Prezydent RP nadał odznaczenia zasłużonym członkom Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”

Sobota, 15 grudnia 2007

W 100. rocznicę pierwszego publicznego koncertu Męskiego Chóru „Harfa” i 70. rocznicę otrzymania prestiżowej nagrody dla najlepszego chóru polskiego ufundowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, nadał odznaczenia zasłużonym członkom tego Towarzystwa.

Za zasługi w działalności na rzecz upowszechniania kultury odznaczeni zostali:

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI:
Pan Tadeusz Adamczyk
Pan Tadeusz Jeziorek
Pan Grzegorz Franciszek Majewski
Pan Jerzy Rylski
Pan Roman Jerzy Sokołowski
Pan Andrzej Józef Taracha
Pan Zbigniew Tadeusz Veith
Pan Jan Wilmowski

W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczył w dniu 15 grudnia br. Doradca Prezydenta RP Jacek Sasin, przed uroczystym jubileuszowym koncertem muzyki polskiej chóru „Harfa”. Koncert odbył się w kościele pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.

Pan Jacek Sasin odczytał także przesłanie Prezydenta RP do uczestników i organizatorów obchodów uroczystości:

„Proszę przyjąć serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu stulecia pierwszego koncertu Chóru, który odbył się w warszawskiej sali Stowarzyszenia Techników w dniu 18 grudnia 1907 roku. Założony przez amatorów w 1906 roku chór, stał się wkrótce, pod batutą młodego absolwenta Konserwatorium Warszawskiego Wacława Lachmana, profesjonalną grupą śpiewaczą, konkurującą skutecznie z renomowanymi europejskimi zespołami. Dzisiejszy uroczysty występ jest znakomitą sposobnością do wyrażenia uznania i podziękowania całemu zespołowi Chóru „Harfa”, dzięki któremu miłośnicy pieśni chóralnej z Polski i z zagranicy mogą cieszyć się tak znamienitym wykonaniem ulubionych utworów.

Wielką wartością „Harfy” jest, że oprócz walorów artystycznych, Chór spełniał zawsze istotną rolę edukacyjno-patriotyczną. Początki działalności „Harfy” przypadły na lata rozbiorów Rzeczypospolitej. Dla Polaków koncerty chóru wykonującego patriotyczne pieśni dawały poczucie narodowej wspólnoty i podtrzymywały nadzieję na odzyskanie niepodległości. Piękną kartą są także występy z polską pieśnią na Górnym Śląsku, w gorącym plebiscytowym czasie 1920 roku oraz okupacyjne koncerty w warszawskim kościele przy Placu Zbawiciela i podczas Powstania we wrześniu 1944 roku.

Przez te wszystkie lata umiejętnie dobrany repertuar i wysoki poziom artystyczny przysparzały zespołowi wiernej publiczności i uznania jurorów w krajowych i zagranicznych konkursach śpiewaczych. Także dzisiaj „Harfa” kontynuuje śpiewacze tradycje swoich poprzedników, przypominając i popularyzując tradycje i historię naszego narodu. Dlatego z uznaniem odnoszę się do Państwa artystycznej działalności, która pozostaje zarazem wielką wartością polskiej kultury muzycznej.

Raz jeszcze gratuluję Chórowi Męskiemu „Harfa” stuletniej obecności na scenie koncertowej, życzę dalszych sukcesów i artystycznego spełnienia. Towarzystwu Śpiewaczemu „Harfa” wyrażam wielkie uznanie za prowadzoną od ponad wieku działalność artystyczną i społeczną, za upowszechnianie wśród Polaków piękna śpiewu chóralnego i ocalenie od zapomnienia cennych utworów ze skarbnicy patriotycznych i narodowych pieśni. Publiczności dzisiejszego koncertu składam życzenia wielu wzruszeń artystycznych i głębokiego przeżycia tego wyjątkowego spotkania.”

***
Towarzystwo Śpiewacze „Harfa” zostało założone w 1906 roku przez grono uczniów, studentów i rzemieślników warszawskich. Dyrygentem chóru został Wacław Lachman.
Przed I wojną światową chór dał ponad 100 koncertów. W dwudziestoleciu międzywojennym chór „Harfa” zdobywał najwyższe nagrody na międzynarodowych konkursach śpiewaczych. W okresie okupacji niemieckiej Towarzystwo Śpiewacze nie zaprzestało działalności. Odbywały się tajne próby i koncerty w kościołach Warszawy. Ostatni występ chóru, w okresie okupacji, miał miejsce podczas Powstania Warszawskiego 3 września 1944 r. w szpitalu powstańczym. Towarzystwo podejmuje liczne inicjatywy związane z upowszechnianiem największych wartości artystycznych, kompozytorskich i wykonawczych. Chór śpiewał ponad 360 razy w programach telewizyjnych i radiowych, nagrał 21 płyt. Ma na swoim koncie również liczne występy w spektaklach operowych i teatralnych. Towarzystwo aktywnie włącza się w organizację koncertów i festiwali muzycznych jak np.: Muzyczna Galeria Jednego Obrazu w Muzeum Narodowym, Śląskie Festiwale im. Ludwika van Beethovena. Chór swoim śpiewem uświetnia również wiele uroczystości religijnych i państwowych.

wstecz
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.