Menu rozwijane

Konkurs Recytatorski „Słowem – Polska” - zdjęcie w treści wpisu nr 1

I edycja Konkursu Recytatorskiego „Słowem – Polska” skierowanego do uczniów szkół polonijnych i polskich za granicą została rozstrzygnięta. O nagrodę Małżonki Prezydenta RP mogli ubiegać się młodzi rodacy uczący się języka polskiego w krajach ich zamieszkania. 

Zwycięzcami Konkursu „Słowem–Polska” pod patronatem Pierwszej Damy zostali:

kategoria wiekowa 7–9 lat:

III miejsce: Ala Grabarczyk, Stany Zjednoczone

II miejsce: Paulina Szymoniak, Irlandia

I miejsce: Julia Skorski, Stany Zjednoczone

kategoria wiekowa 10–13 lat:

III miejsce: Mikołaj Kobierecki, Hiszpania

II miejsce: Victoria Relska, Kanada

I miejsce: Anita Czirkowa, Ukraina

kategoria wiekowa 14–19 lat:

III miejsce: Ewelina Mazur, Ukraina

II miejsce: Sophia Pieczara, Kanada

I miejsce: Diana Savanevičiūtė, Litwa

Wszystkim uczestnikom i laureatom dziękujemy i gratulujemy!

Konkurs został zorganizowany w terminie marzec–lipiec 2021 r. W tym czasie odbyły się cztery etapy eliminacji. W etapach: szkolnym, krajowym i kontynentalnym uczestnicy mieli za zadanie prezentację trzech różnych utworów wybranych autorów: Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Ignacego Krasickiego i Marii Pawlikowskiej–Jasnorzewskiej. Ostatnim etapem było rozstrzygnięcie Konkursu polegające na wyłonieniu finalistów i laureatów z każdej kategorii wiekowej.

W obradach Komisji Konkursowej uczestniczyli przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Kongresu Oświaty Polonijnej, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Fundacji „Wolność i Demokracja”.

Do wzięcia udziału w I edycji Konkursu zachęcała Pierwsza Dama.

Agata Kornhauser–Duda:

Szanowni Nauczyciele,

Drodzy Uczniowie szkół polskich i polonijnych poza granicami kraju,

serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w Konkursie Recytatorskim „Słowem – Polska”, którego organizatorem jest Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Język polski jest tym, co nas wszystkich łączy i dzięki któremu stanowimy wspólnotę niezależnie od dzielącej nas odległości. Zadaniem uczestników konkursu będzie jak najpiękniejsze wyrecytowanie wybranego wiersza jednego z czworga autorów: Ignacego Krasickiego, Cypriana Kamila Norwida, Marii Pawlikowskiej–Jasnorzewskiej i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. To poeci, którzy tworzyli w różnych epokach, ale wszyscy oni swoimi dziełami wpłynęli na kulturę i świadomość kolejnych pokoleń Polaków.

Drodzy Uczniowie,

uczycie się w szkole języka polskiego, dlatego gorąco zachęcam Was do spróbowania swoich sił w recytowaniu utworów poetów, którzy należą do kanonu polskiej literatury. Jestem pewna, że znajdziecie pośród ich utworów takie, które szczególnie Wam się spodobają i skłonią do własnej interpretacji. Bardzo liczę na to, że udział w konkursie przyniesie Wam dużo radości i satysfakcji z obcowania z piękną polską poezją. Bądźcie otwarci na przekaz i język tej poezji, który wzbogaci także Waszą znajomość polskiego.

Szanowni Nauczyciele,       

jestem bardzo wdzięczna za to, że pomagają Państwo swoim wychowankom poznawać historię, kulturę i tradycję naszego kraju oraz zachować poczucie tożsamości i więzi z krajem przodków. Ucząc ich naszego języka, przekazują Państwo kolejnym pokoleniom patriotyczne wartości oraz świadomość własnych korzeni.

Jestem przekonana, że konkurs „Słowem – Polska” wpisuje się w misję, którą Państwo na co dzień realizują. Gorąco więc zachęcam wszystkich Państwa uczniów, by wzięli w nim udział. Wierzę, że formuła konkursu spotka się z szerokim zainteresowaniem młodych Polaków.

Serdecznie pozdrawiam uczniów, wychowawców i pedagogów szkół polskich i polonijnych na całym świecie. Życzę miłego i inspirującego obcowania z twórczością polskich poetów.

Inicjatywy

Inicjatywy