Środa, 31 sierpnia 2011

List prezydenta na uroczystościach rocznicowych w Gdańsku

Uczestnicy obchodów
31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych
i powstania NSZZ „Solidarność”
w Gdańsku


Szanowny Panie Przewodniczący!
Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam uczestników wielkiego społecznego ruchu Solidarności 1980 roku. Ruchu wyrosłego z poczucia wspólnoty i przekraczającego granice środowisk, zapatrywań i politycznych podziałów.

Witam wszystkich uczestników dzisiejszych obchodów, szczególnie serdeczne słowa kieruję do tych, którzy przed 31 laty w decydujący sposób przyczynili się do zwycięstwa, jakim było podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie NSZZ „Solidarność”.

Tak jak każda klęska jest sierotą, tak każde zwycięstwo ma wielu ojców. Dlatego w rocznicę tego historycznego tryumfu trzeba z wdzięcznością myśleć o jego bezpośrednich autorach. Bo przecież nie od razu były to miliony. Czasami były to jednostki, czasami dziesiątki ludzi, którzy pierwsi podnieśli głowy. Wspominamy z wdzięcznością ich odwagę, której dowiedli przeciwstawiając się systemowi komunistycznemu. Wspominamy ich mądrość, dzięki której dla realizacji marzeń o Polsce sprawiedliwej, wolnej i demokratycznej wybrali drogę dialogu i porozumienia. Jestem przekonany, że w ten sposób położyli oni podwaliny pod współczesną Polskę. Polskę, która swoje sukcesy na tak wielu obszarach – w polityce krajowej i międzynarodowej – zawdzięcza zdolności do dialogu, umiejętności porozumiewania się, bez uciekania się do przemocy i agresji.

Wielki, dziesięciomilionowy ruch polskiej Solidarności może być dumny z osiągnięcia, jakim były podpisane 31 lat temu Porozumienia Sierpniowe. Oznaczały one zwycięstwo solidarnościowej rewolucji. Zwycięstwo bez rozlewu krwi, bez użycia przemocy. Ta wielka, pokojowa tradycja jest własnością wszystkich ludzi, którzy uczestniczyli w przebudowie naszego kraju. Przebudowie, która wyrasta właśnie z ducha Sierpnia. To spod bramy tej Stoczni wyruszyliśmy w drogę do niepodległej Polski.

W dniu święta „Solidarności” moje serdeczne myśli kieruję także do dzisiejszych związkowców. Historia sprawiła, że jesteście depozytariuszami wartości, na których wspiera się nasza współczesna demokracja i tożsamość. To misja i zarazem wielka odpowiedzialność. Bo przecież poczucie wspólnoty, które wtedy, w pamiętnym roku 1980 spajało nas wszystkich i przyniosło nam historyczne zwycięstwo, także i dziś jest nam bardzo potrzebne. Rocznica Porozumień Sierpniowych to święto nie tylko „Solidarności”, ale całej Polski. Bo Polska ma i będzie miała solidarnościowe korzenie. Dlatego dziękuję przewodniczącemu Piotrowi Dudzie za starania, aby tegorocznym obchodom nadać wymiar wspólnotowy.

Bardzo chciałem tu być dzisiaj razem z Wami. Wcześniejsze zobowiązania sprawiły jednak, że mogłem złożyć kwiaty pod Waszym wspaniałym pomnikiem i bramą Stoczni dzisiaj przed południem. Ale myślami i sercem jestem tu nadal. Wierzę, że wciąż aktualne przesłanie „Solidarności”– dialogu, porozumienia i wspólnoty – okaże się silniejsze niż nasze codzienne spory, pozwalając nam budować Polskę solidarną, opartą na wzajemnym zaufaniu i szacunku.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.