Prezydent RP odznaczył działaczy łódzkiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów

Sobota, 15 grudnia 2007

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i proklamowania strajku okupacyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom łódzkiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych odznaczeni zostali:

KRZYŻEM KOMANDORSKIM Z GWIAZDĄ ORDERU ODRODZENIA POLSKI
pośmiertnie
Ryszard KOSTRZEWA KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Pan Janusz MICHALUK
Pan Leszek OWCZAREK
Pan Mieczysław RUTOWICZ
Pani Barbara SAKOWICZ-URBAŃSKA
Pan Wiesław URBAŃSKI

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Pan Wojciech BOGACZYK
Pan Rafał KASPRZYK
Pan Zbigniew KOSZAŁKOWSKI
Pan Jarosław MACIEJEWSKI
Pan Wiktor NIEDŹWIEDZKI
Pan Wojciech SŁODKOWSKI
Pan Marcin SOBIESZCZAŃSKI
Pan Krzysztof STRAUS
Pani Grażyna SUMIŃSKA
Pan Zbigniew ŻOŁNIERCZYK

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
ksiądz Eugeniusz GIEPARDA
Pan Paweł GNIAZDOWSKI
Pan Grzegorz GRABOWSKI
Pani Barbara JÓŹWIAK
Pan Piotr KOCIOŁEK
Pani Zofia KOTKOWSKA-MICHALSKA
Pan Witold KRAUZE
Pan Tomasz MYSŁEK
Pan Jacek NOWAK
Pan Adam SOBOLEWSKI
Pan Piotr WOJTCZAK
Pan Marian WRÓBLEWSKI
Pan Zbigniew ZDUNOWSKI

W imieniu Prezydenta RP, ordery i odznaczenia wręczył w Pałacu Poznańskich w Łodzi, podczas uroczystości rocznicowych, w dniu 15 grudnia 2007 r. Doradca Prezydenta RP Pan Jan Olszewski, który odczytał również przesłanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do uczestników uroczystości.

Przekazujemy tekst przesłania: 

„Wydarzenia, które rozegrały się 14 i 15 grudnia 1981 roku w budynku Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego to jeden z bardziej poruszających epizodów walki o wolną Polskę. Na fali strajków ogarniających kolejne zakłady pracy do akcji protestacyjnej przystąpili również łódzcy studenci. Ich nadzieje na demokratyzację państwa, radość z wywalczonej autonomii szkół wyższych i rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów zostały zniweczone. Komunistyczna władza wypowiedziała wojnę wszystkim, którzy mieli odwagę zakwestionować jej autorytarne rządy. Pacyfikacje robotniczych strajków, strzały w kopalni Manifest Lipcowy i Wujek, wielość ówczesnych szykan i represji, wszystko to pokazywało, co rządzący mają do zaoferowania społeczeństwu.

Z szacunkiem myślimy dzisiaj o młodych ludziach, którzy podejmując strajk okupacyjny
w siedzibie Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego odważnie i otwarcie zamanifestowali wolę walki o ideały wolności i sprawiedliwości. Mieszkańcy Łodzi, tramwajarze z łódzkiego MPK, manifestując wokół budynku Uniwersytetu, okazywali strajkującym studentom międzyludzką solidarność i wsparcie. To krzepiące wspomnienie jedności będzie potem towarzyszyć działaczom łódzkiego podziemia w najtrudniejszych chwilach lat osiemdziesiątych.

Szanowni Państwo!

Nadając dzisiaj odznaczenia państwowe działaczom i współpracownikom Niezależnego Zrzeszenia Studentów, NSZZ „Solidarność”, Ruchu Młodej Polski oraz Konfederacji Polski Niepodległej pragnę podziękować za to, co przed laty uczynili Państwo dla Polski. To dwadzieścia sześć lat temu, także tutaj, w Łodzi, rozpoczęła się polska droga do niepodległości, wolności, demokracji i w tym historycznym zwycięstwie mają Państwo swój znaczący udział. To dzięki Państwa postawie; odwadze, wytrwałości i determinacji żyjemy dzisiaj w wolnym, suwerennym, praworządnym i demokratycznym państwie.

Dziękuję za to wszystkim, którzy w latach stanu wojennego nie stracili nadziei i nie szczędzili dla takiej Polski trudu. Dziękuję Państwu.”

***
Po wprowadzeniu stanu wojennego studenci z NZS proklamowali strajk okupacyjny na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego w dniu 14 grudnia 1981 r. Strajkowi towarzyszyła wielka manifestacja mieszkańców Łodzi połączona z blokadą tramwajarzy z MPK. Strajk studentów został brutalnie spacyfikowany przez oddziały ZOMO w dniu 15 grudnia 1981 r., strajkujący studenci uciekli dzięki pomocy pracowników UŁ tylnym wyjściem. Podczas interwencji ZOMO wiele osób zostało pobitych, zdemolowano także wnętrze budynku Wydziału Prawa. W latach 80-tych Łódź była jednym z najważniejszych ośrodków akademickich opozycji studenckiej. To w Łodzi w dniach 21 stycznia 1981 -17 lutego 1981 odbył się najdłuższy strajk okupacyjny w historii PRL, który zakończono podpisaniem tzw. Porozumień Łódzkich i rejestracją Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
 

wstecz
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.