Menu rozwijane

28 kwietnia 2022

Po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych, dotychczas prowadzona pod nazwą „Pomoc Polakom na Wschodzie” akcja została rozszerzona i obecnie trafia do wszystkich potrzebujących wsparcia mieszkańców Ukrainy.

17__Agata_Kornhauser_Duda_magazyn_paczki_20220421_MBO23542.jpg [793.48 KB]

Kancelaria Prezydenta RP od lat, we współpracy z MSZ i podmiotami zewnętrznymi, prowadziła pod patronatem Pary Prezydenckiej akcję pomocową kierowaną do Polaków i osób polskiego pochodzenia zamieszkujących tereny dawnych Kresów Wschodnich. Od chwili wybuchu wojny, KPRP zorganizowała i wysłała do Ukrainy kilkadziesiąt transportów z tonami żywności, w tym żywności energetycznej, środków czystości, chemii gospodarczej, produktów dla dzieci, a także produktów leczniczych i suplementów, koców, kołder, ręczników, odzieży oraz obuwia dla mieszkańców wielu ukraińskich miejscowości.

08__Agata_Kornhauser_Duda_magazyn_paczki_20220421_MBO23367.jpg [532.05 KB]

Najnowszy transport trafił do polskich organizacji działających w Kamieńcu Podolskim i winnickim okręgu konsularnym. Małżonka Prezydenta uczestniczyła w przygotowaniach transportu w Polsce oraz odwiedziła Kamieniec Podolski, by tam spotkać się z uchodźcami oraz zamieszkującymi te tereny Polakami i osobami polskiego pochodzenia. – Przyjechałam tutaj przede wszystkim, by wesprzeć Państwa i zapewnić, że Polska o Was pamięta nie tylko kiedy dzieje się dobrze, ale pamięta przede wszystkim, kiedy znaleźliście się w tak niewyobrażalnie trudnej sytuacji. Będziemy pomagać tak długo, jak będzie trzeba – mówiła Pierwsza Dama podczas wizyty.

W organizacji transportu oraz w wizycie w Ukrainie Pierwszej Damie towarzyszyli m.in. Sekretarz Stanu w KRPP, minister Adam Kwiatkowski oraz Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej w MSZ, Maciej Karasiński.