Niedziela, 11 sierpnia 2019

Uroczystości upamiętniające ofiary tzw. „Operacji Polskiej” NKWD

Zdzisław Sokal, Doradca Prezydenta RP reprezentował Andrzeja Dudę podczas uroczystości upamiętniającej ofiary tzw. „Operacji Polskiej” NKWD.

 

 

Zobacz także: List na uroczystości ku czci ofiar „operacji polskiej” NKWD Uroczystości zorganizowane z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odbyły się przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie przy ul. Muranowskiej, gdzie poszczególne delegacje, w tym reprezentujący Pana Prezydenta Doradca Zdzisław Sokal, złożyły kwiaty.

 

„Dzisiaj upominamy się o naszych rodaków, którzy zostali zamordowani w kraju, którego byli obywatelami. W kraju, w którym próbowano stworzyć naród za pomocą inżynierii społecznej i bezwzględnej machiny terroru, a każdego, kto nie chciał się im poddać, kto był przywiązany do swoich korzeni i swojej tradycji, eliminowano. My, Polacy, dobrze wiemy, czym jest naród” - napisał Prezydent Andrzej Duda w swoim liście odczytanym w trakcie uroczystości przez Doradcę Zdzisława Sokala.

 

Operacja Polska to wydarzenia z lat 1937 – 1938 w ZSRR, gdzie na rozkaz Nikołaja Jeżowa ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRS, represjom pod rzekomym zarzutem przynależności do Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), prowadzącej rzekomo działalność szpiegowsko-wywrotową na rzecz Polski, poddano nie mniej niż  139 835 osób. Zdecydowaną większość z tych osób stanowili Polacy, ale wśród represjonowanych znaleźli się też Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i przedstawiciele innych grup narodowych i etnicznych zamieszkujących ZSRS. W ramach Operacji Polskiej w podziemiach więzień NKWD i innych miejscach kaźni zamordowano nie mniej niż 111 091 osób.

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.