EXPO we Wrocławiu będzie promocją dla Polski

Poniedziałek, 8 stycznia 2007
Prezydent Lech Kaczyński Prezydent Lech Kaczyński

8 stycznia 2007 r. w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński spotkał się z Przewodniczącym Międzyresortowego Komitetu Organizacyjnego EXPO 2012, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierzem Michałem Ujazdowskim i Prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem.
 

Rozmowa dotyczyła m.in. efektów dotychczasowej pracy Specjalnych Wysłanników przekazujących listy Prezydenta RP z prośbą o poparcie kandydatury Wrocławia. Są one kierowane do przywódców krajów, które decydują o przyznaniu prawa do organizacji międzynarodowej wystawy EXPO 2012.

Minister Ujazdowski poinformował Prezydenta o przebiegu prac rządowego Komitetu Organizacyjnego i stojących przed nim zadaniach. Tematem rozmowy była również intensyfikacja działań prowadzonych w sprawie kandydatury Wrocławia.

Prezydent Lech Kaczyński ponownie zadeklarował osobiste wsparcie dla starań Wrocławia zarówno w trakcie odbywanych wizyt zagranicznych, jak również podczas spotkań z przywódcami państw goszczącymi w Polsce. Podkreślił, że organizacja międzynarodowej wystawy EXPO we Wrocławiu będzie doskonałą okazją do promocji za granicą nie tylko stolicy Dolnego Śląska, ale całego kraju. Prezydent wyraził przekonanie, że zdynamizowanie działań i ich właściwa koordynacja przez rządowy Komitet Organizacyjny przyniosą sukces kandydaturze Wrocławia.

W czerwcu 2006 r. rząd RP oficjalnie zgłosił kandydaturę Wrocławia do organizacji międzynarodowej wystawy EXPO w 2012 roku. Tematem wystawy będzie "Kultura czasu wolnego w gospodarkach świata". Według szacunków organizatorów w trakcie trzech miesięcy wrocławską ekspozycję odwiedzi blisko 5 milionów turystów, a budżet państwa wzbogaci się o ponad miliard złotych z tytułu podatków, ubezpieczeń i koncesji. Oprócz Wrocławia o prawo do goszczenia EXPO 2012 ubiegają się koreańskie Yeosu i marokański Tanger. Zwycięzcę tej rywalizacji wyłonią w grudniu br. w Paryżu delegaci z 98 krajów członkowskich zrzeszonych w Międzynarodowym Biurze Wystaw, które przyznaje prawo do organizacji EXPO.

wstecz
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.