Poniedziałek, 5 lipca 2010

Studencki Nobel dla najlepszego studenta

Studenckiego Nobla 2009 zdobył Mirosław Zajdel, doktorant z informatyki na Akademii Górniczo-Hutniczej, a jednocześnie student III roku zarządzania i inżynierii produkcji. Nagrodę dla najlepszego studenta wręczono w poniedziałek w Belwederze w Warszawie.

Celem konkursu Studencki Nobel, organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, jest wypromowanie oraz nagrodzenie najzdolniejszych studentów z całej Polski. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wysoką średnią, ale także wieloma innymi osiągnięciami, przede wszystkim aktywnością naukową i społeczną.

Mirosław Zajdel pochodzi z Podkarpacia, z małej wsi Widacz. Prowadzi samodzielne prace badawcze z zakresu modelowania i symulacji zachowań tłumu w sytuacjach zagrożenia oraz uczestniczy w licznych projektach naukowych. Jest autorem wielu artykułów, referatów, m.in. na temat optymalizacji sieci transportowych, zachowań stadnych oraz teorii gier w etnologii.

Oprócz Studenckiego Nobla 2010 Zajdel otrzymał w poniedziałek czek na 15 tys. zł ufundowany przez Kancelarię Prezydenta; wręczył go p.o. szefa Kancelarii Jacek Michałowski.

 

Zdobywczynią II miejsca została Aneta Czarniecka, a laureatem III miejsca został Krzysztof Wojewodzic.

Do tegorocznej - drugiej edycji konkursu zgłosiło się 779 studentów z 548 uczelni. W konkursie mogą wziąć udział studenci uczelni państwowych i prywatnych, którzy nie ukończyli 28. roku życia. Średnia ocen z ostatniego semestru musi wynosić minimum 4,0.

 

Wybór najlepszych studentów odbywa się trójstopniowo, poprzez eliminacje uczelniane, wojewódzkie i ogólnopolskie. W pierwszej kolejności wyłoniono najlepszych studentów z poszczególnych uczelni biorących udział w konkursie. Następnie o miano zwycięzcy wojewódzkiego rywalizowali oni na poziomie regionalnym. 16 finalistów osobiście przedstawiało siebie i swoje osiągnięcia przed Ogólnopolską Komisją Konkursową w Warszawie.

Wszyscy finaliści otrzymali podczas poniedziałkowej uroczystości dyplomy i specjalne medale.

 

Oprócz przyznania tytułu „Najlepszego Studenta Rzeczypospolitej” wyłoniono Branżowych Laureatów Krajowych, czyli studentów, którzy specjalizują się w danej dziedzinie naukowej:

 • nauki przyrodnicze - Monika Ćwiek
 • nauki inżynieryjne i techniczne - Daniel Kowal
 • nauki medyczne i nauki o zdrowiu - Maciej Michalak
 • nauki rolnicze - Roman Wróbel
 • nauki społeczne - Wojciech Sieradzon
 • nauki ekonomiczne - Marta Włodarz
 • nauki humanistyczne - Larysa Rogowska
 • sztuka - Agnieszka Leonkiewicz
 • sport - Kamil Koniuszewski.
   

(PAP/ inf. własna)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.