Minister Wypych: Nie było przełomu

Środa, 7 kwietnia 2010
Sekretarz Stanu Paweł Wypych Sekretarz Stanu Paweł Wypych

W popołudniowej audycji Polskiego Radia „Zapraszamy do Trójki” prezydencki minister Paweł Wypych powiedział, że „sprawa katyńska to nie tylko kwestia relacji dwustronnych”.


- Myślę, że jest to w tej chwili dla władz moskiewskich również sprawą, którą Rosja chce pokazać się w Europie – zauważył minister.

 

- To może być także przykład uniwersalny tego, co ważne w normalnie funkcjonujących społeczeństwach, a także w relacjach międzynarodowych – dodał.


Minister Wypych podkreślił, że wiele narodów ma takie przykłady zaszłości historycznych, które stoją na przeszkodzie w normalizacji stosunków: – Póki nie zostaną te kwestie wyjaśnione, to trudno oczekiwać pełnego pojednania.

 

- To jest zbrodnia wyjątkowa i niepowtarzalna, zbrodnia ogromnych cierpień wielu narodów, prześladowań, zsyłek i każdy z narodów ma swoje najsmutniejsze i najstraszniejsze chwile do wspominania – mówił minister Wypych. – Poziom nieludzkiego wymiaru tej zbrodni jest nieprawdopodobny – dodał.

 

Prezydencki minister podkreślił, że dobrze, że doszło do spotkania premierów Polski i Rosji, ale przełomu, jego zdaniem, nie było. – Spodziewałem się gestu w kierunku wznowienia śledztwa umorzonego w 2004 roku – powiedział minister. Jego zdaniem zabrakło wymiernego znaku na drodze do pojednania.
 

wstecz
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.