Prezydent: Misję tworzenia nowego rządu powierzę Donaldowi Tuskowi

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że misję tworzenia nowego rządu powierzy dotychczasowemu premierowi Donaldowi Tuskowi. Przewiduje, że odbędzie się to 8 listopada. Prezydent podsumował w piątek swoje konsultacje powyborcze z liderami partii, które weszły do parlamentu.
- 8 listopada będzie zwołane zarówno posiedzenie Sejmu VII kadencji, jak i posiedzenie Senatu VIII kadencji - powiedział Bronisław Komorowski. I - jak dodał - do tego czasu ogłosi, kto będzie marszałkiem-seniorem otwierającym obrady Sejmu.
Zapowiedział też, że podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu planuje własne wystąpienie, które będzie dotyczyło najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed Polską i nowym rządem.
Prezydent mówił, że także 8 listopada - to wynika z konstytucji - będzie zgłoszona dymisja rządu, jednocześnie powinno mieć miejsce powierzenie pełnienia obowiązków, do czasu powołania nowego rządu, starej Radzie Ministrów. - I tego samego dnia przewiduję - to jeszcze będzie elementem uzgodnień, jeśli chodzi o terminy - powierzenie przez prezydenta misji formowania nowego rządu. Ta misja zostanie powierzona Donaldowi Tuskowi, obecnemu premierowi - zadeklarował Bronisław Komorowski. Dodał, że powołanie rządu powinno nastąpić do 22 listopada, a do 6 grudnia rząd powinien uzyskać wotum zaufania.
Jak powiedział, jeśli chodzi o skład nowego rządu, spodziewa się, że będzie to propozycja dojrzała.
Prezydent powtórzył, że liderzy PO i PSL potwierdzili wolę kontynuowania koalicji. A jeśli chodzi o liderów partii opozycyjnych to - jak zaznaczył - nikt nie zapowiedział totalnej opozycji.
Ocenił, że są kwestie, wokół których trzeba próbować budować porozumienie wykraczające poza granice koalicyjne czy opozycyjne. Wymienił obszary związane z polskim uczestnictwem w integracji europejskiej i jej pogłębianiem.
- Według mnie, wokół tych kwestii związanych z perspektywą polskiego uczestnictwa w przyspieszonej integracji europejskiej można wskazać parę bardzo ważnych obszarów. One zostały także opisane przez decyzje krajów strefy euro wyznaczające kierunki reform wewnętrznych w tych krajach, część z nich Polska ma już za sobą, ale niektóre stają przed nami jako wielkie wyzwania – uważa prezydent. Wymienił tu działania w obszarze reformy systemu emerytalnego i finansów publicznych.
- To wszystko razem wiąże się w wielkie pytanie, jakim jest polska wola, determinacja i polski plan uczestniczenia w tej strefie przyspieszonej integracji, która niewątpliwie na naszych oczach powstaje w UE - podkreślił Bronisław Komorowski.