Niedziela, 11 marca 2018

Marsz Pamięci w 75. rocznicę likwidacji krakowskiego getta

Dla uczczenia 75. rocznicy likwidacji przez Niemców krakowskiego getta, w niedzielę odbył się w Krakowie Marsz Pamięci. W wydarzeniu wziął udział Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kolarski.

 

- Wypełniam zaszczytny obowiązek reprezentując w tym miejscu Prezydenta RP, by oddać hołd ofiarom, które tutaj zginęły, zostały wygnane do KL Płaszów lub zmarły po drodze do tego niemieckiego obozu zagłady – powiedział Wojciech Kolarski. - Jestem też tutaj jako znak budowania Rzeczypospolitej, w której nie ma miejsca na antysemityzm, na nienawiść; w której wydarzenia, które się tutaj rozegrały, są jedynie przeszłością – podkreślił minister Kolarski.


Przypomniał także datę 12 marca 1943 r., kiedy powstał Krakowski Komitet Pomocy Żydom, będący częścią aktywności Rady Pomocy Żydom "Żegota". - Te osoby, które wtedy podejmowały wysiłek, żeby ratować swoich żydowskich współbraci i współobywateli, są naszymi narodowymi bohaterami. Jestem tutaj dzisiaj by pokazać, że do tej postawy nawiązuje wolna suwerenna Rzeczpospolita – zaznaczył prezydencki minister.

Marsz Pamięci organizowany jest corocznie w rocznicę likwidacji getta. Jego ideą jest upamiętnienie blisko 2 tysięcy Żydów, którzy 13 i 14 marca 1943 r. zostali zabici w samym tylko getcie z rąk niemieckiego okupanta. Ideą marszu jest symboliczne ukazanie zwycięstwa życia nad śmiercią. (MK, PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.