Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak Szef Kancelarii Prezydenta...

Minister Stasiak: Prawda potrzebuje konkretów

Środa, 7 kwietnia 2010

- Dobrze, że w Katyniu premierzy Polski i Rosji złożyli hołd ofiarom, ale ważne jest, co teraz nastąpi, czy będą konsekwencje tego wydarzenia - ocenił szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Minister podkreślił, że "każdy hołd oddany ofiarom Katynia to coś dobrego i nigdy dosyć o tym, bo to coś niezwykle ważnego".

 

- Dobrze, że w Katyniu był pan premier Putin, był pan premier Tusk, że złożyli hołd ofiarom Katynia. Mówi się o wejściu na drogę pojednania - to ważne, by tą drogą podążać. Ale ważne jest i to, by na tej drodze były czytelne, wyraziste znaki, czyli np. archiwa, badania, ujawnienie materiałów dotyczących umorzonego śledztwa - mówił minister Stasiak.

 

- Prawda potrzebuje konkretów, prawda wyraża się w konkrecie. Jeżeli będą te konkrety, to będziemy się cieszyć i myślę, że na tym będziemy budowali dobrą przyszłość" - dodał Stasiak. - Jeżeli z tego, co się dzisiaj zdarzyło, co się zdarzy za dwa dni, będzie wynikało coś dobrego - konkretne decyzje i działania, lepsza edukacja, lepsze zrozumienie tego, co się zdarzyło - to dobrze – podkreślił szef prezydenckiej kancelarii.

 

Jak powiedział Władysław Stasiak, według badań statystycznych, 47 proc. Rosjan przypisuje zbrodnię katyńską nazistowskim Niemcom. - To znaczy też, jaką drogę trzeba pokonać - sporo pracy do wykonania przed nami. Obyśmy to wykonali i oby prowadziło to do zrozumienia, czym była zbrodnia katyńska - mówił.

 

Minister podkreślił, że Katyń jest niezwykle ważny dla Polaków. Jak mówił, "ważny jest także dla Rosjan, ale tak naprawdę ważny jest dla całej Europy, bo mówi o czymś potwornym, strasznym, ale niezwykle ważnym dla tożsamości krajów europejskich".

 

(PAP)
 

wstecz
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.