Uroczystości 70. rocznicy mordu katyńskiego

Piątek, 9 kwietnia 2010

Uroczystości poświęcenia Dębów Pamięci, symbolizujących Polaków pomordowanych przez NKWD w Katyniu oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej jedną z ofiar - policjanta Juliana Radoniewicza zamordowanego w 1940 roku w Twerze, odbyły się w piątek w Olsztynie.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło odczytał list prezydenta Lecha Kaczyńskiego skierowany do uczestników uroczystości.

"Egzekucje w katowniach NKWD w Twerze, Charkowie, Bykowni i Kuropatach, w lesie katyńskim, w innych znanych i jeszcze nieznanych miejscach, były częścią zbrodniczego planu eksterminacji najbardziej twórczych warstw społeczeństwa polskiego. Ludzi, którzy zasłużyli się dla budowy wolnej Polski, silnej i wiernej własnym tradycjom, i o których wiadomo było, że pozostaną lojalni wobec swej ojczyzny i swego narodu"- napisał prezydent.

Lech Kaczyński przypomniał, że przez pół wieku władze komunistyczne usiłowały wymazać mord z historii i świadomości Polaków, ale - jak napisał - nie udało się to dzięki odwadze i determinacji pojedynczych ludzi i środowisk, ponieważ ci mimo szykan podtrzymywali pamięć o pomordowanych na Wschodzie.

Prezydent podkreślił w liście, że po 1989 roku pamięć o ofiarach Katynia stała się częścią historii suwerennej Polski i nie grozi nam już to, że prawda o tamtej tragedii zostanie zniekształcona lub zafałszowana.

Prezydent zaznaczył, że pamięć o Katyniu musi być obecna w publicznych debatach, w dziełach kultury, w sercach i sumieniach. "Ta pamięć to nasz obowiązek to możliwość chociaż częściowego symbolicznego spłacenia długu wdzięczności, jaki mamy wobec tych, którzy oddali życie za Ojczyznę" - napisał prezydent.

12»»»
wstecz
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.