtowanie umiejętności właściwego doboru słów, konstrukcji i sformułowań adekwatnych do sytuacji i poruszanego tematu. - Dbanie o język to także wzbogacanie go przy pomocy sięgania do naszej literatury - oznajmiła. - Właśnie od dzisiaj poprzez stronę Kancelarii Prezydenta można zgłaszać propozycje dzieł z klasyki polskiej literatury do tegorocznej edycji Narodowego Czytania - oświadczyła Pierwsza Dama. - Być może jeden z Waszych ulubionych tytułów stanie się lekturą Narodowego Czytania - dodała. Więcej o akcji >>> - Czytanie to wielka przyjemność i przygoda, do której Was zachęcam, bo jak powiedział Umberto Eco: kto czyta książki, żyje podwójnie - przekonywała Agata Kornhauser-Duda.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas ostatniej odsłony - w  roku stulecia odzyskania niepodległości - Andrzej Duda wraz z Małżonką zaprosili Polaków do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. (KS)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.