Niedziela, 9 września 2012

Para Prezydencka gratuluje medali na Paraolimpiadzie

Para Prezydencka pogratulowała Polakom medali na XIV Paraolimpiadzie w Londynie.  Do soboty polska ekipa zgromadziła 36 medali: 14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych, plasując się z tym dorobkiem na 9 pozycji w gronie 75 krajów z trofeami.

Bukiety kwiatów i gratulacje od Pary Prezydenckiej przekazywali medalistom w Londynie Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Longin Komołowski oraz Wiceprezesi Komitetu Robert Szaj i Jan Włostowski.

W sobotę w meczu o złoty medal XIV Paraolimpiady tenisiści stołowi Patryk Chojnowski (Start Ostródzianka Ostróda) i Sebastian Powroźniak (Start Radom) przegrali w turnieju drużynowym z reprezentantami Chin 2:3, zdobywając tym samym srebrny medal. Jest to też piąty medal tenisistów stołowych w Londynie.

24-letni Maciej Lepiato (Start Gorzów Wlkp.) zdobył w Londynie tytuł mistrza igrzysk XIV Paraolimpiady zwyciężając w konkursie skoku wzwyż. Rezultatem 2,12 ustanowił rekord świata.

Pochodzący z Wrześni 25-letni niedowidzący Mateusz Michalski (Start Gorzów Wlkp.) zdobył w sobotę w Londynie swój drugi medal XIV Paraolimpiady - złoty w biegu na 200 m. Wynikiem 21,56 ustanowił rekord świata.

Alicja Fiodorow (Start Radom) zdobyła w Londynie swój drugi medal XIV Paraolimpiady, tym razem brązowy w biegu na 400 m. Wynikiem 58,48 ustanowiła rekord życiowy.

Krzysztof Kosikowski i Artur Korc (Warmia i Mazury Olsztyn) zdobyli w Londynie dla Polski 32. medal XIV Paraolimpiady. W sobotę wywalczyli srebro po pasjonującej walce w końcówce kolarskiego wyścigu tandemów osób niedowidzących na trasie długości 104 km.

Kilka godzin wcześniej w meczu o trzecie miejsce tenisistki stołowe Alicja Eigner (Start Wejherowo), Małgorzata Jankowska (IKS AWF Warszawa) i Natalia Partyka (Szansa Start Gdańsk) pokonały Francuzki 3:2.

W piątek dwukrotnie grany był Mazurek Dąbrowskiego. Rafał Wilk (Start Szczecin) był najszybszy na trasie długości 64 km ze startu wspólnego na rowerze z ręcznym napędem (tzw. handbike), a Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki (obaj Start Zielona Góra) zwyciężyli w turnieju drużynowym w tenisie stołowym. Trzeci, brązowy medal igrzysk wywalczył Tomasz Blatkiewicz (Start Gorzów Wlkp.) w rzucie dyskiem. Wynikiem 54,02 m ustanowił rekord Europy w gronie lekkoatletów z niedowładem nóg.

W czwartek Anna Harkowska (Warmia i Mazury Olsztyn) po raz trzeci w igrzyskach w Londynie stanęła na podium, odbierając swój trzeci srebrny medal w kolarstwie, tym razem za szosowy wyścig ze startu wspólnego.

Także w czwartek 37-letni zawodnik Grzegorz Pluta (IKS AWF Warszawa) zdobył złoty medal, pokonując w finale szabli na wózkach Francuza Marca-Andre Cratere'a 15:8.

W siódmym dniu igrzysk Mazurka Dąbrowskiego zagrano dla: triumfatorki konkursu pchnięcia kulą Ewy Durskiej (UKS Barnim Goleniów), najszybszej w biegu na 1500 m Barbary Niewiedział (LUKS MGOKSiR Korfantów), pierwszego w jeździe na czas na rowerze z ręcznym napędem (handbike) Rafała Wilka (Start Szczecin) oraz Dariusza Pendera (IKS AWF Warszawa), który wygrał turniej szpadzistów kategorii A (amputacje nóg, niedowład).

Natomiast trzy srebrne medale zdobyli: w kolarstwie Anna Harkowska (Warmia i Mazury Olsztyn) w jeździe indywidualnej na czas, w biegu na 1500 m Arleta Meloch (Olimpia Grudziądz) i w skoku w dal Mariusz Sobczak (Start Radom).

We wtorek Milena Olszewska zdobyła dwunasty dla Polski medal XIV Paraolimpiady. 28-letnia zawodniczka Startu Gorzów w pojedynku o trzecie miejsce w strzelaniu z łuku klasycznego stojąc pokonała 37-letnią Mongołkę Javzmaę Byambasuren 6:2.

Srebro wywalczył Janusz Rokicki (KS MOSiR Cieszyn). Pochodzący z Wisły 38-letni lekkoatleta wynikiem 15,68 m zajął drugie miejsce w konkursie pchnięcia kulą w gronie zawodników z amputowanymi nogami.

A wieczorem Polacy zdobyli w ciągu kilkunastu minut jeszcze cztery medale. Srebrne wywalczyli: Mateusz Michalski na 100 m i Daniel Pek na 1500 m, brązowe: Rafał Korc także na 1500 m i Marta Makowska w szermierce.

Powody do radości przyniósł poniedziałkowy wieczór. Natalia Partyka (Szansa Start Gdańsk) zdobyła w Londynie złoty medal XIV Paraolimpiady. W finałowym meczu tenisa stołowego pokonała po zaciętym pojedynku Chinkę Qian Yang 3:2. Również Karolina Kucharczyk (Kadet Rawicz) wywalczyła złoto i wynikiem 6,00 m ustanowiła rekord świata w skoku w dal.

A pod koniec poniedziałkowych zmagań lekkoatletów na wypełnionym Stadionie Olimpijskim brązowy medal wywalczył Łukasz Mamczarz. 25-letni zawodnik Startu Gorzów, który jest po amputacji nogi, był trzeci w konkursie skoku wzwyż wynikiem 1,74.

W niedzielę, 2 września Joanna Mendak (Start Białystok) zdobyła złoty medal XIV Paraolimpiady. Urodzona w Suwałkach 23-letnia niedowidząca pływaczka wygrała wyścig na dystansie 100 m stylem motylkowym czasem 1.06,16. Także złoto wywalczył 22-letni tenisista stołowy Patryk Chojnowski (Start Ostródzianka Ostróda).

Dzień wcześniej - w sobotę sportowcy zdobyli aż pięć medali:  złoty - Katarzyna Piekart w rzucie oszczepem, srebrne: - Alicja Fiodorow w biegu na 200 m, Karol Kozuń w pchnięciu kulą, Oliwia Jabłońska w pływaniu i także w tej dyscyplinie brązowy Paulina Woźniak.

Zobacz także: Gratulacje Pary Prezydenckiej dla Anny Harkowskiej 30 sierpnia, w pierwszym dniu rywalizacji, Anna Harkowska (Warmia i Mazury Olsztyn) zdobyła srebro w wyścigu na 3000 m na torze kolarskim. (inf. własna, PAP)