Poniedziałek, 11 lutego 2019

Konferencja poświęcona Inicjatywie Trójmorza [PL/ENG]

W Belwederze odbyła się w poniedziałek konferencja poświęcona Inicjatywie Trójmorza, organizowana przez Atlantic Council i Ambasadę USA w RP. Wieczorem z jej uczestnikami spotkał się Prezydent Andrzej Duda.  - Rozwijając więzi gospodarcze i robiąc razem interesy, możemy budować infrastrukturę bezpieczeństwa - powiedział  Prezydent.  ENGLISH VERSION >>>

 

Zobacz także: W poniedziałek spotkanie Prezydenta z uczestnikami konferencji Inicjatywy Trójmorza [PL/ENG] W konferencji w Belwederze, której współgospodarzem był Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, wzięli udział przedstawiciele administracji prezydenckich Polski, Stanów Zjednoczonych, Chorwacji, Słowenii i Rumunii, ambasadorowie USA akredytowani w państwach Trójmorza, szefowie placówek dyplomatycznych państw Trójmorza akredytowani w Warszawie, międzynarodowa grupa ekspertów oraz przedstawiciele biznesu.

 

 

 

Jak mówił wcześniej o konferencji minister Krzysztof Szczerski, to "pierwsza tego typu narada sztabowa z udziałem szerokiego grona uczestników", a jej głównym celem jest "przedyskutowanie różnych konkretnych projektów inwestycyjnych, które mogą być zainicjowane w tym roku w ramach Inicjatywy przez podmioty gospodarcze z Europy i Stanów Zjednoczonych".

 

Szczegółowymi tematami rozmów były kwestie związane m.in. z udziałem prywatnych i amerykańskich inwestorów w realizacji planów Trójmorza, które zostały zaprezentowane w 2018 roku na Szczycie Inicjatywy w Bukareszcie oraz przygotowania do tegorocznego Szczytu, który odbędzie się w połowie roku w Słowenii.

 

Wieczorem w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się z Szefami Misji Dyplomatycznych Państw Inicjatywy Trójmorza. 

 

- Jesteśmy wszyscy razem w Unii Europejskiej i bardzo chcemy, aby cała Unia Europejska była rozwinięta w jednakowym stopniu. Chcemy, aby tak samo wysokiej jakości, piękne i bezpieczne drogi były w Niemczech, we Francji, jak w Polsce, w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, w Bułgarii, Chorwacji. Podobnie jest z kolejami i infrastrukturą energetyczną - powiedział Andrzej Duda. 

 

Zaznaczył, że kolejną ważną kwestią we współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza jest wzmacnianie bezpieczeństwa i współpraca w zakresie wykorzystania funduszy europejskich. - Cała myśl sprowadza się do tego: wykorzystajmy dobre zasoby i koniunkturę gospodarczą do tego, aby nasz rozwój był rzeczywiście spójny - podkreślił Prezydent.

 

- Cała Inicjatywa Trójmorza wpisuje się zatem w wielki projekt Unii Europejskiej, ale jednocześnie pamiętamy o tym, jak ważna dla rozwoju Europy (...) zawsze była silna więź transatlantycka; więź kulturowa, polityczna, ale przede wszystkim bardzo silna więź gospodarcza i więź w zakresie bezpieczeństwa, dlatego z wielką radością przyjęliśmy zainteresowanie projektem Trójmorza ze strony administracji amerykańskiej, a przede wszystkim Prezydenta Donalda Trumpa - podkreślił Andrzej Duda.

(inf. własna, PAP)

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.