Środa, 3 listopada 2010

Prezydent: Zamierzam wspierać rząd w reformach

Z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i we współpracy z organizacjami gospodarczymi, w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie „Gospodarka konkurencyjnej Polski”, które  zainicjowało kolejne Forum Debaty Publicznej.

Osiem organizacji gospodarczych (Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Krajowa Rada Spółdzielcza, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego) desygnowało swoich przedstawicieli do udziału w dyskusji i przedstawienia własnego punktu widzenia na podstawowe wyzwania polskiej gospodarki. Do udziału w dyskusji zaproszono również przedstawicieli rządu (w tym: Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki, pana Waldemara Pawlaka, Ministra Skarbu Państwa, pana Aleksandra Grada) i parlamentu, reprezentantów samorządu terytorialnego i firm doradczych.

 

- Obiecywałem w trakcie kampanii wyborczej i dzisiaj również, że nie zamierzam walczyć z rządem ani wyręczać rządu, natomiast zamierzam wspierać rząd w zamysłach reformatorskich i modernizacyjnych. Zamierzam rząd do tego namawiać, a jeśli trzeba będzie, to i poganiać  - mówił prezydent w przemówieniu podsumowującym spotkanie.

 

Bronisław Komorowski zaapelował też do przedsiębiorców o wskazanie najważniejszych obszarów niezbędnych reform polskiej gospodarki, a następnie wspólnej debaty nad kierunkami tych reform.

 

Jak mówił, wielkim wyzwaniem dla polskiej gospodarki jest projekt partnerstwa publiczno-prywatnego. Podkreślił, że trzeba budować "akceptację" dla tego typu przedsięwzięć. Wśród wyzwań, przed którymi stoi Polska, wymienił także promocję Polski za granicą. - Okres takich romantycznych zrywów mamy już za osobą. Potrzeba nam dzisiaj mądrej odwagi w mówieniu o potrzebie pogłębienia polskiego sukcesu - podkreślił prezydent.

 

Forum Debaty Publicznej jest formą konsultacji społecznych prezydenta. Jego założeniem jest przygotowanie nie rewolucyjnych, ale ewolucyjnych projektów reform, które w znaczący sposób zmodernizują państwo.

 

(inf. własna, PAP)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.