Piątek, 10 sierpnia 2018

Min. Szczerski: Prezydent w Australii i Nowej Zelandii poruszy m.in. kwestie gospodarcze i obronne

 

Pierwsza wizyta polskiego prezydenta w Australii i Nowej Zelandii skupi się wokół kwestii politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych - zapowiedział w piątek Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski podczas konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim. ENGLISH VERSION>>

 

Jak zaznaczył prezydencki minister, 6-dniowa wizyta Andrzeja Dudy w tych krajach to wydarzenie, któremu przez strony przyjmujące została nadana najwyższa dyplomatyczna ranga, czemu towarzyszy pełne zaangażowanie Australii i Nowej Zelandii w organizację oraz ponoszenie istotnej części kosztów wizyty Prezydenta w tych krajach.

 

- Ta wizyta będzie miała cztery wymiary: polityczny, gospodarczy, obronny i polonijny - zapowiedział Krzysztof Szczerski. Jak dodał, program przewiduje rozmowy polityczne ze wszystkimi najważniejszymi politykami w obu krajach. - W Australii z premierem tego państwa, któremu (...) towarzyszyć będzie grono najważniejszych konstytucyjnych ministrów Australii: minister spraw zagranicznych, obrony narodowej, gospodarki, przemysłu zbrojeniowego - zaznaczył. Zobacz także: Min. Szczerski: W Sydney Prezydent weźmie udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym Szef BBN o wizycie Prezydenta w Australii

 

Poinformował również, że Prezydent spotka się także z gubernatorem generalnym Australii Peterem Cosgrovem, z liderem opozycji oraz z gubernatorami dwóch stanów, które będzie odwiedzał w Australii, czyli stanu Wiktoria i stanu Południowa Walia.

 

 

Z kolei w Nowej Zelandii - jak mówił minister - planowane są spotkania Andrzeja Dudy z gubernator generalną tego państwa Patricią Lee Reddy, z szefową rządu Jacindą Ardern oraz z liderem opozycji.

 

Krzysztof Szczerski wskazał, iż podczas wizyt przewidziane jest również podpisanie umów i dokumentów bilateralnych, dotyczących m.in. współpracy obronnej.

 

Wśród tematów politycznych, które łączą Polskę z Australią i Nową Zelandią, Szef Gabineru Prezydenta wymienił rolę obu krajów w globalnej architekturze bezpieczeństwa, sytuację w regionie południowego Pacyfiku, politykę Rosji i Chin, współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, rozmowy o umowie o wolnym handlu z Unią Europejską, a także problematykę klimatyczną w kontekście planowanego na grudzień szczytu COP24 w Katowicach.

 

Jak zapowiedział prezydencki minister, podczas wizyty planowane jest ponadto polsko-australijskie forum energetyczne z udziałem przedstawicieli największych polskich i australijskich firm tego sektora. - Przewidujemy szereg umów bilateralnych między tymi firmami - dodał.

 

Innym ważnym wymiarem wizyty Pary Prezydenckiej w Australii i Nowej Zelandii będzie obronność. Krzysztof Szczerski poinformował, że delegacji towarzyszyć będzie osobna delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej. - Jednocześnie z wizytą Prezydenta udaje się także minister obrony narodowej, który będzie prowadził swoje rozmowy i zakładamy, że ich efektem będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych typu Adelaide, które mają wzmocnić polską Marynarkę Wojenną - oświadczył Krzysztof Szczerski.

 

Jak zaznaczył, współpraca wojskowa polsko-australijska nie tylko dotyczy fregat, ale także innych obszarów istotnych z punktu widzenia wojskowego.

 

Szef Gabinetu Prezydenta oznajmił, że podczas wizyty w Nowej Zelandii zaplanowane jest ponadto m.in. spotkanie z przedstawicielami biznesu. - Także tam są przewidziane umowy bilateralne, w tym ważna umowa państwowa, rządowa w zakresie lotnictwa cywilnego, między Polską i Nową Zelandią - mówił. - W naszym rozumieniu i w naszych planach ma ona umożliwić rozwój połączeń lotniczych, które byłyby pod wspólnym kodem, pozwalałyby na podróż z Warszawy do Nowej Zelandii - dodał.

 

Minister Szczerski zapowiedział także, że podczas wizyty Prezydent spotka się z liczną Polonią australijską, z którą będzie chciał wspólnie obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Ważne spotkanie w Nowej Zelandii Prezydent odbędzie z grupą nazywaną "polskimi dziećmi z Pahiatua". - To są ludzie, którzy swoje życie rozpoczęli na kresach wschodnich RP, przeżyli sowieckie więzienia, przeżyli deportację i zsyłkę na Syberię. Tam stracili swoich rodziców i najbliższych, potem przeżyli gehennę tułaczki z wojskami w ramach tworzącej się armii Andersa przez Persję, skąd zostali rozdzieleni na cały świat i część z tych dzieci (...) na prośbę polskiego rządu na emigracji została wysłana do Nowej Zelandii - powiedział Krzysztof Szczerski. - Historia tych ludzi jest niezwykła - dodał. (PAP/AW)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.