Menu rozwijane

22 września 2022

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Andrzej Dera reprezentował Agatę Kornhauser–Dudę w spotkaniu ze społecznością Polskiej Szkoły im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Riverhead. W tym czasie Para Prezydencka uczestniczyła w pochówku zmarłego dzień wcześniej Edwarda Mosberga, polskiego Ocalałego z Holokaustu.

10__Andrzej_Dera_Szkola_Polska_USA_20220922_PK1_2006.jpg [823.27 KB]

Szkoła im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Riverhead obchodzi w tym roku jubileusz 50–lecia istnienia. Z tej okazji prezydencki minister przekazał placówce flagę RP od Prezydenta Andrzeja Dudy. Placówka prowadzi sobotnie zajęcia dla dzieci w wieku od ok. 5 do 17 lat. Andrzej Dera zwrócił się do pedagogów z podziękowaniem za trud i wysiłek włożone w kształcenie pokoleń dzieci urodzonych w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, za przekazywanie podopiecznym wiedzy z zakresu języka polskiego, polskiej historii, geografii, a także tradycji i zwyczajów. Minister Dera wyraził uznanie dla wkładu szkoły w podtrzymywanie polskości i wychowywanie kolejnych pokoleń młodych ludzi w duchu poczucia patriotyzmu i związku z krajem pochodzenia. Akcentował, że „przez pięćdziesiąt lat nauczyciele przekazywali dzieciom to, co jest najcenniejsze: miłość do naszej ojczyzny”. 

23__Andrzej_Dera_Szkola_Polska_USA_20220922_PK1_2320.jpg [613.13 KB]

Uczniowie przygotowali występ, podczas którego zaprezentowali nie tylko talenty artystyczne, ale bardzo dobrą znajomość języka polskiego. – Nauka języka polskiego to wielki kapitał, który w przyszłości będzie owocował – zapewnił minister, zwracając się do młodych wykonawców.

Podczas spotkania z rodakami Andrzej Dera wyeksponował szczególną rolę rodziców, którzy jako pierwsi nauczyciele swoich dzieci zaszczepiają w nich patriotyzm i miłość do Polski. Podkreślił, że na całym świecie Polacy stanowią wspólnotę kierującą się tymi samymi wartościami. – Szczególnie w ostatnim czasie dajemy piękne świadectwo jak być Polakami, jak patrzeć na bliźnich i w jaki sposób szanować swoich sąsiadów: to wszyscy wynieśliśmy z domu i  ze szkoły – mówił.

14__Andrzej_Dera_Szkola_Polska_USA_20220922_PK1_2141.jpg [743.55 KB]

Szkoła blisko współpracuje z polską parafią św. Izydora w Riverhead, gdzie minister Andrzej Dera spotkał się z proboszczem ks. Krzysztofem Drybką i przedstawicielami Rady Parafialnej.

W rozmowie uczestniczyli:

O. Krzysztof Drybka – proboszcz parafii Św. Izydora w Riverhead

O. Mikołaj Socha – wikary parafii Św. Izydora w Riverhead

Pani Abbey Swiatkowski – dyrektorka St. John Paul II Regional School

Ks. Piotr Narkiewicz – opiekun szkoły regionalnej z Greenport

Ks. Janusz Lipski – proboszcz parafii polskiej w Southampton

Ks. Ryszard Ficek – proboszcz polskiej parafii w Cautchoge

Pani Ewa Załusińska – dyrektor Polskiej Szkoły im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Riverhead.