Środa, 23 grudnia 2020

Doradca Łukasz Rzepecki: Chcemy wypracować rozwiązania systemowe dot. życia młodych ludzi

Zależy nam na tym, by głos młodego pokolenia był słyszalny; będziemy pracować nad rozwiązaniami systemowymi, które zwrócą uwagę na kwestie dotyczące życia i funkcjonowania młodych ludzi – mówi prezydencki doradca ds. młodzieży Łukasz Rzepecki w wywiadzie dla PAP. 

 

Polska Agencja Prasowa: Jakie są cele cyklu spotkań „Młodzi w Pałacu”, którego jest Pan współautorem?

 

Łukasz Rzepecki: „Młodzi w Pałacu” to cykl spotkań z przedstawicielami młodego pokolenia Polaków, który zapoczątkowaliśmy w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy wraz z doradczynią Kingą Dudą, jako prezydenccy doradcy ds. młodzieży. Chcemy wspólnie dyskutować o aktualnych problemach młodzieży oraz wypracowywać konkretne rozwiązania. „Młodzi w Pałacu” to platforma dialogu o sprawach i inicjatywach młodzieży, przestrzeń spotkania, dostrzeżenia działalności młodych ludzi w życiu społecznym i wysłuchania ich głosu w debacie publicznej.

 

Na co mają przełożyć się spotkania z przedstawicielami młodego pokolenia? Czy planowane jest przygotowanie jakiegoś raportu dla Prezydenta? A może propozycji zmian legislacyjnych?

 

Zależy nam na tym, aby głos młodego pokolenia był słyszalny, ale chcemy też dostrzec i pokazać te projekty młodych, które z pasją i zaangażowaniem realizują, właśnie po to, by zwrócić uwagę na sprawy i problemy, które ich dotyczą. Na pierwsze spotkanie zaprosiliśmy przedstawicieli Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych (PROM) – największego w kraju forum współpracy organizacji pozarządowych, których członkami są młodzi Polacy.

 

PROM pełni także funkcję Krajowej Rady Młodzieży przy Europejskim Forum Młodzieży. Obecnie m.in. prowadzą badania na temat sytuacji młodych w czasach koronawirusa. Dzięki badaniu uda się poznać opinię młodych ludzi na temat ich aktualnej sytuacji edukacyjnej, zdrowotnej, materialnej, relacji z innymi oraz aktywności społecznej i dostępu do informacji w czasie epidemii. Chciałbym podkreślić, że Prezydent jest na bieżąco informowany o kwestiach poruszanych przez młodzież na spotkaniach. Planujemy rzetelnie pracować przez pięć lat, wspólnie wypracowując rozwiązania dla młodych.

 

Z jakimi organizacjami zaplanowano kolejne spotkania?

 

Chcemy wraz z doradczynią Kingą Dudą spotykać się z jak największą grupą organizacji, które w swojej działalności dążą do poprawy sytuacji młodzieży w naszym kraju.

 

Jakie są najważniejsze problemy podnoszone na spotkaniach? Na jakich polach młodzi oczekują działania państwa – jako doradców prezydenta, jak i samej głowy państwa?

 

Wśród spotkań, które odbyliśmy bez wątpienia powraca temat młodzieży w nowej rzeczywistości na świecie po pandemii koronawirusa SARS-COV-2. Debatowaliśmy również o edukacji ludzi młodych oraz możliwości poprawy sytuacji młodych na rynku pracy. Podczas spotkania z prezesem Związku Młodzieży Wiejskiej Adamem Nowakiem staraliśmy się znaleźć rozwiązania kwestii wyrównania szans edukacyjnych młodzieży z obszarów wiejskich oraz zmiany pokoleniowej, jaka następuje na wsi.

 

Czy poruszane są tematy, dotyczące m.in. psychiatrii dziecięcej, problemów osób LGBT+, edukacji w dobie pandemii Covid-19, czy mieszkalnictwa? Co wynika z tych rozmów?

 

Świat w dobie pandemii koronawirusa to jest teraz nasza rzeczywistość, w której musimy się odnaleźć i to w wielu aspektach. To nasze wyzwanie na wielu polach: na rynku pracy, mieszkalnictwa, edukacji, zdrowia, także psychicznego, czy relacji społecznych. To są te aktualne tematy, niekiedy bardzo trudne, ale musimy się z nimi zmierzyć. Chcemy – tak, jak już wspomniałem wcześniej – te pięć lat wykorzystać na rzetelną pracę na rzecz młodego pokolenia. Wielką nagrodą byłoby bez wątpienia po tych pięciu latach poprawa sytuacji młodych w naszym kraju.

 

Co Pana zdaniem wymaga poprawy, jeśli chodzi o politykę wobec młodych? Czy Prezydent też dostrzega jakieś pola do usprawnienia?

 

Oczywiście pan Prezydent dostrzega potrzebę głosu młodych w sprawie polityki młodzieżowej oraz oddolnego spojrzenia na wiele kwestii związanych z młodymi ludźmi. Wiele rzeczy wymaga poprawy, dlatego my, jako doradcy pana Prezydenta, we współpracy z przedstawicielami młodego pokolenia, będziemy starali się wypracować rozwiązania systemowe, które zwrócą uwagę na kwestie dotyczące życia i funkcjonowania młodych ludzi.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.