Prezydent RP nadał ordery w 26 rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek"

Niedziela, 16 grudnia 2007

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, w 26 rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” nadał Ordery Odrodzenia Polski uczestnikom tamtych wydarzeń.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce odznaczeni zostali:

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
pośmiertnie
Władysław Molęcki 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Pan Marian Bernert
Pan Ludwik Karmiński
Pan Jan Ludwiczak
Pan Tadeusz Matusiak
Pan Jan Patalita
Pan Mieczysław Pieronkiewicz
Pan Włodzimierz Ulański
Pan Stanisław Wysztygiel
Pani Grażyna Zaremba

pośmiertnie
Kazimierz Matyka

W dniu 16 grudnia 2007 r., podczas uroczystości rocznicowych pod Pomnikiem - Krzyżem w Katowicach, ordery w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczyła Minister Anna Fotyga, Szef Kancelarii Prezydenta RP.

Pani Minister odczytała również przesłanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do uczestników uroczystości:

„Są w historii Śląska dwie daty o znaczeniu historycznym, daty, które zaważyły na losach całej naszej ojczyzny. To wybuch pierwszego powstania śląskiego w 1919 roku i wydarzenia w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” 16 grudnia 1981 roku. Dzięki ofierze śląskich powstańców Górny Śląsk powrócił po wiekach do Polski. Kilkadziesiąt lat później górnicy z „Wujka” stanęli w obronie nadziei na wolną ojczyznę.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych dzisiaj na uroczystych obchodach 26. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach. Słowa szczególnego powitania kieruję do uczestników strajku z grudnia 1981 roku oraz do rodzin poległych wówczas dziewięciu górników.

Dwadzieścia sześć lat temu, w czwartym dniu stanu wojennego, kopalnia „Wujek” stała się nie tylko miejscem tragedii. Popełniono tutaj zbrodnię. Padły pierwsze strzały stanu wojennego. W wyniku brutalnej pacyfikacji przez siły milicyjno - wojskowe na miejscu zginęło sześciu górników, trzech innych, ciężko rannych zmarło w szpitalu, kilkudziesięciu odniosło obrażenia. Oddając hołd poległym, z najwyższym szacunkiem przywołujemy Ich nazwiska: Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Joachim Gnida, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński, Zbigniew Wilk, Zenon Zając.

Do górników strzelano także poprzedniego dnia, podczas pacyfikacji kopalni „Manifest Lipcowy” w Jastrzębiu Zdroju. Za udział w protestach i akcjach strajkowych władze komunistyczne zastosowały represje wobec pracowników kopalń i innych zakładów pracy. Można rzec, iż były to jedne z najczarniejszych dni we współczesnej historii Śląska.
Dzisiaj na nowo spoglądamy na całą tę długą drogę, którą my, Polacy, przebyliśmy w ciągu ostatnich dwudziestu sześciu lat. I z tej perspektywy, kiedy cieszymy się własnym wolnym i praworządnym państwem i kiedy w dorosłe życie zdążyło już wejść młode pokolenie, które grudniowej nocy nie może pamiętać - tym wyraźniej jawi się nam całe zło i ogrom krzywd, które zamykamy w określeniu „stan wojenny”.

Nikt - poza samymi jego sprawcami - nie neguje faktu, że skutki tego stłumienia wolnościowego zrywu „Solidarności” były dla polskiego społeczeństwa dramatyczne. Załamała się energia społeczna, odebrana została nadzieja na demokratyzację państwa i poszerzenie sfery jego suwerenności. Całkowicie przekreślono ducha porozumień z Sierpnia. To podważenie zasady społecznego zaufania było, być może, jednym z najpoważniejszych ciosów, jaki wojskowy gabinet zadał narodowi w grudniu 1981 roku. Przede wszystkim jednak myślimy z bólem o ofiarach, o tych, którzy nie doczekali z nami dzisiejszego dnia. Stojący tutaj Pomnik - Krzyż upamiętnia pierwszych z nich - dziewięciu poległych górników z kopalni „Wujek”. Pochylam dzisiaj głowę przed tymi bohaterami walki o wolną Polskę.

Szanowni Państwo!

Rzeczpospolita nie zapomina i o tych wszystkich, którzy narażając się na szykany i represje brali udział w strajkach i kontynuowali działalność związkową po delegalizacji „Solidarności”. Śląscy górnicy w mrocznym czasie stanu wojennego stawali się bowiem ludźmi podziemia nie tylko wprost, jako ludzie ciężkiej pracy w śląskich kopalniach, lecz również w innym, symbolicznym sensie - jako konspiratorzy, walczący o wolność i sprawiedliwość. Mam zaszczyt uhonorować dzisiaj jedenastu z nich wysokimi odznaczeniami państwowymi. Są one wyrazem szacunku, jaki ojczyzna okazuje swoim najlepszym synom. Dwóm spośród nich ordery zostają nadane dopiero pośmiertnie. To dzieło przywracania pamięci i spłacania długu wdzięczności bohaterom naszej wolności będzie kontynuowane przez cały okres mojej prezydentury, gdyż uznaję je za jedno ze swoich najważniejszych zadań.

Pragnę wyrazić mój najgłębszy szacunek wobec mieszkańców tej ziemi, wobec wszystkich Ślązaków. Spośród wszystkich przedsiębiorstw w Polsce, które odpowiedziały strajkiem na wprowadzenie stanu wojennego, jedną czwartą stanowiły zakłady śląskie. To tutaj najbardziej stanowczo i najdłużej w całym kraju stawiano opór. Jako ostatni ze strajkujących wyjechali na powierzchnię górnicy z kopalni „Piast” w Bieruniu - dopiero 28 grudnia 1981 roku. I to właśnie Śląsk przez całą dekadę lat osiemdziesiątych pozostawał jednym z najpotężniejszych ośrodków działalności opozycji i podziemia.

Stajemy dzisiaj pod Pomnikiem - Krzyżem, upamiętniającym poległych górników z kopalni „Wujek”. Nasz naród może lepiej niż którykolwiek inny wie, że wolność krzyżami się mierzy. Stajemy tu z westchnieniem bólu, ze słowami modlitwy. Ale też z przeświadczeniem, że śmierć górników nie była daremna. To dzięki Ich ofierze dzisiaj możemy sami tworzyć własną przyszłość w wolnej, bezpiecznej i szanującej ludzkie prawa ojczyźnie. Cześć Ich pamięci!

Dziękuję wszystkim, którzy w latach stanu wojennego nie stracili nadziei i nie szczędzili dla takiej Polski trudu.”

Odznaczenia odebrali również działacze opozycyjni, którzy nie mogli uczestniczyć we wcześniej zorganizowanych uroczystościach wręczenia orderów i odznaczeń: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Pan Krzysztof Zaniewski, a Złote Krzyże Zasługi Pan Eugeniusz Karasiński i Pan Zbigniew Kupisiewicz.

wstecz
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.