Środa, 13 czerwca 2018

Pierwsza Dama rozmawiała z młodzieżą o idei wolontariatu

Do Pałacu Prezydenckiego przyjechali w środę uczestnicy świetlicy i wolontariusze Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu. Pierwsza Dama, aktywnie wspierająca wolontariat, rozmawiała z dziećmi i młodzieżą o idei działań charytatywnych, motywacji młodych ludzi do niesienia pomocy i zdobytych doświadczeniach.

 

Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 70-lecia istnienia dwutygodnika „Przyjaciółka”, którym patronuje Agata Kornhauser-Duda. Pismo jest najdłużej ukazującym się bez przerwy poradnikiem dla kobiet w Polsce, ale także pomysłodawcą i organizatorem wielu programów pomocy skierowanych do kobiet i dzieci. Z inicjatywy pracowników dwutygodnika w 2001 roku powstała, działająca na rzecz najmłodszych, Fundacja Przyjaciółka. Od dwunastu lat współpracuje ona ze Stowarzyszeniem Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, które wspiera i aktywizuje społeczność lokalną w podejmowaniu inicjatyw na rzecz wszechstronnie rozumianego dobra wspólnego.

 

Wolontariusze odbywają szkolenia, a następnie samodzielnie wybierają obszar swojej aktywności. „Arka” prowadzi m.in. kluby dla dzieci i młodzieży, klub seniora, świetlicę socjoterapeutyczną oraz wydaje posiłki dla najuboższych. Podopiecznym klubu dla dzieci i młodzieży zapewnione jest także wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. Młodzi działacze przyznali, że pomoc daje im wiele radości, spełnienia i satysfakcji. Wiele osób, które pracują aktualnie w stowarzyszeniu jest  jednocześnie beneficjentami jego wcześniejszych akcji.

 

Pierwsza Dama była ciekawa czym jej goście zajmują się w ośrodkach „Arki”, pytała o codzienne zadania i nie kryła podziwu dla ich zaangażowania i otwartości. - Praca na rzecz innych to wielka miłość, to jest to! - odparła jedna z wolontariuszek. Propagowane przez stowarzyszenie wychowanie poprzez autorytet rówieśniczy to pomoc młodszym koleżankom i kolegom w nauce, wspólne zabawy, koła zainteresowań i pasje. Współpraca z rówieśnikami z całego świata poszerza horyzonty nastolatków, uczy ciekawości, empatii i buduje więzi międzyludzkie. Z kolei maluchy korzystające ze świetlicy opowiedziały Małżonce Prezydenta o szkole i ulubionych zabawach. Pytały również o jej hobby oraz o rodzinny dom, który jak wspominała Agata Kornhauser-Duda był pełen książek. - To właśnie rodzice zarazili mnie pasją czytelniczą - mówiła Pierwsza Dama zachęcając swoich gości do czytania. - Żadne medium nie zastąpi Wam dobrej książki - podkreśliła.

 

Podczas spotkania Joanna Luberdzka-Gruca, Prezes Fundacji Przyjaciółka oraz ks. Andrzej Tuszyński, założyciel i Prezes Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” przedstawili Małżonce Prezydenta misje i cele obu organizacji. (KS)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.