Menu rozwijane

16 września 2022

W piątek w Belwederze Pierwsza Dama gościła przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Wojnicz położonej w woj. małopolskim.

Gospodynie i gospodarze ze wsi Więckowice i Biadoliny Radłowskie opowiedzieli Pierwszej Damie o swoich organizacjach i działalności. Dyskutowano o regionalnych tradycjach i zwyczajach oraz o przekazywaniu dziedzictwa młodemu pokoleniu, które z dumą mówi o swojej małej ojczyźnie.

02__Agata_Kornhauser_Duda_kolo_gosporyn_wiejskich_Wojnicz_20220916_GJA_3697.jpg [1.46 MB]

Więckowianki i Ecobabki to dość młode koła bo założone odpowiednio w 2021 i 2018 roku, jednak oba mogą pochwalić się wieloma inicjatywami i osiągnięciami, szczególnie na płaszczyźnie integracji lokalnej społeczności i wspierania potrzebujących. Bo, jak podkreślała Pierwsza Dama, wiejskie organizacje służą - wbrew potocznemu myśleniu - nie tylko zrzeszonym w nich kobietom i kultywowaniu obyczajów, ale wszystkim mieszkańcom danej gminy.

W Belwederze rozmawiano o regionalnych obrzędach, kuchni i zwyczajach, ale także o rozwoju polskiej wsi i współczesnych potrzebach wiejskich społeczności: ośrodkach dla seniorów, przedszkolach, żłobkach, pracy zawodowej kobiet.

12__Agata_Kornhauser_Duda_kolo_gosporyn_wiejskich_Wojnicz_20220916_GJA_4113.jpg [525.94 KB]

Mówiono także o niedawnych Dożynkach Prezydenckich i konkursie na najpiękniejszy wieniec, którego rozstrzygnięcie miało miejsce w przeddzień Dożynek. Także wtedy ogłoszono laureatów Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Tematem przewodnim tegorocznej, drugiej już edycji były „Ostatki w polskiej tradycji”. Wspominano też tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania, którego lekturą są „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.

Gospodyniom i gospodarzom towarzyszyli przedstawiciele władz gminy Wojnicz.

Może Cię zainteresować Goście z Gminy Wojnicz z wizytą w Pałacu Prezydenckim Agata Kornhauser-Duda odwiedziła podopiecznych Placówki Wsparcia Dziennego Rozstrzygnięcie konkursów w przeddzień Dożynek Prezydenckich