Środa, 20 kwietnia 2011

Prezydent spotkał się z samorządowcami

Spotkanie w Belwederze

Dopytywany, powiedział, że prezydent na pewno będzie zgłaszał kolejne inicjatywy ustawodawcze dotyczące samorządów, ale - jak podkreślił - już po jesiennych wyborach parlamentarnych. Jak mówił, chodzi np. o zmianę ordynacji w wyborach samorządowych. - Prezydent chciałby, aby wybory na każdym szczeblu odbywały się w okręgach jednomandatowych. Zaznaczył jednak, że nie jest to w tej chwili priorytetem - powiedział.


Tramś poinformował, że prezydent potwierdził swój udział oraz patronat nad majowym Kongresem Regionów w Świdnicy. - Jako ZPP uczestniczymy w pracach tego kongresu od samego początku i zależy nam, aby miał on jak najlepszą oprawę. Przybycie pana prezydenta bezsprzecznie podniesie rangę tego przedsięwzięcia" - zaznaczył. Ogólnopolski Kongres Regionów "Samorząd - Inwestycje - Rozwój" to spotkanie samorządowców z przedsiębiorcami. Jego druga edycja odbędzie się w dniach 10-12 maja 2011 roku w Świdnicy. Tematem przewodnim będzie "Bezpieczeństwo i rozwój".

 

Pytany, czy podczas spotkania dyskutowano również na temat prezydenckiego projektu ustawy zwiększającej wpływ obywateli na funkcjonowanie samorządów, odparł, że nie była ona głównym tematem dyskusji. - Prezydent odniósł się w kilku słowach do tego, że w jego kancelarii trwają prace nad takim projektem i że ma on wymiar prosamorządowy, pro obywatelski - dodał.


Tramś wyjaśnił, że ZPP przesłał już wcześniej do Kancelarii Prezydenta swoje stanowisko w sprawie projektu. Jak mówił, obecnie powstaje zespół, składający się z przedstawicieli poszczególnych korporacji samorządowych, w tym również ZPP. - Będzie on pracował pod kierownictwem prezydenckiego ministra Olgierda Dziekońskiego. Efektem jego pracy będzie opracowanie do końca maja ostatecznego kształtu projektu, który będzie następnie poddany ostatecznym, właściwym konsultacjom z korporacjami samorządowymi - powiedział Tramś.


Zaznaczył, że obecna wersja projektu to "wersja próbna, wywołująca pewne zagadnienia". Jak tłumaczył, "daleko jest jeszcze do momentu, kiedy będzie można odnieść się w szczegółach do konkretnych jego zapisów.

 

(PAP)
 

 

 

«««   12
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.