Menu rozwijane

05 sierpnia 2022

Przedstawiamy podsumowanie aktywności Pierwszej Damy w siódmym roku prezydentury Andrzeja Dudy.

Kierunki i zakres aktywności mijającego roku w znacznej mierze były kontynuacją działań podejmowanych przez Agatę Kornhauser–Dudę od 2015 roku.

Jako wieloletni nauczyciel Małżonka Prezydenta koncentrowała się na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą oraz pedagogami w kraju i za granicą. Podejmowała też inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Podobnie jak w poprzednich latach wiele uwagi poświęciła kobietom, a doceniając wyjątkową rolę kół gospodyń wiejskich w podtrzymywaniu dorobku kulturalnego przy jednoczesnej funkcji integrującej lokalną społeczność, Pierwsza Dama wielokrotnie spotykała się z członkiniami tych organizacji, także przy okazji zainicjowanego w ubiegłym roku Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

Po wybuchu wojny w Ukrainie Polki i Polacy bardzo intensywnie zaangażowali się w pomoc sąsiadom. Agata Kornhauser–Duda wielokrotnie podkreślała, że – nie tylko jako małżonka Prezydenta, ale po prostu jako Polka – jest dumna z Polaków, i z tego, jak pomagają Ukrainie. Od pierwszych dni trwania agresji Rosji na wolną Ukrainę Agata Kornhauser–Duda angażowała się, inspirowała oraz inicjowała działania mające na celu pomoc uchodźcom z Ukrainy przybywającym do Polski, a także mieszkańcom Ukrainy, którzy zdecydowali się pozostać w ojczyźnie. Pierwsza Dama odwiedzała punkty recepcyjne i miejsca pobytu Ukraińców, zabiegała o koalicję małżonek światowych przywódców na rzecz międzynarodowej koordynacji działań, inicjowała zbiórki środków oraz niezbędnego sprzętu medycznego oraz dbała o ewakuację dzieci, w tym ciężko chorych sierot i małych pacjentów onkologicznych i nefrologicznych.

W siódmym roku prezydentury Andrzeja Dudy Pierwsza Dama uczestniczyła w ♦ 129 spotkaniach w Pałacu i Belwederze, w tym w 32 z mężem. Odbyła ♦ 71 wizyt w kraju, a także dołączyła do ♦ 34 wyjazdów Prezydenta RP ♦ 48 razy spotykała się ze swoimi gośćmi zdalnie,

a ♦ 51 akcji charytatywnych uzyskało wsparcie Małżonki Prezydenta.

Agata Kornhauser–Duda odbyła ♦ 18 wizyt zagranicznych w tym 7  indywidualnie. Wspólnie z Prezydentem RP ♦ 3 razy gościła zagraniczne delegacje w Polsce.

Udzieliła ♦ 62 patronatów honorowych, a 3 inicjatywy wsparła patronatem długofalowym.

 

DZIECI I MŁODZIEŻ

 

rodzinny gdańsk.webp [66.14 KB]

 

 • Szkolne Koła Caritas zrzeszają uczniów, którzy chcą świadczyć pomoc potrzebującym. Młodzi ludzie wspólnie z nauczycielami angażują się w zbiórki żywności dla osób wykluczonych społecznie, pomagają w codziennych czynnościach seniorom, udzielają korepetycji dzieciom, a także organizują przedsięwzięcia charytatywne w czasie wolnym. O swoich działaniach opowiedziała Pierwszej Damie młodzież ze Szkolnego Koła Caritas Diecezji Sosnowieckiej w woj. śląskim

szkolne kolo caritas.webp [76.35 KB]

 

uczniowie z borkowa.webp [67.05 KB]

 

kotyliony dzieci.jpeg [398.58 KB]

 

 • Od początku pełnienia roli Pierwszej Damy Agata Kornhauser–Duda wspiera wcześniaki: spotyka się z rodzicami dzieci przedwcześnie urodzonych, ekspertami z dziedziny neonatologii czy pracownikami banków mleka kobiecego; angażuje się także w inicjatywy na rzecz wcześniaków i odwiedza placówki, które ratują życie najmniejszych pacjentów. W 2021 roku tradycyjnie już siedemnastego listopada, z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, Pałac Prezydencki został podświetlony na fioletowo na znak solidarności i wsparcia w walce o życie i zdrowie wcześniaków. Z powodu trwającej pandemii Covid–19 Pierwsza Dama nie mogła okazać swojego wsparcia podczas spotkania z maluchami, ich rodzicami i lekarzami, wystosowała więc krótkie przesłanie wideo. 

 

 

warszawscy pierwszoklasiści.webp [82.87 KB]

 

 • Fundacja Świętego Mikołaja już od 20 lat pomaga dzieciom, łącząc działalność charytatywną, edukacyjną i naukową. Finał konkursu „Solidarna Szkoła” odbył się w Warszawie pod patronatem Małżonki Prezydenta. Następnie stypendyści, koordynatorzy, dyrektorzy szkół i przedstawiciele fundacji wzięli udział w spotkaniu z Pierwszą Damą. W Pałacu Prezydenckim dyskutowano o tym, jak ważna przy pomaganiu innym jest ciągłość i systematyczność.

solidarna skzoła.webp [64.29 KB]

 

ubieranie choinki.webp [61.69 KB]

 

maria mach.webp [78.25 KB]

 

 

dom dziecka z torunia.webp [67.89 KB]

 

górne nutki.webp [141.15 KB]

 

dom dziecka rypin.webp [56.81 KB]

 

odra niemen mlodziez].webp [53.29 KB]

 

LO stanislawa kostki.webp [81.15 KB]

 

 • Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką. Dzieci odwiedziły Pałac Prezydencki, by wspólnie z Prezydentem Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser–Dudą wziąć udział w corocznej akcji „Bezpieczne wakacje” promującej właściwe zachowania podczas wypoczynku.

 

Mam wielką nadzieję, że dzięki dzisiejszemu spotkaniu, dzięki zajęciom, które będą prowadzili nasi specjaliści, zostaniecie prawdziwymi ambasadorami bezpieczeństwa – to znaczy będziecie promować bezpieczeństwo również wśród swoich rówieśników i przekazywać im zdobytą tutaj wiedzę.

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 01 czerwca 2022

 

 Jako dziecko uwielbiałam czytać bajki i baśnie, to piękna sprawa, w dodatku rozbudza wyobraźnię.

Agata Kornhauser–Duda, Trzcianki, 02 czerwca 2022

dzien dziecka magiczne ogrody.webp [149.57 KB]

 

konkurs poezji lagrowej.webp [41.17 KB]

 

Nauka języków obcych to nie tylko ułatwienie w komunikacji czy edukacji, ale też doskonała okazja do poznania kultury innego kraju i jego obywateli. To też znakomita metoda na przełamanie stereotypów i najlepsze narzędzie do nauki tolerancji wobec innych narodów oraz sposób na poszerzanie horyzontów.

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 21 czerwca 2022

jeder gegen jeden.webp [93.91 KB]

 

Cieszę się, że macie tak dojrzałe podejście do swojej edukacji i rozwoju, wychodzicie poza schemat obowiązkowej nauki, chcecie poszerzać horyzonty; to budowanie kapitału na przyszłość. Ten kapitał na pewno Wam zaprocentuje

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 27 czerwca 2022

olimpiada polacy za granica.webp [54.73 KB]

 

wojnicz.webp [46.48 KB]

 

EDUKACJA

 

 • Pierwsza Dama zainicjowała konkurs dla uczniów szkół polonijnych i polskich za granicą. W grudniu 2021 roku wystartowała II edycja Konkursu Recytatorskiego „Słowem–Polska”. O statuetkę Małżonki Prezydenta RP mogą ubiegać się młodzi rodacy, uczący się języka polskiego w placówkach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw.

 

 • Główny Inspektorat Transportu Drogowego zorganizował konkurs na najciekawsze opowiadanie lub bajkę dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Małżonka Prezydenta, która od lat angażuje się w inicjatywy mające na celu popularyzowanie wiedzy w tym zakresie wśród dzieci i młodzieży, wzięła udział w ogłoszeniu wyników. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta

lekcja bezpieczenstwa konkurs.webp [102.36 KB]

 

gajadhur palac.jpeg [322.20 KB]

 

bezpieczne ferie.webp [59.49 KB]

 

lekcja bezpieczenstwa on line.webp [70.41 KB]

 

Gratuluję, że znaleźliście się w finale, ale przede wszystkim chciałabym Wam podziękować, że wzięliście udział w konkursie, bo świadczy to o Waszej niezwykłej odpowiedzialności, także społecznej.

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 08 czerwca 2022

konkurs bezpieczne wakacje.jpg [469.79 KB]

 

wierzbica przedszkole .webp [115.81 KB]

 

rutki kossaki.webp [79.62 KB]

 

Pierwsza Dama od początku pełnienia swojej roli odwiedza polskie i polonijne szkoły za granicą, gdzie porusza tematy dotyczące krzewienia polskości w kontekście edukacji, promowania kultury polskiej i podtrzymywania narodowych tradycji. Towarzysząc Prezydentowi RP w wizytach zagranicznych zawsze stara się spotykać nie tylko z uczniami, ale rozmawiać z pedagogami, od których w dużej mierze zależy wychowanie młodego pokolenia.

dyr osrodka rozwoju pol edukacji za granica.webp [52.25 KB]

 

budapeszt szkola polska.webp [71.67 KB]

 

rzym szkola polska.webp [109.75 KB]

 

brooklyn szkoła.jpeg [385.15 KB]

 

cypr nauczyciele.webp [65.30 KB]

 

wilno pl szkola.webp [38.34 KB]

 

nauczyciele mołdawia.webp [91.30 KB]

 

doha szkola polonijna.webp [70.25 KB]

 

nauczyciele dyplomy NY.webp [91.04 KB]

 

 • Wirtualne spotkanie z nauczycielami i uczniami z Kazachstanu. O pracy edukacyjnej i nauce języka polskiego poza granicami kraju oraz Polsce, która jest w sercu młodych potomków Polaków w Kazachstanie opowiadali Pierwszej Damie polscy nauczyciele działający w okręgu ałmatyńskim w południowym Kazachstanie, a także ich uczniowie.

nauczyciele z kazachstanu on line.webp [60.51 KB]

 

klasyk .webp [43.92 KB]

 

wizyta nagordą w konkursie edukacyjnym.webp [80.26 KB]

 

prawo oświatowe.webp [81.73 KB]

 

prawo ośwaitowe para.webp [77.96 KB]

 

dębczak.webp [58.71 KB]

 

kolegium kostki dyrektorka.webp [58.29 KB]

 

limanowa szkola on line.jpeg [302.29 KB]

 

dzien jezyka ojczystego szkola.jpeg [442.46 KB]

 

furmanik.webp [66.26 KB]

 

Wierzę w to, że umiejętności, wiedza i wyszkolenie, które zdobędziecie w tej szkole będą doskonałym handikapem na przyszłość, także w życiu prywatnym.

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 26 kwietnia 2022

 

 

Sama jestem nauczycielką, więc wiem jakiego trudu się Państwo podejmujecie, żeby zachować nasz język i by zachęcić uczniów do dodatkowej nauki.

Agata Kornhauser–Duda, Rumunia, 27 kwietnia 2022

 

rumunia 1.webp [59.05 KB]

 

 • Spotkanie Małżonki Prezydenta z uczniami Szkoły Podstawowej w Siedlcach. Jak podkreślali wychowawcy dzieci zadaniem każdej szkoły jest kształcenie postaw patriotycznych i obywatelskich przyszłych pokoleń, czego spotkanie z Pierwszą Damą RP jest wyjątkowym elementem. Dzieci zwiedziły siedzibę głowy państwa, dowiedziały się czym charakteryzuje się urząd Prezydenta RP, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości i wydarzenia oraz jakie obowiązki spoczywają na Pani Prezydentowej.

uczniowie siedlce.webp [77.93 KB]

 

ukrainska szkola.webp [53.14 KB]

 

Wy jesteście przyszłością Ukrainy i to Wy, dumni Ukraińcy, będziecie dbać nie tylko o swoją ojczyznę, która będzie wolna, niepodległa i suwerenna, ale będziecie również dbać o relacje pomiędzy Polską a Ukrainą.

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 24 maja 2022

 

 • O książkach dla ukraińskich dzieci z dyrektorem Instytutu Książki. W Pałacu Prezydenckim gościł dzisiaj Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. Przedmiotem rozmowy z Pierwszą Damą było zaangażowanie instytucji w pomoc Ukrainie, w tym założenia projektu wydawniczego, który patronatem honorowym objęły Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenśka.

insytut ksiazki.webp [46.39 KB]

 

podroz do demokracji.webp [71.61 KB]

 

Dziękuję też za mądre wpieranie dzieci i młodzieży poprzez oferowanie im kształcenia. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ogromnie ważna jest edukacja. Dzięki niej młodzi ludzie budują swój kapitał na przyszłość. Ponadto oferowanie edukacji dzieciom, które musiały opuścić swoją ojczyznę to stwarzanie im namiastki normalności.

Agata Kornhauser–Duda, Kair, 30 maja 2022

kair szkoła.webp [64.17 KB]

 

 • Spotkanie z nauczycielami szkoły polskiej w Kairze. Podczas spotkania Małżonki Prezydenta z nauczycielami rozmawiano o prowadzonym w placówce nauczaniu uzupełniającym na poziomie szkoły podstawowej w zakresie edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego oraz wiedzy o Polsce: geografii, wiedzy o społeczeństwie i historii Polski.

kair nauczyciele.webp [72.63 KB]

 

Zbudowaliśmy niezwykłą relację pomiędzy Polską a Ukrainą i bardzo bym chciała, żebyście w przyszłości tę relację pielęgnowali. By mosty, które zostały teraz zbudowane były mostami trwałymi.

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 03 czerwca 2022

zakoczenie roku szkolnego.webp [56.87 KB]

 

madryt nauczyciele.webp [63.15 KB]

 

 Podziwiam Państwa i przekazuję wyrazy uznania także dla rodziców, bo to Państwo dbają o edukację dzieci i podejmują decyzję, by uczyły się w polskiej szkole.

Agata Kornhauser–Duda, Madryt, 29 czerwca 2022

madryt zakonczenie roku.webp [94.81 KB]

 

zakończenie roku chełm.webp [35.10 KB]

 

ZDROWIE I SPRAWY SPOŁECZNE

 

neuropsychiatria józefów.webp [55.17 KB]

 

mieszkańcy gminy szczerców.webp [51.22 KB]

 

misjonarka.webp [75.01 KB]

 

W ciągu 26 lat działalności z pomocy Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów w Wołominie skorzystało kilkanaście tysięcy osób. – Dziękuję za to, że udało się tu stworzyć bezpieczną przystań, gdzie pacjenci bez względu na wyznanie, system wartości mogą liczyć na ciepło, akceptację, zrozumienie. Odchodząc na tę drugą – osobiście wierzę, że lepszą – stronę życia, wiedzą, że nie są sami – podkreślała Agata Kornhauser–Duda w trakcie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod obiekt, w którym wsparcie znajdą m.in. najmłodsi pacjenci. 

hospicjum wołomin.webp [95.77 KB]

 

 • Dziesięciu podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami otrzymało z rąk Pary Prezydenckiej dyplomy stypendialne. To dzieci żołnierzy i funkcjonariuszy poległych bądź ciężko rannych na służbie. – Wierzymy, że stając się członkami tak dużej rodziny Fundacji zyskujecie poczucie bezpieczeństwa, że w tej trudnej sytuacji nie zostajecie sami, a jednocześnie że wkraczacie w czas nadziei i szans na dobrą przyszłość i dobre życie – mówiła Pierwsza Dama.

dorastaj z nami.webp [65.38 KB]

 

lider dostępności.webp [66.38 KB]

 

siostry misjonarki milosci.webp [139.40 KB]

 

głowny inspektor pracy.webp [65.65 KB]

 

 • Jubileusz 70–lecia Instytutu Matki i Dziecka oraz 7–lecia istnienia związanej z nim Fundacji. Pierwsza Dama podziękowała za współpracę zarówno z Instytutem, jak i Fundacją, z których środowiskiem przez ostatnie lata niejednokrotnie się spotykała, rozmawiała i realizowała wspólne przedsięwzięcia. Jednym z nich jest projekt zainicjowany przez Małżonkę Prezydenta i realizowany w partnerstwie z Instytutem: „Usłyszeć Dzieci”. – Ma on na celu pokazanie problemów dzieci i młodzieży, które pojawiły się, albo uwypukliły w czasie izolacji spowodowanej pandemią koronawirusa – tłumaczyła podczas uroczystości jubileuszu Agata Kornhauser–Duda. – Z drugiej strony ma na celu wyposażenie rodziców, opiekunów czy też wychowawców w bardzo praktyczne narzędzia po to, by w mądry sposób mogli oni wspierać swoje dzieci, swoich podopiecznych i wychowanków w powrocie do normalnego codziennego funkcjonowania – dodała, podkreślając wdzięczność dla wszystkich ekspertów i specjalistów biorących udział w tym projekcie „za nieoceniony merytoryczny wkład”. Wystąpienie Pierwszej Damy >>>

insytut matki i dziecka 70 lat.webp [23.39 KB]

 

 • Mikołajki w hospicjum dla dzieci „Alma Spei”. Po raz kolejny Małżonka Prezydenta spędziła Mikołajki ze społecznością Hospicjum dla Dzieci „Alma Spei”. 6 grudnia 2021 r. rozmawiała z mamą chorej Gabrysi, Prezes zarządu Fundacji oraz wolontariuszami.

 

 • Wigilijne spotkanie z Amazonkami i pacjentkami onkologicznymi. – Wspólnota pań jest niezwykła i niezwykle silna – mówiła Pierwsza Dama, która do spotkania wigilijnego Amazonek i pacjentek onkologicznych w Sierakowie dołączyła zdalnie. Agata Kornhauser–Duda pełni rolę Ambasadorki Kobiet z Rakiem Piersi w Polsce i od lat jest zaangażowana w sprawy kobiet i działania na rzecz zdrowia i profilaktyki.

Wszystkie spotkania z Amazonkami są dla mnie bardzo cenne ponieważ dały mi możliwość poznania środowiska pań, to dzięki paniom zdobyłam wiedzę nt. raka piersi, metod leczenia i diagnostyki, ale także poznałam problemy, z jakimi panie się borykają. Doskonale wszyscy wiemy, że jest jeszcze wiele do zrobienia, ale cieszą te działania,  które udało się już podjąć.

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 10 grudnia 2021

amazonki wigilia.webp [100.80 KB]

 

krystyna wechmann.webp [38.49 KB]

 

 • Pan Marek po 25 latach bezdomności przyjął świąteczne życzenia od Pierwszej Damy pod własnym dachem. Kilka miesięcy wcześniej przeprowadził się do mieszkania komunalnego. Małżonka Prezydenta poznała podopiecznego Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej w 2019 roku podczas zorganizowanego w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Później do Pensjonatu Socjalnego św. Łazarza, w którym mieszkają osoby dotknięte kryzysem bezdomności przywiozła Betlejemskie Światło Pokoju. Do kolejnych spotkań doszło w Pałacu Prezydenckim, kiedy mieszkańcy ośrodka skorzystali z zaproszenia Pierwszej Damy.

pan marek.webp [71.43 KB]

 

szczepienie para.webp [68.93 KB]

dziekoński.webp [57.30 KB]

 

 • Rozmowa z Marleną Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Panie mówiły m.in. o regulacjach dot. zmian podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie w odniesieniu do rodziców samotnie wychowujących dzieci i rodzin wielodzietnych, o funkcjonowaniu Domów Pomocy Społecznej czy apelach środowiska osób z niepełnosprawnością, z którymi Agata Kornhauser–Duda zetknęła się podczas swoich wizyt i spotkań.

marlena malag.webp [71.33 KB]

 

 

W latach 2016–2021 przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP przekazali w imieniu Pary Prezydenckiej pomoc skierowaną do osób polskiego pochodzenia mieszkających na Ukrainie, w Mołdawii, Rumunii, Kazachstanie, na Litwie, Białorusi, w Rosji i Gruzji. Przy wsparciu darczyńców, przekazano łącznie ponad 90 ton żywności, artykułów sanitarnych, chemii gospodarczej, materiałów edukacyjnych, pomocy dydaktycznych, sprzętu sportowego. W listopadzie ubiegłego roku z Akcją Pomocy Polakom na Wschodzie Agata Kornhauser–Duda odwiedziła Republikę Mołdawii

pomoc polakom na wschodzie prezes.webp [72.83 KB]

 

rzeszów szpital.webp [51.71 KB]

 

 

Wracają Państwo do Polski, którą zawsze nosiliście w sercu.

Agata–Kornhauser–Duda, Pułtusk, 19 kwietnia 2022

 

 • W Miechowie w woj. małopolskim znajduje się Hospicjum Caritas im. bł. s. Bernardyny Jabłońskiej, w którym Małżonka Prezydenta spotkała się z chorymi, pracownikami i wolontariuszami, a także przebywającymi tymczasowo w ośrodku ukraińskimi rodzinami. Odwiedziła także seniorów z miechowskiego Domu Pomocy Społecznej

miechów hospicjum.jpg [313.56 KB]

 

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Wobec ogromnych potrzeb mieszkańców Ukrainy pozostających w kraju oraz uchodźców, którzy znaleźli się w Polsce Agata Kornhauser–Duda skoncentrowała się w swojej działalności na wsparciu podopiecznych ukraińskich domów dziecka, w tym dzieci niepełnosprawnych, dzieci chorych, wymagających hospitalizacji lub specjalistycznej opieki oraz osób dorosłych z niepełnosprawnościami. Dzięki staraniom Pierwszej Damy wiele zagranicznych specjalistycznych placówek i ośrodków przyjęło potrzebujących mieszkańców Ukrainy, udzielając też schronienia towarzyszącym im bliskim.

 Siostry i Bracia z Ukrainy Polacy są z Wami, jesteśmy i będziemy z Wami! Będziemy Wam udzielać wszelkiej pomocy, jak długo będzie to konieczne. 

Agata Kornhauser–Duda, Brok, 02 marca 2022

Od samego początku konfliktu Pierwsza Dama łączyła się on–line z tymi miejscami, w których przebywają liderzy polskich organizacji i duchowni, dzięki czemu KPRP ma stały kontakt z Ukrainą: z naszymi rodakami oraz z tymi osobami, które działają na rzecz chorych i pokrzywdzonych, co ułatwia kierowanie sprecyzowanej pomocy będącej odpowiedzią na konkretne potrzeby mieszkańców poszczególnych regionów. Wiele kościołów czy klasztorów w Ukrainie zamieniło się w centra wsparcia dla wszystkich pokrzywdzonych ofiar konfliktu. Tam mogą oni znaleźć wsparcie rzeczowe i duchowe. Z wielu z tych miejsc ruszały transporty do Polski dla tych, którzy mogą i chcą opuścić miejsca dotknięte działaniami zbrojnymi.

Agata Kornhauser–Duda jako pierwsza Małżonka Prezydenta udała się do Ukrainy, by wesprzeć jej mieszkańców i przekazać pomoc humanitarną.

 

 • Ks. Waldemar Pawelec SAC od 2003 r. posługuje na terenie Ukrainy.  Po wybuchu wojny wraz z współbraćmi w Kijowie pomaga Ukraińcom. W rozmowie z Agatą Kornhauser–Dudą mówił o wzajemnym wsparciu, potrzebie bezpieczeństwa i sile wartości. Podkreślał wdzięczności narodu ukraińskiego za wsparcie, które otrzymują od Polski i Polaków.

ks waldemar pawelec ukr.webp [22.99 KB]

 

dom sw marcina de porres.webp [45.12 KB]

 

ks. Grzegorz Semenkow ukr.webp [50.82 KB]

 

ukra akd bancyh on line.jpeg [330.52 KB]

 

ks Aleksander Repin.webp [34.65 KB]

 

siostry niepokalanki.webp [36.15 KB]

 

gródek on line.webp [47.12 KB]

 

ks. Witalij Krywicki.webp [32.99 KB]

 

siostra z żytomierza.webp [57.67 KB]

 

ojciec paweł tomaszewski.webp [31.11 KB]

 

biskupi z odessy.webp [66.33 KB]

 

ojciec czernichów.webp [47.83 KB]

 

dominikanin palac.webp [30.06 KB]

 

istebna palac.webp [74.93 KB]

 

Apelujemy do polityków, duchownych, organizacji i wszystkich ludzi dobrej woli na świecie o solidarność z ukraińskimi dziećmi – bezbronnymi ofiarami rosyjskiej agresji. Zróbmy, co w naszej mocy, aby zakończyć tę wojnę!

Agata Kornhauser–Duda i Diana Nausėdienė, Warszawa–Wilno, 2 marca 2022 

 

elke ukr.webp [41.20 KB]

 

 • Apel Pierwszej Damy: Rosyjskie kobiety zatrzymajcie wojnę. – Przypadający 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet to jedno z najważniejszych świąt w Rosji. Wykorzystajmy tę szczególną okazję, by zwrócić się do wszystkich kobiet w Rosji z apelem o powstrzymanie toczącej się w Ukrainie wojny. Poprośmy je o to, by dla pokoju i życia, jako matki, żony, córki rosyjskich oficerów i żołnierzy uczestniczących w inwazji na Ukrainę, wystąpiły w dniu swego święta przeciw dalszemu rozlewowi krwi – apelowała Pierwsza Dama.

 

Aby włączyć się do zainicjowanej przez Pierwszą Damę akcji, należało w Dniu Kobiet opublikować w mediach społecznościowych zdjęcie opatrzone napisem: #RosyjskieKobietyZatrzymajcieWojnę / #RussianWomenStopTheWar / #Российскиеженщиныостановитевойну

iluminacja rosyjskie koboety.webp [74.40 KB]

W całej Polsce ludzie solidarnie organizowali pomoc dla Ukrainy, starali się zapewnić potrzebującym schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Przyjmowali uchodźców, prowadzili zbiórki pieniędzy, przekazywali żywność, środki opatrunkowe i wszystko, co potrzebne, by przeżyć ten trudny czas. Pierwsza Dama regularnie odwiedzała te miejsca, by spotkać się z ukraińskimi uchodźcami, a rodakom podziękować za wielkie serca i zaangażowanie.

 

 

dorohusk.webp [56.07 KB]

Po wizycie w punkcie recepcyjnym Małżonka Prezydenta, na granicy polsko–ukraińskiej w Dorohusku, zapoznała się z procedurami i trybem przyjmowania uchodźców

dorohusk przejscie graniczne.webp [90.79 KB]

 

 

dwikozy palac.webp [82.62 KB]

 

branszczyk.jpeg [463.46 KB]

 

Zapewniam, że Polska i Polacy robią wszystko, żeby Państwu pomóc, zarówno u nas w kraju, jak i w Ukrainie. Najważniejsze jest to, żeby Państwo czuli się tu bezpiecznie.

Agata Kornhauser–Duda, Brańszczyk, 11 marca 2022

 

 

spala uchodzcy.webp [143.47 KB]

 

serock.webp [103.39 KB]

 

To, co dzieje się w Waszym kraju nigdy nie powinno się zdarzyć, to jest niewyobrażalne. Staram się odwiedzać naszych gości z Ukrainy w całej Polsce, znam Państwa historie. One są relacjami strasznymi, nie mogę się pogodzić z tym cierpieniem, a przede wszystkim z cierpieniem dzieci będących najbardziej niewinnymi ofiarami tej wojny 

Agata Kornhauser–Duda, Serock, 06 czerwca 2022

 

 • Działająca przy Monasterze pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu Akademia Supraska jest centrum konferencyjnym oraz ośrodkiem szkoleniowym i oświatowym utworzonym przez prawosławną diecezję białostocko–gdańską, monaster Zwiastowania Bogarodzicy w Supraślu oraz fundację OIKONOMOS. Po wybuchu wojny w Ukrainie schronienie znalazły tam uchodźczynie z dziećmi, które otrzymały nie tylko dach nad głową i wyżywienie, ale też opiekę duchową i wsparcie w zdobywaniu samodzielności w naszym kraju. Odwiedziła je Pierwsza Dama

 

Decyzją Prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser–Dudy do bazy noclegowej dla uchodźców zostały zgłoszone ośrodki prezydenckie. 

rezydencja.webp [62.45 KB]

 

rezydencja 2.webp [60.45 KB]

 

rezydencja 3.webp [60.88 KB]

 

ukr samorządowcy.webp [75.76 KB]

Pierwsza Dama RP zaproponowała stworzenie międzynarodowej koalicji Małżonek Prezydentów na rzecz udzielania pomocy humanitarnej uchodźcom z Ukrainy. Omawiała bieżącą sytuację na granicy polsko–ukraińskiej oraz potrzeby uchodźców, w głównej mierze dzieci, sierot i osób z niepełnosprawnościami. O współpracy, możliwościach wsparcia w poszczególnych zakresach i międzynarodowej koordynacji działań Agata Kornhauser–Duda rozmawiała z:

Jill Biden Małżonką Prezydenta Stanów Zjednoczonych

Elizą Jean Reid Małżonką Prezydenta Republiki Islandii

Marią Teresą Jej Królewską Wysokością Wielką Księżną Luksemburga

Brigitte Macron Pierwszą Damą Francji

Miriam Vellą Małżonką Prezydenta Malty 

Anitą Herczegh Prezydentową Republiki Węgierskiej

Elke Büdenbender Pierwszą Damą Niemiec

Jej Królewską Wysokością Matyldą Królową Belgów

Andrą Levite Małżonką Prezydenta Łotwy

Doris Schmidauer Prezydentowa Austrii

Elizabeta Gjorgievska Pierwsza Dama Macedonii Północnej

Máximą Jej Wysokością Królową Niderlandów 

Amelią Derbaudrenghien Małżonką Przewodniczącego Rady Europejskiej

 

 

 

 • Niemcy. Pierwsze Damy Polski i Niemiec odwiedziły ewakuowane z Ukrainy chore dzieci. Małżonki Prezydentów odwiedziły dzieci w ich pokojach oraz rozmawiały z opiekunami małych pacjentów, którzy podkreślali, że dzięki podjętemu w ośrodku leczeniu i rehabilitacji stan niektórych dzieci uległ znaczącej poprawie. Dwoje niechodzących wcześniej podopiecznych udało się doprowadzić do stanu samodzielnego poruszania się bez pomocy innych osób.

niemcy chore dzieci.jpg [352.76 KB]

 

 

diane nausedine.webp [63.67 KB]

 

dary z usa.jpeg [349.13 KB]

 

 • Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Niemiec z Caritas i Renovabis. Pierwsze Damy, Agata Kornhauser–Duda i Elke Büdenbender, spotkały się z przedstawicielami dwóch organizacji charytatywnych: Ireneuszem Krause z Caritas Polska i ks. Thomasem Schwartzem z Renovabis. Rozmowa toczyła się wokół pomocy humanitarnej dla uchodźców.

elke belwe.webp [59.20 KB]

 

 

laura matarella.webp [66.10 KB]

 

laura mattarella telefon.webp [68.88 KB]

 

bambino gesu.jpeg [288.70 KB]

 

 • Do Rzymu wraz z Parą Prezydencką samolotem specjalnym przyleciało pięcioro onkologicznie chorych dzieci wraz z opiekunami i rodzeństwem.

rzym dzieci ukr.jpeg [341.49 KB]

 

ołena rozmowa.webp [54.87 KB]

 

Polki i Polacy bardzo głęboko przeżywają tragedię swoich sąsiadów i nie chcą pozostawać bierni. W związku z tym angażują się w różnego rodzaju przedsięwzięcia, zbierają różnego rodzaju najpotrzebniejsze produkty, które później transportowane są do Ukrainy. Robią to bardzo spontanicznie. Akcje te organizowane są przez samorządy, przez organizacje pozarządowe, również przez przedsiębiorców, ale także przez liderów lokalnych społeczności.

Agata Kornhauser–Duda, Kraków, 23 lipca 2022

 

szczyt pierwszcyh dam i dzeintelmanow.webp [45.15 KB]

 

 • W Pałacu Prezydenckim gościł Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. Podczas spotkania z Pierwszą Damą omówił działania mające na celu zapewnienie opieki dzieciom ewakuowanym z Ukrainy.

rzecznik praw dziecka.webp [77.69 KB]

 

uslyszec dzieci o wojnie.webp [26.79 KB]

 

ukr koordynacja dzialan on line.webp [63.53 KB]

 

malag i socha ukr.webp [63.50 KB]

 

rewhuk.webp [60.79 KB]

 

posiedzenie Rady ds. Młodzieży.webp [45.93 KB]

 

Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej.webp [54.73 KB]

 

 • Małżonka Prezydenta złożyła jednodniową wizytę w Nowym Jorku, by z przedstawicielami ONZ omówić sytuację w Polsce w kontekście przyjmowania uchodźców z Ukrainy, skalę zjawiska oraz wynikające z tego potrzeby w dłuższej perspektywie czasowej.

Wizytę w Stanach Zjednoczonych Pierwsza Dama rozpoczęła od spotkania z Joyce Msuya, Zastępczynią Sekretarza Generalnego ONZ ds. Humanitarnych i Koordynatora ONZ ds. Sytuacji Kryzysowych.

zastepca sekr onz.webp [55.63 KB]

Także w siedzibie ONZ Pierwsza Dama rozmawiała z Ilze Brands Kehris, Zastępczynią Sekretarza Generalnego ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR – Biuro Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka).

Biuro Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.jpeg [397.16 KB]

 

Spotkanie z Natalią Kanem, Dyrektorką Wykonawczą UNFPA oraz z jej Zastępcą Ibem Petersenem dotyczyło w głównej mierze pomocy ukraińskim mamom i dzieciom.

fundusz ludnościowy.jpeg [280.91 KB]

 

O sytuacji dzieci uchodźców ukraińskich w Polsce, udzielanej im pomocy i rozwiązaniach systemowych, w tym opiece medycznej i nauce w polskich szkołach Małżonka Prezydenta rozmawiała z przedstawicielami UNICEF.

unicef.jpeg [342.81 KB]

UN Global Compact to największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes powołana w 2000 roku przez Sekretarza Generalnego ONZ. W czwartek Pierwsza Dama odbyła rozmowę z Sandą Ojiambo, Dyrektorką Wykonawczą instytucji.

globalny pakt narodów zjednoczonyhc.jpeg [438.56 KB]

 

 • Pod koniec marca w siedzibie UNICEF w Nowym Jorku Małżonka Prezydenta rozmawiała z przedstawicielami tej organizacji o sytuacji dzieci ukraińskich uchodźców. Na początku kwietnia spotkała się z Markiem Krupińskim – Dyrektorem Generalnym UNICEF Polska, by omówić kolejne wyzwania w pomocy najmłodszym i bezbronnym ofiarom wojny w Ukrainie.

unicef polska.webp [39.74 KB]

 

 • Spotkanie z sekretarzem generalnym ONZ ds. humanitarnych. Podczas rozmowy Małżonka Prezydenta RP zrelacjonowała działania Polski oraz organizacji pomocowych działających w naszym kraju, przedstawiła sytuację przebywających tu uchodźczyń, które najchętniej pozostają w województwach przygranicznych i dużych ośrodkach miejskich. Podkreśliła, że do Polski trafiają transfery osób ewakuowanych z domów pomocy społecznej, sierocińców, placówek typu opiekuńczo–wychowawczego, które wymagają specjalistycznego transportu oraz specjalistycznej opieki, często całodobowej. Omówiła dotychczasowe działania w tym zakresie, zwracając uwagę także na współpracę międzynarodową, dzięki której wiele niepełnosprawnych sierot oraz dzieci onkologicznie chorych i ich rodzin udało się objąć opieką za granicą.

sekretarz generalny onz.webp [30.60 KB]

 

NY polonia.jpeg [549.53 KB]

 

polfa.webp [68.99 KB]

 

 • Spotkanie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Pawłem Wdówikiem nt. koordynacji działań pomocowych, które muszą uwzględniać specjalistyczny transport, profesjonalną – często całodobową – opiekę nad chorymi i odpowiednie warunki w miejscu docelowym. Podkreślano, że pacjenci, o których mowa przybywają do Polski w różnej kondycji, często bardzo złej, a także – na skutek ewakuacji całych ośrodków – jednorazowo w bardzo dużych grupach.

wdówik.webp [73.17 KB]

 

kiska.webp [47.16 KB]

 

marszałek woj podkarpackiego.webp [60.92 KB]

 

kghm.webp [66.38 KB]

 

siewiera.webp [56.24 KB]

 

 • Instytut „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” (IPCZD) to jeden z największych szpitali pediatrycznych w Polsce. Trafiły do niego także dzieci z Ukrainy. O działaniach na rzecz tych małych pacjentów Pierwsza Dama rozmawiała z dyrektorem placówki, dr n. med. Markiem Migdałem.

IPCZD).webp [54.60 KB]

 

deszczyca.webp [69.83 KB]

 

 

glapiński.webp [58.67 KB]

 

wolność i demokracja.webp [61.85 KB]

 

ortyl.webp [78.44 KB]

 

kik.webp [68.71 KB]

 

czarnek.webp [62.67 KB]

 

kukiz.webp [47.31 KB]

 

Kancelaria Prezydenta RP od lat, we współpracy z MSZ i podmiotami zewnętrznymi, prowadzi pod patronatem Pary Prezydenckiej akcję „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Skierowana jest ona do Polaków i osób polskiego pochodzenia zamieszkujących tereny dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, akcja została rozszerzona i obecnie trafia do wszystkich potrzebujących wsparcia obywateli tego kraju.

Dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych, koordynowana przez Kancelarię Prezydenta RP pomoc humanitarna systematycznie trafia do potrzebujących w Ukrainie.

Od chwili wybuchu wojny, KPRP zorganizowała i wysłała do Ukrainy kilkadziesiąt transportów z tonami żywności, w tym żywności energetycznej, środków czystości, chemii gospodarczej, produktów dla dzieci, a także produktów leczniczych i suplementów, koców, kołder, ręczników, odzieży oraz obuwia dla mieszkańców wielu ukraińskich miejscowości. Działania te były możliwe również dzięki współpracy m.in. z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Caritas Diecezji Ełckiej, Senator Marią Koc, spółką KB Folie, Zespołem Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie KEP, Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, Fundacją Charytatywni czy Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie i innymi.

 

 

transport dary.jpeg [522.76 KB]

 

kamieniec polacy.jpg [393.90 KB]

 

falkowski.webp [77.94 KB]

 

kwait gubernatr.webp [80.18 KB]

 

Bardzo dziękuję ojcom za otoczenie opieką wszystkich, niezależnie od wyznania. Dziękuję, że kierowaliście się przykazaniem miłości i że stworzyliście tutaj tak niezwykle rodzinną atmosferę.

Agata Kornhauser–Duda, Kamieniec Podolski, 28 kwietnia 2022

kamieniec uchodzcy.webp [75.63 KB]

 

caritas polska.webp [56.25 KB]

 

caritas waw.webp [57.51 KB]

 

 

 

 • Spotkanie z Minister Marleną Maląg. Tym razem panie rozmawiały m.in. o rejestrze sierot, koordynacji działań ukraińskich i polskich instytucji, orzecznictwie dotyczącym osób z niepełnosprawnościami i niektórych rozwiązaniach zawartych w tzw. specustawie.

malag.webp [83.28 KB]

 

Dzięki wypracowaniu skutecznego modelu działania już ponad 800 ukraińskich dzieci onkologicznych udało się umieścić w specjalistycznych placówkach w kilku państwach na świecie. Dlatego wierzę, że jest możliwe stworzenie odpowiedniego systemu na rzecz pozostałych grup.

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 11 kwietnia 2022

debata.jpeg [543.06 KB]

 

 

Mam nadzieję, że czują się Państwo bezpiecznie i dobrze. Wiem, że to bardzo trudne, ale liczę, że choć trochę czują sią Państwo jak u siebie w domu.

Agata Kornhauser–Duda, Pułtusk, 19 kwietnia 2022 

 

pultusk uchodzcy.jpeg [417.95 KB]

 

 • Spotkanie robocze nt. ewakuacji Ukraińców z niepełnosprawnościami. Rozmowa z przedstawicielami ukraińskich instytucji państwowych i organizacji została zainicjowana przez członków Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, a wzięli w niej udział także Paweł Wdówik, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, przedstawiciele PFRON i Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie. Głównym celem spotkania było rozpoznanie potrzeb strony ukraińskiej w zakresie pomocy w ewakuacji oraz zapewnieniu opieki podopiecznym ośrodków dla osób z niepełnosprawnościami, domów pomocy społecznej, domów dziecka.

spotkanie robocze ukr.jpeg [457.73 KB]

 

 

omena belwe.webp [64.08 KB]

 

 

Jesteśmy z Wami, jesteśmy solidarni, jestem naprawdę pewna, że Ukraina wygra.

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 21 kwietnia 2022

human to human.webp [67.70 KB]

 

wielkanoc ukr.webp [78.93 KB]

 

kamieniec wałdze.webp [61.58 KB]

 

 • Spotkanie z przedstawicielami Gwardii Narodowej oraz Wicegubernatorem Stanu Illinois. Dzięki Gwardii Narodowej udało się dostarczyć poprzez Polskę na Ukrainę wyposażenie medyczne, leki i karetki medyczne. Gwardia Narodowa Illinois we współpracy z Legionem Młodych Polek w Chicago przekazała do Ukrainy blisko 16 ton darów, w tym środki pierwszej pomocy, namioty, śpiwory i koce, środki higieny, pieluszki i pokarm dla dzieci. Pomoc rzeczowa, jak również środki finansowe, które posłużyły na zakup wyposażenia medycznego i artykułów pierwszej potrzeby trafiły do Ukrainy poprzez polskie organizacje pomocowe. GN przekazała też karetki pogotowia, środki ochronne i pomoc finansową.

gwardia narodowa.webp [71.19 KB]

 

chicago działaczki.jpg [771.00 KB]

 

kornelia król.webp [76.17 KB]

 

chicago organizacje polonijne.jpg [642.50 KB]

 

Żadna matka nie jest przygotowana na to, że będzie musiała bać się o życie swojego dziecka, że będzie musiała uciekać przed bombardowaniami, że będzie musiała szukać schronienia w obcym kraju.

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 26 maja 2022

 

dzien matki.jpg [750.76 KB]

 

 • W kilka dni po spotkaniu on–line z okazji Dnia Matki Pierwsza Dama odwiedziła Kraczewice, gdzie w tamtejszym Domu Muzyki spotkała się z mieszkającymi w nim Ukraińcami pochodzącymi z Żytomierza, Charkowa, Odessy i Dniepropietrowska.  Następnie Pierwsza Dama rozmawiała z przedstawicielami organizacji i osobami, które udzieliły pomocy sąsiadom zza wschodniej granicy.

 

Bardzo dziękuję, że pomoc nadal trwa. Myślę, że nie wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że wojna będzie tak długo się toczyła. Wyzwania z czasem się zmieniają, bardzo ważne teraz jest to, żeby panie znalazły zatrudnienie, więc bardzo dziękuję, że Państwo takie miejsca pracy dla nich znajdujecie i tworzycie.

Agata Kornhauser–Duda, Kraczewice, 02 czerwca 2022

 

 

białystok Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego.jpg [475.47 KB]

 

Rapid Relief Team.jpg [413.95 KB]

 

 • Jedenastoosobowa rodzina z Ukrainy z wizytą u Pierwszej Damy. Państwo Karakevic byli gośćmi specjalnymi organizowanego pod patronatem Małżonki Prezydenta koncertu dobroczynnego „Polskie Matki Matkom Ukraińskim”, który odbył się w maju br. w stołecznym Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

rodzina z ukrainy.jpg [340.40 KB]

 

ortyl rzeszów.jpg [313.42 KB]

 

 • W TAURON Arenie Kraków odbył się mecz pokazowy, z którego całkowity dochód zostanie przekazany na rzecz dzieci i nastolatków dotkniętych wojną na Ukrainie. Na widowni zasiadła Para Prezydencka.

mecz.jpg [339.22 KB]

 

PARA PREZYDENCKA

 

obchody wojska polskiego.webp [112.47 KB]

 

dozynki tarnów.webp [127.88 KB]

 

węgry para.webp [64.30 KB]

 

rozpoczęcie roku para.webp [69.81 KB]

 

beatyfikacja czackiej.webp [129.70 KB]

 

lucien otwarcie para.webp [70.85 KB]

 

odznaczenie pawłowski.webp [55.17 KB]

 

zlozenie kwiatwo JPII para.webp [86.28 KB]

 

jubileusz zamku królewskiego.webp [145.95 KB]

 

11 wrzesnia.webp [28.30 KB]

 

mosberg.jpeg [408.55 KB]

 

Akcja #sadziMY ma przede wszystkim na celu uświadomienie naszemu społeczeństwu, że las jest wspólnym dobrem – dobrem, z którego wszyscy korzystamy i o które wszyscy wspólnie powinniśmy zadbać. 

Agata Kornhauser–Duda, III edycja #sadziMY, 01 października 2021 

sadzimy.webp [215.02 KB]

 

para prezydencka austrii.webp [51.50 KB]

 

pafos.webp [63.37 KB]

 

chryzostom II.webp [95.53 KB]

 

gala olimpijska tokio.webp [77.35 KB]

 

arcymistrz szachowy.webp [51.89 KB]

 

litwa para.webp [83.77 KB]

 

koncert chopinowski.webp [87.13 KB]

 

konkurs chopinowski palac.webp [26.31 KB]

 

pomniki historii.webp [52.57 KB]

 

czarnogóra para.webp [133.41 KB]

 

odznaczenia niepodległość.webp [48.98 KB]

 

 

dla dobra wspolnego.webp [96.27 KB]

 

zapalenie swiec chanukowych.webp [57.47 KB]

 

doha biznes.jpeg [575.48 KB]

 

mieszkancy tereny przygraniczne para.webp [81.30 KB]

 

 • Już po raz 31. harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego byli strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. Hasło towarzyszące akcji Betlejemskiego Światła Pokoju w 2021 roku brzmiało „ŚWIATŁO NADZIEI”.

 

 

koncert pastorałek para.webp [105.12 KB]

 

dzien polski pekin.webp [57.50 KB]

 

 

zwiazki wyznaniowe.webp [95.73 KB]

 

patriarcha konstantynopola.webp [101.74 KB]

 

 • Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Watykanie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą zostali przyjęci na audiencji przez Papieża Franciszka. Rozmowy dotyczyły głównie sytuacji związanej z wojną w Ukrainie.

 

smolensk.jpeg [394.22 KB]

 

para niemcy.webp [88.17 KB]

 

 

kaczorowska.webp [70.58 KB]

 

zyczenia wielkanoc para.jpeg [484.58 KB]

 

tulipany.jpg [569.18 KB]

 

Dla mnie i dla męża zawsze obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą są bardzo ważnym wydarzeniem ponieważ możemy Państwu osobiście podziękować za wszystko, co Państwo czynią.

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 2 maja 2022

 

dzien flagi.jpg [360.38 KB]

 

ordery 3 maqja.webp [133.07 KB]

 

 

dzien strazaka.webp [102.74 KB]

 

swieto strazy granicznej.webp [163.96 KB]

 

agroliga.webp [94.07 KB]

 

egipt pary.jpg [599.54 KB]

 

egipt para.webp [74.37 KB]

 

kair imam.webp [121.05 KB]

 

 

Prosimy o przyjęcie naszych najserdeczniejszych gratulacji z okazji Dnia Ojca. Dziękujemy za codzienny trud wychowania dzieci. Dziękujemy za opiekę nad nimi i wspieranie ich rozwoju – od maleńkości i dzieciństwa, poprzez stopniowe wzrastanie i zdobywanie wykształcenia, aż po usamodzielnianie się i dorosłość. Dziękujemy za to, że towarzyszą im Panowie na wszystkich etapach rozwoju, a także wtedy, gdy opuszczą już rodzinny dom i założą własny – napisali Prezydent Andrzej Duda z Małżonką z okazji Dnia Ojca.

dzien ojca list.jpg [312.45 KB]

 

madryt.jpg [450.68 KB]

 

OSOBY NIEPEŁNOSPAWNE

 

5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji rok temu Małżonka Prezydenta RP zainicjowała rozmowy środowisk osób z niepełnosprawnościami na temat inicjatywy „Przewijamy Polskę”. O efektach akcji mającej na celu wprowadzenie zmian systemowych, architektonicznych i świadomościowych wychodzących naprzeciw dorosłym, którzy w skutek niepełnosprawności, choroby, wypadku czy wieku korzystają z pieluch i pieluchomajtek, Pierwsza Dama rozmawiała zdalnie z przedstawicielami koalicji.

dzien osob niepelnosparwnych.webp [67.10 KB]

 

06_pad_paraoloimpiada_mbo12787.jpeg [269.90 KB]

 

orew marii majewskiej.webp [116.26 KB]

 

WTZ olszynka.webp [36.21 KB]

 

odznaczenia paraolimp z tokio.webp [79.55 KB]

 

 

 

specjalny osrodek kolo.webp [50.13 KB]

 

orzycka.webp [83.70 KB]

 

specjalny osrodek łbiska.webp [86.05 KB]

 

odnaczenia nieslyszacy.webp [78.44 KB]

 

wdówik pałac.jpeg [387.52 KB]

 

stowarzyszenie w mikoszewie.webp [47.69 KB]

 

 • Pierwsza Dama odwiedziła siedzibę Stowarzyszenia Osób Niewidomych w Skopje, gdzie spotkała się z podopiecznymi stowarzyszenia oraz ich rodzicami. Rozmawiano o codziennym funkcjonowaniu młodych ludzi, nauce, pracy i czasie wolnym dzieci niewidomych i niedowidzących. Mówiono o ich funkcjonowaniu w społeczeństwie, poruszono kwestię dostępności i napotykanych trudnościach i barierach zarówno architektonicznych jak społecznych. Podopieczni stowarzyszenia mówili też o dostępnych narzędziach i technologiach komunikacji.

skopje niewidomi.jpeg [302.06 KB]

 

 

szkoła specjalna z torunia.webp [47.62 KB]

 

odznaczenia dzien osob niepelnosprawnyhc.webp [41.97 KB]

 

 

 • Przed Bożym Narodzeniem w Pałacu Prezydenckim stanęła szopka wykonana z zapałek. Autorem niezwykłej pracy jest Przemysław Kozłowski, niepełnosprawny artysta ze Słupowa. Szopka składa się z 78059 zapałek, a praca nad nią trwała ponad trzy miesiące. Autora przyjęła Agata Kornhauser–Duda. – Ogromnie dziękuję, że zechciał pan osobiście przyjechać do Pałacu Prezydenckiego. Pańska praca jest przepiękna, to dzieło sztuki – mówiła.

szopka.webp [51.08 KB]

 

WTZ olszynka pałac.webp [55.77 KB]

 

orew złotów.webp [71.34 KB]

 

paraolompiada pekin nominacje.webp [56.51 KB]

 

olimpiady specja;ne dyrektorka.webp [88.06 KB]

 

 

rypin osrodek opiekunczo-wychowawczy.webp [87.47 KB]

 

Gratuluję absolutnie wszystkim! Wszystkim medalistom i uczestnikom, bo najważniejsza jest radość z uprawiania sportu. Jesteście wspaniałym przykładem dla innych osób z niepełnosprawnościami i mam nadzieję, że pójdą one za Waszym przykładem.

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 18 maja 2022

 

 

wejherow palac.webp [68.21 KB]

 

stalowa wola zespol szkol.jpg [463.07 KB]

 

 

projektant.jpg [419.61 KB]

 

KULTURA I DZIEDZICTWO

 

Pierwsza Dama zainicjowała oraz objęła Honorowym Patronatem Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Konkurs ma na celu ukazanie wielopłaszczyznowej działalności Kół Gospodyń Wiejskich w obszarach: społecznym, kulturalnym oraz edukacyjnym.

Konkurs ma także na celu prezentację i promocję aktywności KGW w zakresie:

 • działań prospołecznych, które spajają i aktywizują lokalne społeczności oraz wpływają na rozwój przedsiębiorczości kobiet,
 • kultywowania, popularyzowania i utrwalania najbardziej wartościowych kulturowych tradycji regionalnych, m.in. folkloru, tradycji kulinarnych oraz działalności rękodzielniczej,
 • przekazywania zainteresowania twórczością ludową kolejnym pokoleniom oraz wychowania młodzieży w duchu poszanowania tradycyjnych wartości.

„Ostatki w polskiej tradycji” były tematem przewodnim II edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich, który odbył się na przełomie 2021 i 2022 roku. Relacja z wielkiego finału>>>

 

Zachwyca mnie wielopłaszczyznowość działalności Kół Gospodyń Wiejskich w tylu obszarach i niezwykła umiejętność łączenia poszanowania dla tradycji z nowoczesnością. Jestem pełna uznania dla Państwa działań prospołecznych, które spajają i aktywizują lokalne społeczności, a także wpływają na rozwój przedsiębiorczości kobiet .

Agata Kornhauser–Duda, Otrębusy, 25 czerwca 2022

 

KGW mniszek.webp [157.01 KB]

 

mieszkańcy gminy szcerców w pałacu.webp [104.27 KB]

 

centrum folkloru karolin para.webp [85.57 KB]

 

 

W kolejnym roku do Organizatorów i Uczestników Gali finałowej IV konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” Małżonka Prezydenta wystosowała list.

 

To właśnie Panie są liderkami swoich społeczności. Przyszłość Polski, pomyślność polskich rodzin, polskich wsi, miasteczek i miast leży w rękach kobiet, gospodyń, kobiet nieprzeciętnych.

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 16 lipca 2022

 

sołtysi.webp [80.33 KB]

 

Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.

dożynki.webp [89.38 KB]

 

konkurs wieńcowy.webp [115.03 KB]

 

podsumowanie dozynek.webp [81.48 KB]

 

kgw trzciana.webp [79.90 KB]

 

konferencja KGW liderki wsi.webp [91.13 KB]

 

zalesie.webp [51.73 KB]

 

kgw kobylin-borzymy.webp [99.97 KB]

 

zespol kaweczyn.webp [39.63 KB]

 

 

przybył teraz polska.webp [58.67 KB]

 

 

 

 Cieszę się, że statuetki trafiają do przedstawicieli różnych dziedzin biznesu, bo jest to dowód siły i wszechstronności naszej polskiej gospodarki. 

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 09 czerwca 2022

 

biblioteka narodowa dyrektor.jpeg [476.79 KB]

 

kgw xagrody.jpeg [462.64 KB]

 

 • Jubileusz 85–lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Cianowicach. W uroczystości wzięła udział Pani Prezydentowa. – Jestem przede wszystkim pod wrażeniem niezwykłej energii i chęci do działania wszystkich pań. Koła to również świadectwo siły kobiet, ich kreatywności i przedsiębiorczości – mówiła Pierwsza Dama podczas spotkania z udziałem mieszkańców regionu, władz samorządowych i wojewody Małopolskiego.

kgw cianowice.jpg [639.66 KB]

 

 • KGW Brzozaki zdobyło trzecie miejsce w finale pierwszej edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.  O bogatej tradycji koła, jego działalności społecznej i bliskich więziach między mieszkańcami Pierwsza Dama mogła przekonać się podczas wizyty w Brzózie Królewskiej w woj. podkarpackim

 

kgw brzozaki.jpg [355.20 KB]

 

PROMOCJA CZYTELNICTWA

 

wystawa narodowe czytanie.webp [42.01 KB]

 

 • Narodowe Czytanie 2021

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku –„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. Rok temu, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. 

W 2021 roku na całym świecie czytano „Moralność pani Dulskiej”

narodowe czytanie.jpeg [272.95 KB]

 

Dziękujemy za to ogólnopolskie i polonijne święto czytelnictwa. Po raz kolejny udowodnili Państwo, że naprawdę wielu Polaków kocha literaturę polską.

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 04 września 2021 

 

narodowe czytanie NY.webp [90.89 KB]

 

narodowe czytanie białobrzgi.webp [79.27 KB]

 

 • Pierwsza Dama czyta przedszkolakom. Maluchy z przedszkola nr 444 w Warszawie gościły dzisiaj Pierwszą Damę, którą zaprosiły do wspólnego czytania. Poznały bajkę o zagubionym misiu oraz wiersze Wandy Chotomskiej.
czytelnictwo.webp [58.46 KB]

 

 

DOBROCZYNNOŚĆ

 

 

 • Prace Pierwszej Damy po raz kolejny trafiły na aukcję „Choinek Jedynki”. Zgromadzone podczas aukcji środki, tradycyjnie już, zostały przekazane na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz wybranej organizacji pożytku publicznego. Agata Kornhauser–Duda od lat wspiera świąteczną radiową inicjatywę, a przygotowane przez prace trafiają na licytację w audycji „Cztery pory roku”.

choinki jedynki.webp [51.80 KB]

 

Agata Kornhauser–Duda zaprosiła słuchaczy Programu Pierwszego Polskiego Radia oraz wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w akcję „Choinki Jedynki”

 

kropla zycia.webp [74.65 KB]

 

 • 14 Międzynarodowy Kiermasz Dobroczynny SHOM odbył się po przerwie spowodowanej epidemią COVID–19. Do organizatorów i uczestników wydarzenia Pierwsza Dama skierowała list

shom.webp [36.48 KB]

 

 

 koncert chatytatywny bialystok.webp [34.21 KB]

 

 

 • Pierwsza Dama wsparła akcję „Mikołaj Dzieciom” i przekazała prezenty dla potrzebujących. Zebrane paczki przeznaczone zostaną dla dzieci i ich rodzeństwa z dwóch świetlic środowiskowych z warszawskiego Mokotowa.

mikołaj dzieciom.webp [69.59 KB]

 

                                                                                                                                                   szlachetna paczka.webp [58.04 KB]

 

ks leszek krzyza.webp [54.90 KB]

 

SENIORZY

Agata Kornhauser–Duda zainicjowała Konkurs „Razem dla Seniorów”, chcąc nagrodzić najciekawsze i najbardziej wartościowe akcje, projekty i przedsięwzięcia zorganizowane przez młodzież, organizacje, firmy i instytucje, a także przez samych seniorów.

Mam nadzieję, że konkurs, jego idea, zachęci wielu z Państwa do aktywności, do otwarcia się na nowe wyzwania i możliwości. Organizacje, instytucje i osoby biorące udział w konkursie pokażą, że jesień życia to czas, w którym Seniorzy mogą być aktywni, uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach, w kulturze i życiu społecznym, że mogą rozwijać pasje i talenty. Pokażą, jak wiele można zaoferować seniorom i ile jeszcze oni sami mogą wnieść do otoczenia. 

Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 14 listopada 2021

 

 

wanda półtawska.jpeg [454.66 KB]

 

seniorzy Zakliczyn i Gromnik.webp [137.97 KB]

 

seniorzy warszawa.webp [80.63 KB]

 

Po wybuchu pandemii koronawirusa społecznicy działający w ramach akcji „Nie zapomnij o nas”, członkowie Stowarzyszenia Odra–Niemen oraz kilku innych organizacji zainicjowali dostarczanie Weteranom ciepłych posiłków, zakupów oraz leków do ich miejsc zamieszkania. Inicjatywa spotkała się z szerokim wsparciem wolontariuszy, restauracji przygotowujących posiłki, firm, instytucji oraz prywatnych darczyńców. W drugą edycję akcji osobiście zaangażowała się też Pierwsza Dama, która przez trzy miesiące rozwoziła posiłki warszawskim kombatantom. Od tamtej pory podtrzymuje kontakt z seniorami, odwiedzając ich i oferując wsparcie.

 

kombatanci niepodległosc.webp [83.45 KB]

 

kombatanci wigilia.webp [36.16 KB]

 

 

senior plus.webp [72.39 KB]

 

 • Podczas wizyty w Miechowie Pani Prezydentowa spotkała się z seniorami z Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta”. Ośrodek przeznaczony jest dla 50 osób w podeszłym wieku, pochodzących głównie ze środowisk kombatanckich, a pensjonariuszom zapewniana jest całodobowa opieka, możliwość udziału w różnych formach terapii zajęciowej, spotkaniach z księdzem kapelanem i uczestnictwo w nabożeństwach w przyhospicyjnej Kaplicy. Seniorzy zaprosili Pierwszą Damę do wysłuchania przygotowanego przez nich krótkiego repertuaru artystycznego, wspominali wojenne doświadczenia i mówili o aktywnościach podejmowanych w ramach DPS. Małżonka Prezydenta podziękowała za patriotyzm, oddanie ojczyźnie i pracę całego życia.

 

To Państwo wytyczyli ścieżki, którymi teraz my podążamy.

Agata Kornhauser–Duda, Miechów, 04 lipca 2022

 

miechów seniorzy.webp [55.00 KB]

 

lekcja bezpieczenstwa seniorzy.webp [85.58 KB]

 

DYPLOMACJA, WIZYTY ZAGRANICZNE I POLONIA

 

Akcja „Pomocy Polakom na Wschodzie” realizowana jest od 2016 roku. Podobnie jak odsłona wielkanocna, kolejna edycja została skierowana  w całości do Polaków z Republiki Mołdawii.

 

 • W Kiszyniowie, podczas przekazywania darów, Małżonka Prezydenta podkreśliła, że każdy, kto zna historię i obecne realia życia Rodaków na Wschodzie, a szczególnie w krajach dawnego Związku Sowieckiego, doskonale zdaje sobie sprawę, z jakimi problemami się oni borykają. – Nie możemy i nie chcemy być wobec nich obojętni – oświadczyła.

pomoc polakom kiszyniów.webp [154.14 KB]

 

arraiolos.webp [160.51 KB]

 

budapeszt pierwsze damy osordek wspomagania.webp [54.42 KB]

 

Dziękuję za aktywność, wrażliwość, odwagę i solidarność. Za codzienny trud ciężkiej pracy, za to, że są wokół nas ludzie, którzy każdego dnia dbają o bezpieczeństwo obywateli i dokładają wszelkich starań, aby pokonać pandemię, z którą walczy cały świat. Pozwala to z nadzieją myśleć o przyszłości. 

Agata Kornhauser–Duda, Nowy Jork, 21 września 2021 

 

polonia pandmia .webp [89.73 KB]

 

frick madison.webp [62.95 KB]

 

polska parafia na manhattanie.webp [88.26 KB]

 

linden spotkanie z polonia.webp [218.80 KB]

 

morgan library.webp [168.54 KB]

 

stowarzyszenie weteranow usa.webp [60.47 KB]

 

 • Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Austrii. Podczas wizyty oficjalnej Pary Prezydenckiej Republiki Austrii w Polsce Pierwsze Damy odwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego, a następnie rozmawiały w Pałacu Prezydenckim.

austriaczka wizyta.webp [84.20 KB]

 

cypr.webp [55.34 KB]

 

cypr polonia.webp [58.37 KB]

 

wilno instytut raka.webp [56.78 KB]

 

wilno biblioteka.webp [197.91 KB]

 

polonia czarnogora.webp [56.81 KB]

 

Bardzo liczę na to, że będzie to również zachęta do szczepień dla narodu czarnogórskiego i dzięki międzynarodowej solidarności będziemy mogli pokonać pandemię koronawirusa.

Agata Kornhauser–Duda, Podgorica, 17 listopada 2021

szczepionki czarnogóra.webp [44.84 KB]

 

szczepionki macedonia.webp [44.54 KB]

 

don bosko czarnogora.jpeg [308.83 KB]

 

polonia skopie para.webp [78.19 KB]

 

skopje centrum holokaustu.jpeg [417.92 KB]

 

skopje czerwony krzyz.webp [68.05 KB]

 

stały przedsatwiciel przy onz.webp [37.13 KB]

 

 

 

 

 

Wszyscy zabiegamy o pokój, wszyscy zabiegamy o bezpieczeństwo, także zdrowotne, a także o harmonię w życiu rodzinnym, społecznym czy osobistym. Myślę, że każdy z nas chce mieć tę krzepiącą świadomość, że jego kraj, region, kontynent i cały świat zmierzają ku lepszej przyszłości – mówiła Małżonka Prezydenta, przypominając, że jesteśmy w stanie choć w pewnym stopniu nadać kształt tej przyszłości dzięki współpracy i dzięki solidarności. Wystąpienie Pierwszej Damy podczas spotkania z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce

Dziękuję za Państwa codzienną, społeczną pracę, którą podejmujecie dla zachowania polskości tu na amerykańskiej ziemi. Bardzo dziękuję za godne naśladowania przywiązanie do wielowiekowej spuścizny przodków, za krzewienie polskości w USA przez muzykę, taniec i śpiew, za wychowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży w duchu wartości patriotycznych i chrześcijańskich.

Agata Kornhauser–Duda, Chicago, 09 maja 2022

 

chicaho zwiazek podhalan.webp [76.99 KB]

 

 

związek podhalan.webp [63.48 KB]

 

 • Królowa Związku Podhalan w Północnej Ameryce prócz reprezentowania podhalańskiej społeczności na arenie międzynarodowej zajmuje się m.in. działalnością charytatywną. Środki gromadzone cyklicznie podczas Balu Królowej przeznaczane są na wsparcie potrzebujących Polaków w USA i w naszym kraju.

 

królowa podhalan.webp [46.42 KB]

 

W ostatnim czasie Polacy mieszkający zarówno w kraju, ale też i na całym świecie dali się poznać z jeszcze jednej ważnej strony. Pokazali otwartość swoich serc na krzywdę naszych Braci Ukraińców, którzy walczą w obronie swojej wolności i niepodległości, przeciwstawiając się rosyjskiej agresji. Za podejmowane przez Państwa wszelkie działania, za otwarte serca bardzo.

Agata Kornhuser–Duda, Chicago, 10 maja 2022

 

chicago odznaczenia.jpg [548.59 KB]

 

chicago spuła.jpg [499.60 KB]

 

 • Para Prezydencka spotkała się z Polonią w Egipcie. Podczas spotkania w Ambasadzie wyróżnieni przedstawiciele Polaków mieszkających w Egipcie otrzymali z rąk Prezydenta RP odznaczenia państwowe. Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda wręczyła z kolei nagrody laureatom Konkursu Plastycznego „Kartka dla Przyjaciela w Ukrainie”.

egipt polonia.webp [71.70 KB]

 

Kair. Spotkanie Małżonek Prezydentów Polski i Egiptu

kair pierwsze damy.jpg [642.59 KB]

 

 

madryt polonia.webp [40.68 KB]

 

 

nato wspolmalzonki.webp [108.85 KB]

 

 

bronisławski.webp [97.77 KB]

 

SŁUZBY I FORMACJE MUNDUROWE

 

 • Centralne Biuro Antykorupcyjne zajmuje się zwalczaniem korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także zwalczaniem działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa. Rozmowa Pierwszej Damy z funkcjonariuszkami dotyczyła zakresu służby pań, podejmowanych przez nie działań i łączenia obowiązków na rzecz kraju z życiem rodzinnym.

CBA FUNKCJONAROUSZKI.webp [121.71 KB]

 

 • Kontynuacją spotkania, które miało miejsce 13 września 2021 r. w trakcie pobytu Pary Prezydenckiej w Ośrodku Szkoleniowo–Konferencyjnym CBA w Lucieniu była wizyta funkcjonariuszek w Pałacu Prezydenckim. Od lat wśród funkcjonariuszy i pracowników Centralnego Biura Antykorupcyjnego systematycznie wzrasta udział kobiet, obecnie wynosi on już 40 proc. – Bardzo się cieszę, że tak wiele pań decyduje się na pracę w służbach specjalnych i w innych, do niedawna uważanych za typowo męskie, zawodach – stwierdziła Pierwsza Dama. Funkcjonariuszki w CBA wykonują czynności operacyjno–rozpoznawcze, dochodzeniowo–śledcze, kontrolne czy analityczno–informacyjne.

CBA palac.webp [86.99 KB]

 

sztandar krk.webp [129.92 KB]

 

łączy nas granica.webp [72.12 KB]

 

 

Chciałabym podziękować przede wszystkim za Państwa bardzo dobre serca i za to, że wspierają Państwo lokalne społeczności – czy to pełniąc służbę i pracując w polskich kontyngentach wojskowych, czy właśnie tutaj, będąc na granicy. Bardzo serdecznie za to dziękuję, bo wiem, że wspierają ich Państwo swoją wiedzą, swoim doświadczeniem, często ucząc ich czy też lecząc, czy po prostu ratując. 

Agata Kornhauser–Duda, Kodeń, 21 grudnia 2021

 

 

Jestem dumna nie tylko jako żona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ale przede wszystkim jako Polka ze wszystkich moich Rodaków. To, w jaki sposób wszyscy ruszyli z potrzeby serca, by wesprzeć naszych przyjaciół z Ukrainy jest naprawdę niezwykłe. Chcę Państwu za to z całego serca podziękować. Wszystkim Państwu i każdemu z osobna.

Agata Kornhauser–Duda, Lublin, 13 kwietnia 2022

 

mika.webp [31.35 KB]