Czwartek, 12 sierpnia 2010

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy

Tablica na elewacji Pałacu Prezydenckiego
Tablica na elewacji Pałacu Prezydenckiego

W czwartek po godz. 11 na elewacji południowego skrzydła Pałacu Prezydenckiego od strony Krakowskiego Przedmieścia, w pobliżu miejsca, gdzie w dniach żałoby stanął krzyż, odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, w tym parę prezydencką Marię i Lecha Kaczyńskich. Jest to realizacja pierwszej decyzji, jaką prezydent Bronisław Komorowski podjął po zaprzysiężeniu, w dniu 6 sierpnia br.

Na tablicy z szarego granitu znajduje się krzyż, a poniżej napis: "W tym miejscu w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób - wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, obok krzyża postawionego przez harcerzy gromadzili się licznie Polacy zjednoczeni bólem i troską o losy państwa". Na dole tablicy znajduje się lilijka harcerska.

W odsłonięciu wziął udział szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Tablica została poświęcona, zebrani odmówili modlitwę w intencji ofiar katastrofy, złożyli wieniec z biało-czerwonych kwiatów i zapalili 96 zniczy.
Zobacz także: Wspólny komunikat w sprawie krzyża przed Pałacem
Druga tablica upamiętniająca tragicznie zmarłych pracowników Kancelarii Prezydenta RP oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego w niedługim czasie zostanie odsłonięta w kaplicy Pałacu Prezydenckiego.

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że w tej sytuacji możliwe okaże się wykonanie umowy w dnia 21 lipca zawartej między Kurią Metropolitarną, Kancelarią Prezydenta RP a organizacjami harcerskimi.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.