Menu rozwijane

15 września 2022

Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda i Omena Mensah zainicjowały program intensywnej nauki języka polskiego dla dorosłych podopiecznych RiO EDU Centrum. To ośrodek dla uchodźczyń i ich dzieci z Ukrainy założony i prowadzony przez Omenaa Foudation. Dzisiaj odbyła się pierwsza, inauguracyjna lekcja z udziałem obu pań.

07__Agata_Kornhauser_Duda_wizyta_Centrum_RIO_20220915_GJB_4606.jpg [515.83 KB]

– Bardzo dziękuję pani Omenie, że stworzyła RiO Edu Centrum właśnie z myślą o ukraińskich mamach i ich dzieciach – mówiła w siedzibie RiO Pierwsza Dama. Głównym celem ośrodka jest pomoc ukraińskim mamom w aktywizacji zawodowej, a ich dzieciom zapewnienie opieki i wsparcia edukacyjnego.

Znajomość języka polskiego jest dla cudzoziemców żyjących w naszym kraju ogromnym ułatwieniem, a wręcz koniecznością. Dzięki temu znajdą oni pracę, będą się swobodniej komunikować i szybciej adaptować do życia na obczyźnie. Kurs jest podzielony na bloki tematyczne. – Intensywna nauka polskiego jest bardziej skuteczna. W RiO Edu Centrum uchodźczynie z Ukrainy często przebywają tylko kilka miesięcy. Dlatego tak ważne jest efektywne wykorzystanie czasu. Dzięki temu po opuszczeniu ośrodka będą umiały komunikować się po polsku, co z kolei ułatwi im adaptację w nowym środowisku oraz znalezienie pracy – mówi Prezeska Omenaa Foudantion, Omenaa Mensah.

11__Agata_Kornhauser_Duda_wizyta_Centrum_RIO_20220915_GJB_4857.jpg [554.32 KB]

05__Agata_Kornhauser_Duda_wizyta_Centrum_RIO_20220915_GJB_4557.jpg [636.27 KB]

Tylko pełne zanurzenie w języku obcym daje gwarancję szybszego poznania języka obcego. Dlatego intensywność lekcji jest kluczowa. Lekcje będą odbywały się 5 razy w tygodniu w 3 grupach po 1,5 godziny, a poprowadzą je wykwalifikowani lektorzy i edukatorzy. Zajęcia mają ułatwić komunikację z lekarzem, urzędnikiem, pracodawcą czy współpracownikami. – Dobrze wiemy, że często w pokonywaniu trudności barierą jest nieznajomość języka. Stąd, po wielu rozmowach doszłyśmy z panią Omeną do wniosku, że bardzo dobrym projektem będzie intensywny kurs języka polskiego w ramach programu oferowanego przez Edu Centrum. Nie mam co do tego wątpliwości, że dzięki wspaniałym nauczycielom będą Panie w stanie na tyle opanować język, by umożliwić sobie bardzo dobre funkcjonowanie w codziennym życiu, z pewnością również w załatwieniu najważniejszych spraw, także tych urzędowych i wreszcie w znalezieniu pracy, która będzie zajęciem odpowiadającym Pań kompetencjom i preferencjom – mówiła Małżonka Prezydenta, zwracając się do uczestniczek kursu. 

14__Agata_Kornhauser_Duda_wizyta_Centrum_RIO_20220915_GJB_5072.jpg [615.55 KB]

Może Cię zainteresować Spotkanie z pracownikami i podopiecznymi RiO Edu Centrum Omenaa Mensah gościem Pierwszej Damy Lwów. O nauczaniu języka polskiego jako obcego

Podczas pierwszej lekcji kursantki uczyły się podstawowych słów i zwrotów autoprezentacji oraz prawidłowej wymowy, dowiedziały się też jak nawiązać dialog. Pierwsza Dama zachęcała do tego by panie nie bały się popełniać błędów i starały się jak najwięcej mówić na co dzień. Każda uczestniczka programu po ukończeniu szkolenia otrzyma specjalny list gratulacyjny z podpisem Pani Prezydentowej.

W trakcie wizyty w RiO Edu Centrum Małżonka Prezydenta odwiedziła też dzieci, które w grupach wiekowych bawiły się i uczyły języka polskiego. Maluchy chwaliły się znajomością nazw zwierząt oraz liczebników w języku polskim, rozmawiały z Pierwszą Damą m.in. o oznakach jesieni, owocach, kształtach i książkach.

23__Agata_Kornhauser_Duda_wizyta_Centrum_RIO_20220915_GJB_5361.jpg [564.56 KB]

___________________________________________________________________

RiO Edu Centrum to dzienny ośrodek edukacji i wsparcia dla matek i dzieci z Ukrainy, który pomaga ukraińskim mamom w aktywizacji zawodowej, a ich dzieciom zapewnia wsparcie edukacyjne. Centrum oferuje swoim podopiecznym ciekawe propozycje zajęć edukacyjnych, w tym lekcje języka polskiego i angielskiego oraz pomoc psychologiczną i wsparcie przy znalezieniu pracy.

Personel RiO Edu Centrum jest w całości ukraiński. To wykwalifikowane nauczycielki i psycholożki. (KPRP, Rio Edu Centrum)