Środa, 18 kwietnia 2012

Jubileusz Tadeusza Mazowieckiego

Tadeusz Mazowiecki podkreślił, że ogromnie dużo zawdzięcza wielu, wielu ludziom. Podziękował też swojej rodzinie: Bardzo wiele zawdzięczam wam, że zawsze byliście razem ze mną i za to wam dziękuję i chcę, żeby tak było do mojego końca.


- Właściwie nie mogę ich wymieniać z imienia i nazwiska – mówił Jubilat - ale z tych, których nie ma: Jankowi Kułakowskiemu, Bronisławowi Geremkowi, bardzo wielu ludziom.


Dodał, że wiele zawdzięcza także ludziom, którzy wpłynęli na uformowanie jego wiary i przekonań. - Przekornie powiem, że wiele zawdzięczam - jeśli chodzi o to pierwsze - ludziom, którzy formalnie się do tej wiary nie przyznawali i nie przyznają, a nawet mówią, że są dalecy od niej. Wiele zawdzięczam moim dialogom z Adamem Michnikiem, któremu Kościół polski wiele zawdzięcza, bo on otworzył świat na ten Kościół polski współczesny, przekroczył pewne bariery, a o tym się zapomina tylko widząc w nim wroga – powiedział Tadeusz Mazowiecki.
 

Dodał też, że wiele zawdzięcza także swoim chrześcijańskim kotwicom – kotwicy Tygodnika Powszechnego, kotwicy Lasek.
 

- Zawdzięczam wiele Solidarności, Zawdzięczam, pani Danuto tej przyjaźni - mimo że potem nastąpiło poróżnienie, ale przecież przyjaźni, która nigdy nie przestała istnieć między nami, między panem Lechem a nami - powiedział Tadeusz Mazowiecki, zwracając się do Danuty Wałęsy.
 

Tadeusz Mazowiecki podkreślił, że ma też swoje troski. - Mam te troski, ale wierzę w dobrą Polskę, wierzę w siłę tej dobrej Polski, bo tyle nam się udało. Nie można się było spodziewać, że tyle się uda, że po prostu niech ręka Boska broni - nie wolno tego zmarnować, nie wolno tego zmarnować – powiedział.


Podziękował Bronisławowi Komorowskiemu za zorganizowanie uroczystości w Pałacu Prezydenckim, o którą - jak zaznaczył - sam nie zabiegał. - Pan ją spowodował, dziękuję. Dziękuję, że możemy razem pracować - mówił Tadeusz Mazowiecki.

 

Podczas uroczystości został wyświetlony również film o Tadeuszu Mazowieckim, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami i uzupełniony wypowiedziami współpracowników. Została też uruchomiona witryna przygotowana specjalnie z okazji 85. Jubileuszu Tadeusza mazowieckiego: www.premiermazowiecki.pl.

 

- Gdyby ktoś dzisiaj mnie zapytał: panie premierze, jak żyć? – bo to pytanie jest dość popularne ostatnio, to bym odpowiedziała z głębi serca: żyjcie tak jak Mazowiecki – godnie, uczciwie, w pokorze i w skromności. Jeszcze raz dziękuję za wszystko - powiedziała Marszałek Sejmu Ewa Kopacz.


List od premiera odczytał minister kultury Bogdan Zdrojewski. – Jesteś jednym z tych, dzięki którym komunizm nie zdołał nas: narodu i społeczeństwa zdeprawować, i dzięki którym zdołaliśmy odnaleźć swoje miejsce w zjednoczonej Europie – napisał Donald Tusk.
 

Filmowe życzenia przekazał też były prezydent Lech Wałęsa, a w uroczystości wzięła udział jego żona Danuta. List z życzeniami skierował też w imieniu własnym i Komisji Europejskiej szef KE Jose Manuel Barroso.

«««   12
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.