Niedziela, 7 kwietnia 2019

Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Mołdawii

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski przebywał od 5 do 7 kwietnia z wizytą w Republice Mołdawii w ramach wielkanocnej edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej. Minister rozpoczął wizytę od odwiedzenia „Centrum Rozwoju i Przedsiębiorczości Polska-Mołdawia”.

 

Misją Centrum jest prowadzenie działalności ukierunkowanej na edukację biznesową ale także opieka i odbudowa zabytków związanych z dziedzictwem historycznym Rzeczypospolitej oraz kultywowanie pamięci o wybitnych Polakach. Sekretarz Stanu złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiary katastrofy smoleńskiej, następnie odwiedził Bibliotekę Polską im. Adama Mickiewicza.

 

Następnego dnia minister A. Kwiatkowski udał się do miejscowości Soroki, w której spotkał się z polską społecznością w Domu Polskim, a także odwiedził polskie rodziny w ich domach. Podczas spotkań przekazał upominki od Pary Prezydenckiej w postaci żywności, chemii gospodarczej i artykułów sanitarnych oraz gry, zabawki edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Minister złożył również kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy, którzy zginęli w walkach o twierdzę w Sorokach.

 

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z osobami polskiego pochodzenia w Cupcini i Tyrnowie, podczas których Sekretarz Stanu również przekazał prezenty. Mieszańcy wsi Tyrnowa swój rodowód wywodzą od kilkudziesięciu rodzin szlacheckich z Podola osiadłych na tych terenach przed i po Powstaniu Styczniowym. 


Ostatniego dnia wizyty Minister A. Kwiatkowski uczestniczył we mszy świętej w katedrze pw. Opatrzności Bożej w Kiszyniowie, następnie wziął udział w spotkaniu, z mieszkającymi tam Polakami, z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych.


Ludność polskiego pochodzenia zamieszkuje tereny obecnej Republiki Mołdawii od wielu pokoleń. Część z nich to potomkowie uczestników powstań narodowych, którzy schronili się w Besarabii, część to potomkowie zesłańców, których tu przesiedlono z Syberii w ramach stopniowego złagodzenia katorgi, ale bez prawa powrotu do stron rodzinnych. Część ludności polskiej trafiła na tereny między Prutem i Dniestrem - „na multańską stronę” - z Podola, Pokucia, Bukowiny, także z Galicji, czy - sięgając dalej w przeszłość ku I Rzeczypospolitej
- z całej dawnej Prowincji Małopolskiej, w poszukiwaniu lepszych warunków życia i osobistego rozwoju.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.