Poniedziałek, 13 czerwca 2011

Forum Debaty Publicznej o szansach edukacyjnych na obszarach wiejskich

W środę 15 maja o godzinie 12.30 odbędzie się w Belwederze spotkanie w ramach Forum Debaty Publicznej „Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju” pt. „Szanse edukacyjne na obszarach wiejskich”. W posiedzeniu uczestniczyć będzie prezydent Bronisław Komorowski.

 

Od umiejętności wyzwolenia tkwiącego na wsi potencjału zależy sukces modernizacyjny Polski jako całości. Największą wartością wsi i małych miast są ludzie, przede wszystkim młodzież wiejska, dlatego pierwsza debata tematyczna poświęcona jest młodzieży i poszukiwaniom sposobów na poprawę jej szans życiowych. Najskuteczniejszym sposobem na to jest dobra edukacja. Co należy, co można zrobić, aby nauczanie na wsi było na jak najwyższym poziomie?


Debata zbiega się w czasie z pogłębieniem refleksji o stanie edukacji w całym kraju. Niedawno odbył się w Warszawie, pod patronatem Prezydenta RP, pierwszy Kongres Polskiej Edukacji, na którym zaprezentowano Raport o stanie edukacji 2010 - Społeczeństwo w drodze do wiedzy. Mamy wiec wyjątkowo dobrą okazję, aby stan edukacji na wsi widzieć wyraźniej na tle całego kraju. W naszym Forum Debaty Publicznej – Szanse edukacyjne na obszarach wiejskich, chodzi nam o to, aby mieszkańcy wsi i małych miast w tej drodze do wiedzy nie mieli dalej i trudniej. Dlatego zastanawiamy się nad tym, jakich narzędzi potrzebuje wiejska oświata, aby łagodzić niższe wykształcenie rodziców, jak obejmować jeszcze większą liczbę dzieci opieką przedszkolną, jak pokonywać trudności wynikające z rozproszonego zamieszkania uczniów.


Do debaty zaprosiliśmy osoby związane z edukacją, o bogatym i różnorodnym doświadczeniu. Jesteśmy przekonani, że rozmowa w tak zróżnicowanym gronie pozwoli zidentyfikować nie tyle problemy, co przede wszystkim zakreśli sposoby ich rozwiązywania. Mamy nadzieję, że dyskusja ta będzie kontynuowana na różnych forach i różnych płaszczyznach z pożytkiem dla edukacji mieszkańców wsi i małych miast.


Jako preludium obrad Forum, planowany występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kałęczynie, które odśpiewają Hymn Małej Szkoły.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.