Pogrzeb Jerzego Kawalerowicza

Poniedziałek, 7 stycznia 2008

7 stycznia 2007 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Jerzego Kawalerowicza. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego reprezentowała Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk – Ziomecka, która odczytała list Prezydenta skierowany do uczestników uroczystości pogrzebowych:

„Żegnamy dzisiaj jednego z wielkich polskich twórców XX wieku - reżysera, którego dzieła współtworzą dzisiaj kanon kina światowego; który zaskarbił sobie podziw zarówno krytyków, jak i milionów widzów; mistrza, autorytet i promotora wielu znaczących postaci filmu.

Oddanie i szacunek Jerzego Kawalerowicza dla sztuki przejawiały się w wielkiej dbałości i kulturze, z jakimi posługiwał się językiem filmu. Wyczucie formy, piękno i malarska pieczołowitość przebijające z kadrów takich dzieł jak Matka Joanna od Aniołów, Faraon czy Austeria, wyobraźnia i talent pozwalające odtworzyć światy znane nam już tylko z historii i literatury pięknej, wnikliwe studium uniwersalnych problemów ludzkiej egzystencji, a wreszcie indywidualny styl i artystyczna suwerenność Zmarłego znalazły swój wyraz w dziełach wybitnych. Z pewnością nadal będą sięgać po nie młodzi adepci sztuki filmowej, a także wszyscy, których sercu bliski jest ten sugestywny środek twórczego wyrazu - film.

Dlatego dzisiaj, przypominając wiele nagród i wyróżnień, jakimi uhonorowano Go za życia, w sposób szczególny pragniemy uczcić Jerzego Kawalerowicza jako artystę, któremu udało się osiągnąć to, o co w jakiejś mierze zabiegamy wszyscy - owo horacjańskie: non omnis moriar, „nie cały umrę”.

Wyrażając żal z powodu tak wielkiej straty dla kultury polskiej, w tych chwilach trudnych i bolesnych, pragnę przekazać Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom Zmarłego Jerzego Kawalerowicza wyrazy głębokiego współczucia.”

wstecz
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.