Czwartek, 8 kwietnia 2010

Prezydent z roboczą wizytą na Litwie

Na zaproszenie prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, Lech Kaczyński przyleciał w czwartek z kilkugodzinną wizytą roboczą do Wilna. Czwartkowe spotkanie to kontynuacja rozmów rozpoczętych w trakcie ostatniej wizyty w marcu tego roku, podczas uroczystości 20. Rocznicy Niepodległości Litwy.

- Chciałbym podkreślić, że jestem zwolennikiem bardzo bliskiej współpracy naszych krajów. Jestem przekonany, że leży ona w naszym wspólnym interesie, a także w interesie całego regionu – mówił Lech Kaczyński na konferencji prasowej po spotkaniu. Dodał, że rozmawiano m.in. o sprawach związanych z energetyką, rafinerią w Możejkach, a także współpracy z Rosją i Stanami Zjednoczonymi.

Prezydent wyraził zdziwienie decyzją litewskiego Sejmu, który odrzucił rządowy projekt ustawy, dopuszczającej pisownię polskich nazwisk zgodnie z ich brzmieniem i w pierwszym czytaniu przyjął projekt wykluczający taką możliwość. Stwierdził, że ten temat także był poruszony podczas czwartkowego spotkania, ale rozmawiał o tym problemie także z poprzednim prezydentem Valdasem Adamkusem.

Lech Kaczyński podkreślił, że w Polsce żyją zarówno Litwini, jak i przedstawiciele innych narodów i nie wyobraża sobie, żeby zabronić tym ludziom pisowni nazwisk zgodnie z ich oryginalnym brzmieniem. – Chciałbym wyrazić nadzieję na to, że ta sprawa jeszcze wróci – mówił polski prezydent dodając, że przyjęte przez litewski Sejm rozwiązania mogą być niezgodne z regułami Unii Europejskiej. Podkreślił także, że ten problem to argument dla przeciwników zbliżenia Polski i Litwy.

- Mimo wszystko pozostaję optymistą – podsumował.

Lech Kaczyński zapewnił, że cieszą go bardzo dobre relacje z prezydent Dalią Grybauskaite. Wyraził nadzieję na dalsze spotkania i przypomniał, że w lipcu będą wspólnie obchodzić sześćsetlecie zwycięstwa obu narodów pod Grunwaldem – wydarzenia, które na wiele lat przesądziło o dziejach tej części Europy.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.