Uroczystości 70. rocznicy mordu katyńskiego

Piątek, 9 kwietnia 2010

Podczas uroczystości zasadzono Dąb Pamięci poświęcony nadkomisarzowi policji Julianowi Radoniewiczowi, zamordowanemu w kwietniu 1940 roku w Twerze i pochowanemu w lesie katyńskim. Mieszkająca w Olsztynie rodzina policjanta odsłoniła poświęconą mu tablicę.

Podczas uroczystości minister Szczygło wręczył ordery państwowe przyznane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego założycielom Solidarności i działaczom opozycji.

Prof. Antoni Jutrzenka Trzebiatowski, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1976 roku był uczestnikiem głodówki protestacyjnej studentów Akademii Rolniczo Technicznej w Olsztynie w związku z wydarzeniami w Radomiu oraz założycielem olsztyńskiej Solidarności w 1980 roku.

Wojciech Ciesielski, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, był założycielem NSZZ "Solidarność" w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie.

Zbigniew Igor Lewandowski, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, był więziony w latach 80. za rozpowszechnianie nielegalnych wydawnictw.

Barbara Nowak, odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, była założycielką Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w oświacie, internowana za kolportaż i druk wydawnictw drugiego obiegu.

Tadeusz Późniak, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, był więziony za udział w strajku w 1982 roku i kolportaż ulotek.

Elżbieta Jaryńska, odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, założycielka Solidarności, zajmowała się gromadzeniem informacji o internowanych i udzielaniem pomocy ich rodzinom.

Wojciech Majewski, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, był więziony w stanie wojennym.

Pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono inicjatora założenia Solidarności w olsztyńskim radiu Ryszarda Langowskiego oraz Włodzimierza Romaniuka, więzionego za kierowaniem strajkiem w OZOS Stomil. (PAP)
 

«««   12
wstecz
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.