Sobota, 17 września 2011

"Hołd tym, których jedyną winą było, że byli Polakami"

"Dziś oddajemy hołd tym, których jedyną winą było to, że byli Polakami" - napisał prezydent Komorowski w liście do uczestników obchodów 72. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystość odbyła się w sobotę pod warszawskim pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.

"17 września 1939 r. Polska, tocząc ciężkie boje z hitlerowskim najeźdźcą, padła ofiarą bolszewickiej agresji. Musieliśmy walczyć na dwóch frontach. Było to efektem przymierza sowiecko-niemieckiego, zawartego jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej. W ten sposób, 17 września stał się drugim aktem rozpoczynającego się najtragiczniejszego konfliktu w historii Polski, Europy i Świata" - napisał w liście okolicznościowym prezydent Bronisław Komorowski. List odczytał, w jego imieniu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. Stanisław Koziej.

"Wkroczenie Armii Czerwonej było czymś znacznie więcej, niż aktem militarnym, skierowanym przeciwko naszemu państwu. Była to zapowiedź straszliwych zbrodni i zniewolenia polskiego narodu" - dodał prezydent.
Zobacz także: Prezydent: 17 września to nasze wspólne zobowiązanie
Prezydent Komorowski przypomniał o wymordowaniu polskich elit, deportacjach, walkach z niepodległościowym podziemiem, a wreszcie latach zniewolenia w czasach komunistycznej Polski.

W swoim liście podkreślił, iż naszym obowiązkiem, jako odpowiedzialnego i mądrego narodu jest starać się przezwyciężać podziały, oraz że zachowując szacunek dla prawdy historycznej, chcemy budować dobre relacje z naszymi rosyjskimi sąsiadami. (PAP, inf. własna)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.