Poniedziałek, 18 października 2010

Prezydent powołał minister ds. społecznych

Tagi:  irena wóycicka

Irena Wóycicka została ministrem ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta. Bronisław Komorowski wręczył jej podczas poniedziałkowej uroczystości akt powołania na stanowisko podsekretarza stanu.

 

Podczas uroczystości prezydent podkreślał, że Wóycicka ma ogromny dorobek w dziedzinie polityki społecznej, a także doświadczenie w polityce.


- Chciałem wyrazić nadzieję, że ten ważny obszar polityki społecznej dzięki tej nominacji znajdzie mocne odbicie w debacie organizowanej przez Kancelarię Prezydenta, także w mądrych decyzjach - zaznaczył. Prezydent podziękował Wóycickiej za przyjęcie propozycji objęcia funkcji ministra.

Irena Wóycicka to ekonomistka, działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL. Uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. gospodarki i polityki społecznej. W latach 1989-1990 doradzała ówczesnemu ministrowi pracy Jackowi Kuroniowi. W latach 1991-1994 była wiceministrem pracy i polityki socjalnej.

Od 1994 pracowała w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową, w latach 1998-2001 doradzała ministrowi pracy, zasiadała w Radzie Nadzorczej ZUS. Ekspert Międzynarodowej Organizacji Pracy i Komisji Europejskiej ds. integracji społecznej. Należała do Unii Demokratycznej, a następnie do Unii Wolności.

 

Nowa minister w rozmowie z dziennikarzami po uroczystości podkreślała, że polityka społeczna to "bardzo ważny i wrażliwy obszar spraw - zaczynając od zatrudnienia i warunków pracy, poprzez systemy emerytalne i rentowe, pomoc najuboższym, edukację, zdrowie, jak również rozwój obszarów wiejskich, społeczeństwo obywatelskie".

 

- Będziemy się starali zapraszać środowiska zainteresowane do dyskusji nad tym, jak rozwiązywać pewne problemy (społeczne) na zasadzie konsensusu tam, gdzie inicjatywa prezydencka może mieć sens - mówiła Wóycicka.


Nowa minister zapowiedziała, że będzie się starała "wspierać prezydenta w monitorowaniu i wpływie na proces legislacyjny" w obszarze spraw społecznych.


- Chodzi o to, by patrzeć na ten proces z pewnej perspektywy i wspomagać go tak, by ustawy w sferze społecznej, które trafią do Kancelarii Prezydenta, były optymalnie dobre - tłumaczyła Wóycicka. Jak dodała, bardzo często zdarza się tak, że "proces legislacyjny jest szybki i niektóre zapisy są nie do końca zrozumiałe".


Irena Wóycicka to pierwsza kobieta na stanowisku ministerialnym w Kancelarii Prezydenta. - Przywiązuję do spraw kobiet dużą wagę, zawodowo bardzo długo zajmowałam się sprawami aktywności zawodowej kobiet - zadeklarowała.


- Z mojego punktu widzenia im więcej kobiet w Kancelarii, tym ważniejsze by to było. Prezydent, gdy obiecałam, że przyprowadzę więcej kobiet, bardzo się ucieszył - powiedziała nowa minister.


W poniedziałkowej uroczystości, oprócz prezydenckich ministrów i doradców, wzięła także udział pierwsza dama Anna Komorowska.
 

Irena Wóycicka powołana została na stanowisko Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP postanowieniem Prezydenta z dnia 14 października br.

 

(PAP, inf. własna)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.